Trwa ładowanie...

Obawy związane z mammografią

Avatar placeholder
01.10.2015 12:16

Luis de la Hiquere napisał: ,,Nie boimy się dlatego, że coś jest przerażające [...]. Coś jest przerażające, dlatego że się boimy’’. Podobnie jest z kobietami, które boją się poddać badaniu mammograficznemu. Te, które pierwszy raz się badają, mają obawy przed nieznanym. Strach może również wynikać z niewiedzy, dlatego tak ważne są programy uświadamiające pacjentki. Należy zacząć mówić o tym, jak dużo kobiet wygrało walkę z nowotworem, bo wcześnie zdiagnozowano u nich raka sutka.

spis treści

1. Jakie zmiany można zobaczyć w mammografii?

Badanie mammograficzne umożliwia zdiagnozowanie zmiany o niewielkich rozmiarach, nawet już o wielkości ok. 2-3 mm, kiedy nie jest jeszcze wyczuwalna przez powłoki skórne. Trzeba zaznaczyć, że rak piersi we wczesnym stadium nie jest wyrokiem śmierci, a wykonanie badania mammograficznego jest wielką szansą na wczesną diagnozę i normalne życie. Poza tym nie wszystkie patologie to nowotwory złośliwe. Większość stanowią zmiany łagodne, które nie są zagrożeniem dla życia. Zachęcając kobiety w wieku 50-69 lat, dla których refundowana jest mammografia, jako badanie przesiewowe musimy zaznaczyć, co jest stereotypem, a co prawdą.

Zobacz film: "Mit samonaświetlania jako przyczyny nowotworów"

2. Strach przed promieniowaniem Roentgena

Wiele pacjentek zadaje pytanie czy promieniowanie rentgenowskie podczas badania jest szkodliwe dla zdrowia? Specjaliści jednoznacznie wypowiadają się, że mammografia jest najlepsza metodą wykrywania wczesnych objawów raka piersi, a korzyści płynące z tego badania zdecydowanie przewyższają skutki uboczne. Wiadomo, że promieniowanie jonizujące w dużych dawkach jest czynnikiem zwiększającym nieznacznie ryzyko raka piersi, jednak w obecnych czasach stosowane aparaty są na tyle nowoczesne, że dawka promieniowania jest minimalna (10 razy mniejsza niż 25 lat temu), porównywalna do prześwietlenia zęba i nie zagraża zdrowiu kobiety. Badanie wykonywane nawet raz na rok jest całkowicie bezpieczne. Poza tym jednostki przeprowadzające badanie mammograficzne muszą spełniać standardy dotyczące jakości aparatury. Sprzęt stary, niespełniający wymogów jest wykluczany z użytku. Warto udać się do ośrodka, który uczestniczy w ogólnopolskim programie profilaktycznym. Te jednostki są systematycznie sprawdzane pod względem jakości sprzętu przez Główny Inspektorat Sanitarny.

3. Przeciwwskazania do mammografii

Jedynym przeciwwskazaniem do badania mammograficznego są kobiety w ciąży. Dla nich alternatywnym badaniem jest USG. Nie ma powodu, żeby wszystkie kobiety w obawie przed promieniowaniem rentgenowskim rezygnowały z mammografii na rzecz USG, tym bardziej, że u pacjentek starszych, mających piersi z przewagą tkanki tłuszczowej, optymalnym badaniem jest mammografia.

4. Jak wygląda mammografia?

Badanie wykonuje się na stojąco bez znieczulenia. Polega na położeniu piersi na specjalnej płytce, a następnie dociśnięciu jej przez drugą płytkę z góry - projekcja osiowa. Projekcja boczna polega na dociskaniu piersi przez dwie płytki z boków. Każda pierś badana jest oddzielnie. Moment dociskania piersi przez drugą płytkę jest bardzo krótki, a siła nacisku nie jest na tyle duża, żeby mogła wywoływać ból. Kobieta może odczuwać wtedy jedynie uczucie ściskania. Najlepiej wykonywać badanie mammograficzne po miesiączce, kiedy piersi nie są tak napięte i wrażliwe na ból jak tuż przed. Jeśli pacjentka odczuwa ból powinna to niezwłocznie zgłosić osobie przeprowadzającej badanie.

5. Strach przed rakiem

Michał Gogol powiedział: ,,Nieszczęścia spadają tylko na tego, kto się ich boi, zaś tego, kto wychodzi im naprzeciw – omijają”. Słowa te odnoszą się również do tematyki wczesnego wykrywania raka piersi przy udziale badania mammograficznego. Kobiety często boja się, że lekarz oświadczy im: ,,Ma pani raka” i w obawie przed złą wiadomością rezygnują z badań. Wiadomo, że nowotwór wykryty wcześnie, gdy znajduje się w niskim stadium zaawansowania jest całkowicie uleczalny, dlatego badania przesiewowe odgrywają tak ważną rolę w leczeniu raka piersi. Mammografia jest badaniem pierwszego rzutu. Nie określa do końca charakteru patologii. Każda niepokojąca zmiana jest dalej diagnozowana. Wykonuje się szereg badań, min. biopsję (BAC), które pozwalają na postawienie ostatecznego rozpoznania. Różnicuje nam, czy jest to zmiana łagodna, czy złośliwa i jakiego jest typu. Nie należy wierzyć mitom, że biopsja może pobudzić nowotwór do wzrostu. Nawet, jeśli okaże się, że mamy doczynienia z rakiem to chory nie zostaje pozostawiony sam sobie. Trafia pod opiekę specjalistów: onkologów, chirurgów onkologicznych, radiologów, którzy w zależności od rozpoznania wybierają najlepszą formę terapii.

6. Obawy przed badaniem mammograficznym

Wszelkie lęki związane z badaniem mammograficznym są bezpodstawne. Kobiety powinny przezwyciężyć obawy związane z obnażeniem piersi, z bólem itd. W tym roku powstał album ,,Pierwsi”, w którym znane Polki pokazały się nago lub w bieliźnie, aby podkreślić problem raka piersi oraz zachęcić kobiety do przełamania wstydu. Album zawiera motto, nad którym warto przez chwilę się zastanowić - ,,Piersi to miłość i erotyzm: obiekt pożądania i podziwu.
 Piersi to życie: źródło pokarmu, wzruszający widok karmiącej matki.
 Piersi to sztuka: fascynacje artystów utrwalone na płótnie, w marmurze, fotografii, literaturze.
 Piersi to ciało: podatne na chorobę.
 To często także śmierć.’’

Jeśli wstyd przed rozebraniem jest jednym z bodźców hamujących pacjentkę przed badaniem mammograficznym, warto udać się do ośrodka polecanego, np. przez koleżankę, gdzie wiadomo, że personel jest przyjaźnie nastawiony do pacjenta. Bardzo ważne jest, aby jak największa ilość kobiet decydowała się na systematyczne samobadanie piersi. Jest to jedyna i najlepsza metoda badania przesiewowego w kierunku najczęstszego onkologicznego zabójcy wśród kobiet w wieku średnim, jakim jest raka piersi.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Obawy związane z mammografią
Obawy związane z mammografią
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza