Depresja może być przyczyną chorób serca u kobiet w średnim wieku
Nowe badania sugerują, że kobiety w średnim wieku cierpiące na depresję są narażone na znacznie większe ryzyko zachorowania na choroby serca.
Odkrycie wydaje się wzmacniać znany związek między depresją a kłopotami z sercem, ale nie dowodzi to jeszcze związku przyczynowo-skutkowego.
Obserwacja około 1100 kobiet przez ponad 10 lat wykazała, że depresja była jedynym znaczącym czynnikiem ryzyka choroby niedokrwiennej serca u kobiet w wieku poniżej 65 lat, które nie miały problemów z sercem na początku badania. Jednak badanie wykazało, że u kobiet powyżej 65 roku życia wiek został zidentyfikowany jako jedyny istotny czynnik wystąpienia choroby serca.
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn w Stanach Zjednoczonych i jest odpowiedzialny za jeden na cztery zgony każdego roku - podaje amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób.
"Gdy połączyliśmy depresję z innymi znanymi czynnikami ryzyka wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, depresja okazała się najczęstszym u kobiet poniżej 65 roku życia” - powiedział autor badania dr Xuezhi Jiang, ginekolog-położnik ze Szpitala Reading w Reading, Pensylwania. Jak dodaje - "jest to trochę zaskakujące".
Prezentacja wyników badania została zaplanowana na środę w czasie dorocznego spotkania Północnoamerykańskiego Stowarzyszenia Menopauzy w Orlando na Florydzie.
Jiang i jego zespół obserwowali 1084 kobiety, które otrzymały skierowanie na rutynowe, kontrolne badania mammograficzne w zakładzie radiologii rozpoczynające się w 2004 roku, ich średni wiek wynosił 55 lat. Każda z nich wypełniła również kwestionariusz dotyczący depresji składający się z trzech pytań: o uczucie smutku i depresji, bezradności lub przygnębienia i rezygnacji.
Zebrano również inne informacje na temat zdrowia, w tym dotyczące czynników ryzyka chorób serca, takich jak historia rodziny, palenie tytoniu, poziom ćwiczeń, nadciśnienie czy cukrzyca. Podobny kwestionariusz dotyczący depresji został wysłany do każdego uczestnika cztery razy w ciągu kolejnych 10 lat, aby uzyskać informacje uzupełniające oraz dotyczące wszelkich zmian statusu choroby serca.
Spośród 1030 kobiet, które nie miały choroby serca na początku badania, około 18 proc. odpowiedziało "tak" na co najmniej jedno pytanie o depresji. Spośród tych 18 proc., 9 proc. doświadczyło jednego lub więcej przypadków choroby serca w ciągu kolejnych 10 lat, w porównaniu do zaledwie 2 proc., wśród kobiet, które nie zgłaszały uczucia depresji.
Depresja była jedynym znaczącym czynnikiem ryzyka związanym z rozwojem chorób serca u kobiet w wieku poniżej 65 lat. „Choć naukowcy w pełni nie rozumieją, dlaczego depresja zwiększa ryzyko choroby serca, może ona zwiększyć produkcję hormonów stresu w organizmie, które mogą odgrywać rolę w chorobach serca” - powiedział Jiang.
„Nowe badanie wskazuje na poważny wpływ stanów emocjonalnych na zdrowie” – powiedział Simon Rego główny psycholog z Centrum Medycznego Montefiore / College’u Medycznego Alberta Einsteina w Nowym Jorku.
Rego, zauważa, że depresja może mieć wpływ na niezdrowe zachowania, takie jak zmniejszenie poziomu aktywności, zmiany nawyków dotyczących snu i zwiększenie spożycia alkoholu i zażywanie narkotyków. Powiedział, że dodatkowe badania powinny określić, czy te czynniki mogą również wpływać na ryzyko chorób serca.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.