Trwa ładowanie...

E-papierosy są bardzo szkodliwe. Wyniki badań

Avatar placeholder
31.01.2019 08:33
E-papierosy są równie szkodliwe jak papierosy tradycyjne
E-papierosy są równie szkodliwe jak papierosy tradycyjne (123RF)

E-papierosy często są wybierane przez konsumentów jako zdrowszy odpowiednik wyrobów tytoniowych. A jednak okazuje się, że mogą spowodować poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Według badań American Heart Association zwiększają ryzyko chorób serca.

1. Badania dotyczące e-papierosów

Mimo że powszechnie uważa się, że e-papierosy są mniej szkodliwe niż te tradycyjne, badania przeprowadzone przez American Heart Association zdają się temu przeczyć. Naukowcy odkryli, że palenie tych wyrobów zwiększa ryzyko chorób serca o 40 proc., zawału serca o 60 proc. i udaru mózgu aż o 71 proc.

Z czego to wynika? Badacze tłumaczą, że oba rodzaje papierosów uszkadzają naczynia krwionośne, uniemożliwiając swobodny przepływ krwi. Pojawiające się tam zwężenia sprawiają, że serce musi pracować mocniej.

2. Rynek e-papierosów

Chociaż okazuje się, że e-papierosy nie są zdrowszym wyborem, ten rynek wciąż ma się dobrze. Polacy sięgają po nie z różnych powodów. Według danych Federacji Konsumentów, 32,71 proc. konsumentów deklaruje, że wybiera e-papierosy, aby rzucić palenie papierosów tradycyjnych.

Zobacz film: "Co się dzieje w organizmie, gdy palisz e-papierosy"

Często jednak to nie przynosi zamierzonego efektu. Z komunikatu Komisji Europejskiej dowiadujemy się, że z 67 proc. Europejczyków, którzy chcieli rzucić palenie w ten sposób, udało się to osiągnąć tylko 14 proc.

E-papierosy są popularne głównie wśród młodzieży do 24. roku życia. Nic nie wskazuje, że stracą one na popularności. Polski rynek papierosów elektronicznych jest drugim w Europie i trzecim na świecie pod względem wielkości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze