Jak przyjmować suplementy diety i nie popaść w paranoję?
Suplementy, jak sama nazwa wskazuje, stanowią dodatek do naszej diety. Podstawowym źródłem potrzebnych naszemu organizmowi substancji odżywczych są przyjmowane produkty żywnościowe, o czym, kuszeni reklamami zachwalającymi cudowne działanie kolejnych preparatów, zdajemy się zapominać. Kiedy tak naprawdę warto sięgnąć po suplementy?
1. Podczas infekcji
Kiedy nasz organizm walczy z infekcją, a dodatkowo osłabiony jest na skutek działania antybiotyków, przyjmowanie suplementów jest wskazane ze względu na ich dobroczynny wpływ na nasz układ immunologiczny. Cenna jest wówczas przede wszystkim witamina C, witaminy z grupy B (zwłaszcza B6) oraz cynk.
Przeziębieniu i grypie często towarzyszą dolegliwości żołądkowe, dlatego warto dodatkowo sięgnąć po błonnik, który poprawi pracę jelit i zapobiegnie zaparciom. Pamiętajmy jednak, że niektóre suplementy łączone z lekami mogą niekorzystnie oddziaływać na nasz organizm, dlatego zanim się na nie zdecydujemy, warto zapytać o opinię naszego lekarza.
2. Podczas walki z nadwagą
Proces utraty wagi także można wspomóc suplementacją. Efekty przyspieszy wspomniany już błonnik, który poprawi perystaltykę jelit, zmniejszający łaknienie chrom, a także wyciąg z różnorakich roślin. Suplementy tworzone na bazie karczocha czy mniszka lekarskiego wspomagają procesy trawienne. Wyciąg z białej fasoli pomaga zmniejszyć ilość wchłanianych cukrów.
Chętnie wykorzystywany jest także kwas linolowy, który wspiera redukcję tkanki tłuszczowej, a równocześnie zwiększa przyrost tkanki mięśniowej. Co istotne, chroni przed wystąpieniem efektu jo-jo, z którym często zmagają się osoby decydujące się na dietę. Pamiętajmy jednak, że sama suplementacja nie wystarczy. Bez racjonalnej diety i odpowiednich ćwiczeń z pewnością nie osiągniemy zadowalających rezultatów.
3. Podczas intensywnego treningu
Przyjmowanie suplementów popularne jest wśród osób, które uprawiają sporty. Ich stosowanie ma na celu zwiększenie efektywności treningu, a co za tym idzie – szybszy przyrost tkanki mięśniowej, poprawę wytrzymałości i podatności organizmu na zmęczenie.
Osoby, które regularnie podejmują różnego rodzaju aktywność fizyczną, wykazują większe zapotrzebowanie na żelazo, magnez oraz antyoksydanty. Chętnie sięgają także po L-karnitynę.
Często wykorzystywany jest chrom, a także suplementy tworzone na bazie kofeiny czy senyfryny. Ich przyjmowanie może nieść ze sobą nieprzyjemne skutki uboczne w postaci bólu i zawrotów głowy, złego samopoczucia, a nawet omdleń, dlatego powinno odbywać się pod czujnym okiem osoby kompetentnej.
4. Podczas obfitych miesiączek
Obliczono, że w ciągu całego życia kobieta miesiączkuje łącznie przez około 6 lat, tracąc przy tym niemal 50 litrów krwi, a wraz z nią niezwykle potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu żelazo. Jego niedobór objawiać się może poprzez osłabienie, uczucie zmęczenia, bóle głowy czy obniżony nastrój.
Jeżeli miesiączki są obfite, braki żelaza siłą rzeczy są znacznie większe. W takim przypadku warto sięgnąć po odpowiednią suplementację. Wchłanianie żelaza przyspieszy witamina C, dlatego zasadne jest przyjmowanie tych składników równocześnie.
To tylko niektóre z sytuacji, w których przyjmowanie suplementów jest uzasadnione. Równie dobrze sięgnąć mogą po nie kobiety przed menopauzą, palacze, osoby spożywające duże ilości alkoholu i fast-foodów lub te, których problemem są słabe włosy i paznokcie. Nie wolno przyjmować ich jednak bez konsultacji z lekarzem dłużej niż kilka tygodni. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, dzieci i osób zażywających leki, zwłaszcza antybiotyki.
Należy także pamiętać, że nie są one w stanie zastąpić składników odżywczych, które dostarczamy naszemu organizmowi racjonalnie się odżywiając i podejmując regularną aktywność fizyczną.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.