Gemipar - na co pomaga i jak go stosować?
Gemipar to lek w postaci czopków doodbytniczych, którego substancją czynną jest paracetamol. Wskazaniem do jego stosowania jest krótkotrwałe leczenie bólu o małym i umiarkowanym nasileniu oraz gorączka u pacjentów, tak dzieci, jak i dorosłych, którzy nie mogą przyjmować leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych doustnie. Jakie są składniki aktywne w Gemipar i jakie są ich mechanizmy działania?
1. Co to jest Gemipar i do czego jest stosowany?
Gemipar to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym w postaci czopków doodbytniczych. Jego substancją czynną jest paracetamol w dawce 50 mg, 125 mg lub 500 mg.
Jak działa Gemipar? Dzięki właściwościom i aktywności substancji czynnej lek hamuje syntezę prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym poprzez hamowanie cyklooksygenazy kwasu arachidonowego. Czas działania przeciwbólowego wynosi od 4 do 6 godzin, a przeciwgorączkowego od 6 do 8 godzin.
2. Wskazania do stosowania Gemiparu
Jakie są główne wskazania do stosowania Gemipar? Z zasady lek wdraża się w krótkotrwałym leczeniu bólu o małym i umiarkowanym nasileniu oraz przy gorączce u tych osób, które nie mogą przyjmować paracetamolu doustnie z powodu nudności lub wymiotów.
Czopki Gemipar 50 mg pomagają na ból związany na przykład z ząbkowaniem niemowląt i małych dzieci. Łagodzą także gorączkę w przebiegu infekcji wirusowych i bakteryjnych, także innych chorób wieku dziecięcego.
Czopki Gemipar 125 mg i Gemipar 500 mg sprawdzają się, gdy dokuczają bóle głowy, bóle zębów, bóle mięśniowe, bóle kostne i stawowe, bóle po zabiegach chirurgicznych i stomatologicznych. Łagodzą także gorączkę w przebiegu przeziębienia lub grypy.
3. Dawkowanie Gemipar
Jakie są zalecenia dotyczące dawkowania Gemipar? Czopki stosuje się doodbytniczo. Dawka zależy od wieku pacjenta, ale i ilości substancji czynnej w preparacie.
Czopki Gemipar 50 mg stosuje się:
- w przypadku niemowląt od 3. do 6. miesiąca życia stosuje się jeden czopek jednorazowo,
- u niemowląt od 7. do 12. miesiąca życia od 1 do 2 czopków jednorazowo.
Czopki Gemipar 125 mg stosuje się u dzieci od 1 do 6 lat:
- u dzieci od 1. do 3. roku życia jeden czopek jednorazowo,
- u dzieci od 4. do 6. roku życia od 1 do 2 czopków jednorazowo.
Czopki Gemipar 500 mg stosuje się u dorosłych i młodzież w wieku powyżej 12 lat jeden czopek jednorazowo. Lek przeznaczony jest dla dorosłych oraz młodzieży w wieku powyżej 12 lat. W razie potrzeby dawkę Gemipar można powtarzać co 4 godziny, ale nie częściej niż 4 razy na dobę.
4. Przeciwwskazania i skutki uboczne stosowania Gemipar
Gemipar nie może być stosowany u wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazanie stanowi nadwrażliwość na składniki preparatu, ciężka niewydolność wątroby, ciężka niewydolność nerek, wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej, choroba alkoholowa oraz I trymestr ciąży.
Paracetamol może być stosowany w II i III trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów w podeszłym wieku oraz u osób z niewydolnością wątroby lub nerek.
Jakie są potencjalne skutki uboczne stosowania Gemipar? Rzadko obserwuje się takie działania niepożądane jak:
- zaburzenia żołądka i jelit (nudności i wymioty),
- reakcje nadwrażliwości - zaczerwienienie skóry, wysypka, obrzęk naczynioruchowy, duszność, napady astmy oskrzelowej, zmniejszenie ciśnienia tętniczego aż do objawów wstrząsu),
- objawy uszkodzenia wątroby,
- zaburzenia pracy nerek i dróg moczowych (kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych, ostra niewydolność nerek).
5. Gemipar – interakcje i środki ostrożności
Czy istnieją interakcje z innymi lekami, które warto wiedzieć, stosując Gemipar? Okazuje się, że tak. Na przykład jednoczesne podawanie paracetamolu i:
- niesteroidowych leków przeciwzapalnych zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek,
- doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny wydłuża czas krwawienia i zwiększa ryzyko krwotoków. Ponadto paracetamol nasila ich działanie,
- inhibitorów MAO może wywołać stany pobudzenia i wysoką gorączkę.
- leków przeciwpadaczkowych czy barbituranów zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby, nawet w przypadku stosowania zalecanych dawek paracetamolu.
Ponadto spożywanie alkoholu podczas leczenia paracetamolem może prowadzić do niewydolności wątroby, spowodowanej martwicą komórek wątrobowych. Warto pamiętać, że stosowanie paracetamolu może zafałszować wyniki niektórych badań laboratoryjnych.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.