Trwa ładowanie...

Badacze odkryli nową metodę stymulacji mechanizmu regeneracji wątroby

Avatar placeholder
20.01.2017 13:21
Badacze odkryli nową metodę stymulacji mechanizmu regeneracji wątroby
Badacze odkryli nową metodę stymulacji mechanizmu regeneracji wątroby

Zespół badaczy z Uniwersytetu Stanowego Michigan, pod przewodnictwem Jamesa Luyendyka, odkrył nowy sposób, w jaki stymulować można naturalną regenerację wątroby.

Za pomocą eksperymentu z użyciem wysokiej dawki acetominofenu, zespół odkrył, że urazy wątroby aktywują mechanizm krzepnięcia krwi, który następnie stymuluje naturalną regenerację wątroby. Badanie opublikowano online w magazynie "Journal of Hepatology"

Acetaminofen (Paracetamol) to często używany środek uśmierzający ból i obniżający gorączkę o szerokim zastosowaniu.

Jest składnikiem czynnym w ponad 600 lekach. Jest także główną przyczyną urazów wątroby spowodowanych użyciem wyższej niż zalecana dawki leku w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Naukowcy, chcąc opracować nową metodę leczenia zatrucia paracetamolem, odkryli sposób na przyspieszenie procesu regeneracji wątroby, co może pomóc w terapiach wielu chorób
Naukowcy, chcąc opracować nową metodę leczenia zatrucia paracetamolem, odkryli sposób na przyspieszenie procesu regeneracji wątroby, co może pomóc w terapiach wielu chorób

"Metoda regeneracji, którą odkryliśmy, nigdy wcześniej nie została opisana, teraz jednak może prowadzić do nowych strategii terapii wątroby" - mówi Luyendyk, profesor patobiologii i diagnostyki.

"Uszkodzenie tkanki jet ściśle związane z aktywacją mechanizmu krzepnięcia krwi, co oznacza, że nasz nowy sposób może mieć zastosowanie nie tylko w leczeniu chorób wątroby spowodowanych przedawkowaniem leków, ale także w innych przypadkach" - dodaje.

Jego zespół aktualnie zajmuje się ustaleniem roli, jaką odegrać może najnowsze odkrycie w leczeniu zapalenia wątroby, choroby autoimmunologicznej lub otyłości. Wątroba często zdolna jest do reagowania na uszkodzenia poprzez włączanie procesu regeneracyjnego, który może przywrócić jej pierwotne funkcjonowanie.

Jeśli jednak proces ten jest niewystarczająco wydajny lub ulega awarii, uszkodzenie wątroby jest stałe i może prowadzić do niewydolności organu.

6 największych przysług dla wątroby
6 największych przysług dla wątroby [7 zdjęć]

Wątroba jest organem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Codziennie odpowiada

zobacz galerię

W takim wypadku często wymagany jest przeszczep. "Jesteśmy zaskoczeni naszym odkryciem, ponieważ zawsze uważaliśmy, że krzepnięcie krwi pogarsza funkcjonowanie wątroby" - mówi Luyendyk.

Fibrinogen to duże, złożone, rozpuszczalne białko występujące w krwi w postaci plazmy. Podczas koagulacji, białko to przekształcane jest w nierozpuszczalne magazyny fibrynowe, biorące udział w krzepnięciu krwi.

Te magazyny, jak wynika z odkrycia naukowców, odpowiedzialne są za naprawę wątroby po przedawkowaniu paracetamolu.

Cząsteczka fibryny gra kluczową rolę w aktywacji komórek układu odpornościowego, zwanych makrofagami, które pomagają usunąć pozostałości komórkowe po uszkodzeniu wątroby.

Luyendyk i współautor badania, Anna Kopec, zaznaczają, że ta właściwość fibryny jest kluczowa w poznaniu mechanizmu naprawy uszkodzonej wątroby.

"Ta właściwość fibryny może potencjalnie być ulepszana za pomocą leków, możliwe, że będzie to możliwe nawet bez wpływania na sam proces krzepnięcia" - mówi Kopec. Obecne leczenie zatrucia paracetamolem skupia się na redukcji toksyczności tego związku.

Koniecznie przeczytaj

Jednak w wielu przypadkach, pacjenci przybywają do szpitala w stanie, w którym ich wątroba jest już uszkodzona. W takim wypadku czas, jaki lekarze mają na wprowadzenie odpowiedniego leczenia i medykamentów mógł już bezpowrotnie minąć.

"Odkrycie leków, które przyspieszyłyby proces regeneracji już uszkodzonej wątroby byłby przełomem tak dla lekarzy, jak i dla pacjentów, i pozwoliłby nam uporać się z tym jak dotąd niemożliwym do ominięcia problemem" - powiedział Luyendyk.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Leki roślinne w leczeniu chorób wątroby
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze