Objawy zapalenia pęcherza – charakterystyczne symptomy, przyczyny
Objawy zapalenia pęcherza bywają niezwykle uciążliwe. Najczęściej na zapalenie pęcherza zapadają kobiety. Dlaczego tak się dzieje? Uzależnione jest to od specyfiki kobiecej anatomii ciała. Objawy zapalenia pęcherza powinny być za kazdym razem komsultowane z lekarzem, który powinien zlecić specjalistyczne badania laboratoryjne..
1. Objawy zapalenia pęcherza
Objawy zapalenia pęcherza bywają niezwykle uciążliwe. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do chwilowej destabilizacji życia zawodowego. Objawy zapalenia pęcherza to najczęściej pieczenie i ból podczas oddawania moczu. Charakterystyczny jest częstomocz. Kiedy jednak dochodzi do opróżnienia pęcherza, okazuje się, że jesteśmy w stanie wydalić tylko kilka kropelek. Czasami w moczu pojawia się krew. Jak wyleczyć objawy zapalenia pęcherza i jak je złagodzić? Po pierwsze objawy zapalenia pęcherza możemy złagodzić za pomocą leków dostępnych bez recepty w każdej aptece. W swym składzie zawierają czynną substancję, która działa skutecznie na oczyszczanie dróg moczowych. Objawy zapalenia pęcherza mogą już przejść po jednej dawce.
Również istnieje szereg domowych sposobów na objawy zapalenia pęcherza. Zaliczymy do nich między innymi częste spożywanie wody. Zaleca się wypijanie około 1,5 litra dziennie. Niech będzie to niegazowana woda mineralna. Można wesprzeć się ziołami, np. gotowymi mieszankami z pokrzywy, mniszka lub bratka. Herbatki działają moczopędnie i szybko usuwają szkodliwe drobnoustroje. Objawy zapalenia pęcherza można łagodzić poprzez stosowanie nasiadówek. Do gorącej wody wlewamy napar z rumianku, szałwii lub krwawnika. Następnie moczymy się w takiej wodzie do talii. Nasiadówkę wykonuje się przez 15 minut. Prawidłowemu funkcjonowaniu dróg moczowych sprzyja porządne wygrzanie się. Najlepiej przebywać w tym czasie pod kołdrą. Ciepło poprawia ukrwienie błon śluzowych. Na podbrzusze możemy również położyć termofor lub elektryczną poduszkę.
2. Przyczyny zapalenia pęcherza
Najczęstszą infekcją jest zapalenie pęcherza moczowego. Tak, jak we wstępie wspomniano objawy zapalenia pęcherza uzależnione są przede wszystkim od szczegółów kobiecej budowy. Otóż ujście cewki moczowej znajduje się w bliskiej odległości od odbytu i pochwy. Szczególnie wokół odbytu gromadzą się bakterie kałowe, które mogą mieć zły wpływ na florę bakteryjną. Również w pochwie mogą znajdować się szkodliwe drobnoustroje. Kolejna kwestia – cewka moczowa jest znacznie krótsza niż u mężczyzn (posiada od 4 do 5 centymetrów). Podkreślmy – bakterie przebywające w swoim naturalnym środowisku nie są groźne. Jeśli jednak zostaną przeniesione do dróg moczowych – powodują nieprzyjemne infekcje.
To też warto wiedzieć
Za zapalenie pęcherza i objawy odpowiadają: chlamydie, dwoinka rzeżączki, gronkowiec. Najczęściej jednak głównym sprawcą jest pałeczka okrężnicy (Escherichia coli). Ten patogen naturanie bytuje w układzie pokarmowym, znajduje się również w kale oraz okolicach odbytu. Kiedy bakterie dostają się do układu moczowego, zaczynają się namnażać. Przylegają do ścian pęcherza i jeżeli leczenie nie będzie odpowiednio wcześnie rozpoczęte – wędrują przez moczowody do nerek. W ten sposób można doprowadzić do groźnego powikłania, którym jest zapalenie nerek.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.