Trwa ładowanie...

Cena posiewu moczu – badanie, wskazania, przebieg, wyniki

Posiew moczu to badanie, które polega na bakteriologicznej ocenie obecności, rodzaju bakterii, a także określeniu ich ilości. Wykonuje się je zarówno z powodu infekcji układu moczowego, oraz profilaktycznie u kobiet w ciąży. Co ważne, cena posiewu moczu nie jest wysoki, zaś samo badanie skutecznie pomaga przy wyborze metody leczenia różnych dolegliwości.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Cena posiewu moczu – badanie

Posiew moczu polega na pobraniu próbki moczu, naniesieniu jej na podłoże hodowlane i umieszczeniu w odpowiednich warunkach, co skutkuje wzrostem i namnażaniem bakterii (lub innych mikroorganizmów), taki proces pozwala rozpoznać występujące bakterie. Następnie możliwe jest badanie wrażliwości mikroorganizmów wykrytych w moczu, na wybrane antybiotyki, co umożliwia wybranie odpowiedniej metody leczenia. Cena posiewu moczu wynosi zazwyczaj około kilkudziesięciu złotych.

Badanie moczu na białko
Badanie moczu na białko

W celu wykrywania białka w moczu stosuje się metodę paskową, która wykrywa głównie albuminy. W laboratoriach...

zobacz galerię

2. Cena posiewu moczu - wskazania

Posiew moczu wykonuje w przypadku wystąpienia infekcji układu moczowego lub podejrzenia zakażenia układu moczowego. Badanie to jest zalecane także u kobiet w ciąży, nawet wtedy, gdy nie występują objawy wskazujące na infekcję układu moczowego. Badanie to wykonuje się, aby wykluczyć obecność bakterii, które mogłyby stanowić zagrożenie dla rozwijającego się dziecka. W takiej sytuacji cena posiewu moczu nie powinna nas odstraszać od wykonania badania.

Na infekcję układu moczowego mogą wskazywać takie objawy, jak częste uczucie parcia na mocz, ból przy oddawaniu moczu, oraz częste oddawanie moczu w małych ilościach. Nie istnieją przeciwskazania do przeprowadzenia posiewu moczu, a cena posiewu moczu nie jest wysoka.

Cena posiewu moczu jest niewysoka, dlatego warto wykonywać takie badanie regularnie
Cena posiewu moczu jest niewysoka, dlatego warto wykonywać takie badanie regularnie

3. Cena posiewu moczu - przebieg

Do badania posiewu moczu należy pobrać pierwszą, poranną próbkę moczu. Przed pobraniem moczu zaleca się dokonanie toalety w celu umycia narządów rodnych. Zachowanie ścisłych zasad higieny ma na celu pozbycie się z powierzchni ciała bakterii, które, po dostaniu się do próbki mogą zafałszować wyniki badań. Wówczas konieczne jest podowne wykonanie badania, co może zwielokrotnić cenę posiewu moczu. Po wykonaniu tej czynności, należy pobrać mocz do jałowego pojemnika (dostaniesz go w każdej aptece).

Pojemnik należy napełnić środkowym strumieniem moczu, nie dotykając jego wnętrza ani obrzeża. Następnie konieczne jest zamknięcie pojemnika z próbką, podpisanie imieniem i nazwiskiem. Uzyskany materiał należy dostarczyć do laboratorium do dwóch godzin od pobrania, lub zapewnić odpowiednie warunki przechowywania (w temperaturze 4-8 stopni Celsjusza). Cena posiewu moczu wynosi od 24 do 35 złotych.

To musisz wiedzieć

4. Cena posiewu moczu - wyniki

Wynik badania posiewu moczu uznaje się za prawidłowy, jeśli z pobranej próbki nie udało się wyhodować mikroorganizmów lub ich liczba jest niewielka (zazwyczaj za wartość graniczną uznaje się 10 000 CFU/ml – tzw. posiew ujemny. Wyhodowanie jednego gatunku drobnoustroju w ilości równej lub większej niż 100 000 CFU/ml uznaje się za wynik nieprawidłowy (tzw. posiew dodatni). Niezależnie od wyników, cena posiewu moczu pozostaje bez zmian.

W takiej sytuacji na wyniku badania umieszcza się nazwę wyhodowanego patogenu oraz (czasami) antybiogram, który określa wrażliwość mikroorganizmów na leki i pozwala dostosować odpowiednie leczenie. Wynik posiewu moczu powinien być skonsultowany z lekarzem, który zdecyduje, czy konieczne jest podjęcie farmakoterapii (antybiotykami lub innymi lekami przeciwdrobnoustrojowymi). Jeżeli mamy zamiar skorzystać z prywtanej wizyty do ceny posiewu moczu należy doliczyć również koszt takiej konsultacji.

Dodatni wynik posiewu moczu nie zawsze jest wskazaniem do takiego leczenia, ponieważ może świadczyć jedynie o obecności bakterii w drogach moczowych, nie musi to stanowić podstawy do leczenia antybiotykiem. Dodatni wynik może także powstać na skutek nieprawidłowego pobrania próbki moczu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.