Miód rzepakowy - wartości odżywcze i właściwości lecznicze
Miód rzepakowy to jeden z najbardziej popularnych miodów w Polsce. W postaci płynnej jest jasnożółty, ale szybko ulega krystalizacji i zmianie barwy na kremową. Miód rzepakowy ma dobroczynny wpływ na organizm i można traktować go jako zdrowszą alternatywę cukru. Co warto wiedzieć o miodzie rzepakowym?
- 1. Powstawanie miodu rzepakowego
- 2. Wartości odżywcze miodu rzepakowego
- 3. Właściwości lecznicze miodu rzepakowego
- 3.1. Ból gardła i przeziębienie
- 3.2. Problemy z żołądkiem
- 3.3. Choroby układu moczowego
- 3.4. Cholesterol
- 3.5. Problemy z wątrobą
- 3.6. Choroby serca
- 3.7. Uszkodzenia skóry
- 4. Przechowywanie miodu rzepakowego
1. Powstawanie miodu rzepakowego
Miód to wyrób pszczół, uzyskiwany po przerobieniu nektaru kwiatowego lub spadzi z liści drzew. Miód rzepakowy to miód nektarowy o jasnym, żółtawym kolorze.
Ulega on bardzo szybkiemu procesowi krystalizacji, wówczas staje się mleczny, kremowy, a nawet białawy. Produkt ma wyczuwalny aromat rzepaku, który słabnie wraz z upływem czasu.
2. Wartości odżywcze miodu rzepakowego
Miód rzepakowy w 80% składa się z mieszanki glukozy i fruktozy. 20% to woda, śladowe ilości białka, składniki odżywcze, enzymy, olejki eteryczne oraz kwasy organiczne (mrówkowy, jabłkowy, mlekowy, cytrynowy, masłowy, octowy, glukonowy).
Miód rzepakowy zawiera:
- potas,
- magnez,
- kobalt,
- żelazo,
- wapń,
- sód,
- mangan,
- fosfor,
- miedź,
- witamina C,
- witamina PP,
- witaminy z grupy B,
- flawonoidy,
- garbniki,
- biopierwiastki,
- bor.
Zobacz także:
3. Właściwości lecznicze miodu rzepakowego
Miód rzepakowy to zdrowsza alternatywa dla cukru. Najlepiej spożywać go bez obróbki termicznej, po wlaniu do gorącego płynu traci on wiele swoich właściwości. Można dodawać go do wody, letniej herbaty, mleka, jogurtu czy owsianki. Dobrze komponuje się na naleśnikach w połączeniu z twarogiem, a także na żytnim pieczywie.
3.1. Ból gardła i przeziębienie
Miód rzepakowy jest bardzo skutecznym lekiem w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, gardła czy zatok. Zmniejsza on ból i dyskomfort, niweluje pieczenie gardła. Dodatkowo stymuluje system immunologiczny do walki z chorobą, wykazuje też silne działanie antybiotyczne.
3.2. Problemy z żołądkiem
Miód rzepakowy działa jak kompres, który łagodzi i przyspiesza gojenie się wrzodów czy nadżerek. Redukuje też wzdęcia, zgagę i mdłości. Jest też dobrym sposobem na zmniejszenie stanu zapalnego zlokalizowanego w układzie pokarmowym.
3.3. Choroby układu moczowego
Częste sięganie po miód zmniejsza ryzyko powstawania infekcji pęcherza moczowego lub cewki moczowej. Miód ma też pozytywny wpływ na nerki, co jest szczególnie widoczne w czasie ich zapalenia lub zakażenia.
3.4. Cholesterol
Miód pomimo wysokiej kaloryczności i dużej zawartości węglowodanów wspiera układ krążenia i skutecznie zmniejsza stężenie frakcji cholesterolu LDL, który zwiększa ryzyko rozwoju groźnych chorób.
3.5. Problemy z wątrobą
W trakcie przemian glukozy dochodzi do produkcji kwasu glukuronowego, który wspomaga pracę wątroby i ułatwia jej oczyszczenie z produktów przemiany materii. Dodatkowo miód przyspiesza przemianę tłuszczów w organizmie i pozytywnie wpływa na pracę pęcherzyka żółciowego.
3.6. Choroby serca
Miód rzepakowy powinien znajdować się w stałym jadłospisie osób po zawale serca. Pomaga on wrócić do zdrowia, a zawarta w nim acetylocholina poszerza naczynia wieńcowe.
Dzięki temu serca jest lepiej dotlenione i odżywione, co przekłada się na zmniejszone ryzyko nadciśnienia. Ponadto, produkt ten stabilizuje pracę mięśnia sercowego i redukuje nieprawidłowe procesy, prowadzące do powstania miażdżycy.
3.7. Uszkodzenia skóry
Miód rzepakowy przyspiesza gojenie ran po nałożeniu go bezpośrednio na uszkodzoną skórę, również w przypadku zmian ropnych czy martwiczych.
Miód chroni przed wystąpieniem zakażenia i powstaniem nieestetycznych blizn. Jest też bardzo pomocny w przypadku oparzeń, w takiej sytuacji zapobiega pojawianiu się pęcherzu. Produkt może być też nakładany na odleżyny.
4. Przechowywanie miodu rzepakowego
Sposób przechowywania miodu ma ogromne znaczenie, od którego zależy bezpieczeństwo jego stosowania oraz zawartość wartości odżywczych.
- temperatura 8-20 stopni Celsjusza,
- zaciemnione miejsce,
- szklane, szczelne opakowanie (miód może chłonąć obce zapachy),
- miód może być przechowywany w lodówce.
Miód zwykle krystalizuje się w 17-18 stopniach, a w 25-30 ponownie staje się płynny. Niestety podgrzanie miodu lub narażenie go na działanie promieni słonecznych sprawia, że traci on dużą ilość substancji odżywczych.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.