Trwa ładowanie...

Rwa kulszowa w ciąży – przyczyny, objawy i leczenie

Avatar placeholder
04.01.2023 10:17
Rwa kulszowa w ciąży
Rwa kulszowa w ciąży (Pexels autor: RODNAE PRODUCTION)

Rwa kulszowa w ciąży jest zmorą wielu przyszłych mam. Jej atak objawia się ostrym, paraliżującym bólem odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa i pośladka, który promieniuje na tylną powierzchnię uda, podudzia aż do stopy. Jakie są jego przyczyny? Jak można sobie pomóc?

spis treści

1. Objawy rwy kulszowej w ciąży

Rwa kulszowa w ciąży (inaczej korzonki, zapalenie korzonków, zespoły korzeniowe) potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Co więcej ostry i silny ból pojawiający się okolicy unerwionej przez nerw kulszowy, w tym okresie jest zjawiskiem powszechnym. Jakie są objawy rwy kulszowej? Typowy jest ból promieniujący od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa i pośladka, przez tylną powierzchnię uda i podudzie aż do stopy, któremu często towarzyszą objawy neurologiczne.

Dla rwy kulszowej w ciąży charakterystyczne jest to, że:

Zobacz film: "Cukrzyca ciążowa"
  • ból jest zlokalizowany w dolnej części pleców, w odcinku lędźwiowo-krzyżowym,
  • ból promieniuje do pośladka, tyłu ud, także do stopy (ból występuje w okolicy unerwionej przez nerw kulszowy, który biegnie od dolnej części pleców, wzdłuż tylnej partii nóg, po stopy),
  • dolegliwości bólowe pojawiają się znienacka, zwykle najpierw pojawia się ból kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego,
  • dolegliwości bólowe są bardzo silne, ból jest piekący,
  • typowe jest osłabienie siły mięśniowej w kończynach,
  • pojawia się uczucie drętwienia, mrowienia i pieczenia, a także niedowład kończyn, zaburzenia czucia,
  • może wystąpić objaw Lasegue’a, to jest problem z podniesieniem nogi do góry z pozycji leżącej,
  • ból może dotyczyć jednej lub obu nóg.

Rwa kulszowa w ciąży a poród

Rwa kulszowa w ciąży może być wskazaniem do porodu przez cesarskie cięcie, szczególnie w przypadku poważnego zwyrodnienia kręgosłupa. Poród naturalny mógłby być bowiem zbyt dużym obciążeniem dla kręgosłupa. U rodzącej naturalnie ciężarnej, u której występuje rwa kulszowa, wskazany jest poród w wodzie lub w pozycji kucznej.

2. Przyczyny rwy kulszowej w ciąży

Rwa kulszowa to nie choroba, a zespół objawów, które wynikają z ucisku lub podrażnienia nerwu kulszowego lub korzeni nerwowych, z których połączenia powstaje nerw. W ciąży rwa kulszowa może wynikać z w przesunięcia się środka ciężkości. Szczególnie narażony na przeciążenie jest odcinek lędźwiowo-krzyżowy. Najczęstszą przyczynę rwy stanowi ucisk na korzenie nerwowe w kanale kręgowym.

Pojawieniu się zapalenia korzonków sprzyjają zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i dyskopatie, osteoporoza, uszkodzenie włókien nerwowych, a także otyłość, cukrzyca, guzy nowotworowe, powodujące ucisk na nerw oraz ciąża. Pojawiające się u ciężarnych dolegliwości bólowe mają związek ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzące w organizmie kobiety.

Hormony wpływają na zwiększoną ruchomość w stawach oraz zmniejszenie napięcia więzadeł kręgosłupa. Duże znaczenia ma również sukcesywnie powiększająca się waga zarówno kobiety, jak i dziecka. Na pojawienie się dolegliwości wpływa także powiększająca się macica, która uciska na nerw kulszowy w ciąży i podrażnia go.

3. Leczenie rwy kulszowej w ciąży

Leczenie rwy kulszowej w ciąży jest problematyczne, co ma związek z ograniczonymi możliwościami w zakresie stosowania leków przeciwbólowych. Te bowiem najczęściej szkodzą dziecku. Jedynym preparatem, jaki uznaje się za bezpieczny w ciąży, jest paracetamol. Nie należy jednak przesadzać z jego ilością. Dozwolone są jedynie dwie tabletki dziennie. Oznacza to, że można je zażywać wyłącznie w momencie pojawienia się silnego i bardzo dokuczliwego bólu.

Gdy dolegliwości bólowe są bardzo uciążliwe, po konsultacji z lekarzem można sięgnąć po bezpieczne dla dziecka maści przeciwbólowe i przeciwzapalne. Trzeba bezwzględnie pamiętać, że w ciąży stosowanie jakichkolwiek leków, nie tylko przeciwbólowych i obniżających napięcie mięśniowe, zawsze należy skonsultować z lekarzem. Dużą rolę w terapii bólu związanego z atakiem rwy kulszowej pełnią ćwiczenia. Ważne jest, by wzmacniać mięśnie dna miednicy, mięśnie brzucha i kręgosłupa.

4. Rwa kulszowa w ciąży - domowe sposoby

Ulgę mogą przynieść domowe sposoby na rwę kulszową. Co pomoże? Sprawdzą się zimne lub ciepłe okłady na bolące miejsce, a także leżenie z nogami zgiętymi pod kątem 90 stopni. Ważne jest, by często wypoczywać, a i dbać o utrzymywanie prawidłowej postawy.

Niedozwolone jest podnoszenie ciężkich przedmiotów, wykonywanie ciężkich prac fizycznych i forsowanie się. Dobrym pomysłem są masaże relaksujące oraz pływanie i spacerowanie. W stabilizacji kręgosłupa pomagają pasy ciążowe. Można je kupić w sklepach internetowych lub rehabilitacyjnych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze