2 z 5W starym ciele młody duch
Dla wielu z nas, zwłaszcza tych ogólnie niepewnych siebie, starość może oznaczać nasilenie się lęków i depresji. Jednak amerykańskie ogólnonarodowe badania wykonane przez Instytut Badań Społecznych pokazują, że bardzo często osoby starsze są bardziej beztroskie niż młodsze oraz mają mniej problemów, a te, które istnieją, są dla nich mniej uciążliwe.
Według Eda Dienera, psychologa z Uniwersytetu w Illinois, badania wskazują, że wraz z upływem lat można zauważyć wzrost zadowolenia z życia. Młodzi ludzie zdają się doświadczać stanów większej radości, ale to osoby starsze mają tendencję do oceny swojego życia w bardziej pozytywny sposób.
Kiedy pojawiają się sytuacje stresowe, które są przecież nieodłącznym elementem życia w każdym wieku, osoby starsze potrafią sobie z nimi poradzić równie dobrze, jeśli nie lepiej niż osoby młodsze – tak wynika z danych uzyskanych dzięki wieloletniemu programowi dotyczącemu starzenia się "Baltimore Longitudinal Study of Aging" rozpoczętemu w 1958 roku.
Oczywiście, znaczna część tej równowagi emocjonalnej i dobrego samopoczucia bierze się z łagodniejszej samooceny i patrzenia na siebie przychylniejszym okiem w miarę upływu lat. – Kiedy człowiek się starzeje, zauważa u siebie więcej pozytywnych cech niż negatywnych i staje się bardziej zrównoważony – wyjaśnia socjolog Walter R. Gove z Uniwersytetu Vanderbilt.