Rimantin - działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Rimantin to lek zawierający chlorowodorek rymantadyny, czyli substancję o właściwościach przeciwwirusowych. Rimantin jest stosowany w profilaktyce i wczesnym leczeniu wirusa grypy typu A. Jakie właściwości ma Rimantin?
1. Działanie leku Rimantin
Rimantin to lek o właściwościach przeciwwirusowych dostępny na receptę. Wskazania do zastosowania preparatu to wczesne leczenie grupy typu A u dzieci powyżej 1. roku życia i osób dorosłych oraz zapobieganie chorobom powodowanym przez wirusy grypy podczas epidemii.
Substancją czynną leku Rimantin jest rymantadyna (alfa-metylo-1-adamantanometyloamina), pochodna amantadyny o działaniu przeciwwirusowym, która skutecznie zwalcza wirusy z grupy A. Najprawdopodobniej hamuje cykl replikacji wirusa, tym samym ograniczając jego namnażanie się i zmniejszając dolegliwości.
2. Przeciwwskazania do stosowania leku Rimantin
Leku Rimantin nie powinno stosować się w następujących przypadkach:
- nadwrażliwość na chlorowodorek rymantadyny, leki należące do grupy adamantanów lub jakikolwiek inny składnik leku,
- choroby wątroby lub nerek,
- nadczynność tarczycy,
- dzieci poniżej 1. roku życia,
- ciąża lub karmienie piersią.
3. Dawkowanie leku Rimantin
Lek Rimantin należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami zamieszczonymi na ulotce. Leczenie grypy preparatem Rimantin należy rozpocząć w okresie 24 do 48 godzin od pojawienia się pierwszych objawów.
Stosowanie leku powinno być kontynuowane do 5 dni lub przez 1-2 doby po ustąpieniu dolegliwości. Standardowe dawkowanie Rimantin w leczeniu grypy:
- dzieci poniżej 6 lat: dawka dostosowywana indywidualnie,
- dzieci w wieku 7-10 lat: 1 tabletka dwa razy na dobę,
- dzieci w wieku 11-14 lat: 1 tabletka trzy razy na dobę,
- dorośli i dzieci w wieku powyżej 14 lat: 2 tabletki dwa razy na dobę.
Lek Rimantin stosowany w zapobieganiu wystąpieniu grypy u osób dorosłych polega zwykle na stosowaniu 1 tabletki raz na dobę przez okres nie dłuższy niż 30 dni. Preparat należy przyjmować doustnie po posiłkach, popijając tabletkę wodą.
4. Skutki uboczne po zastosowaniu leku Rimantin
Rimantin jak każdy lek może spowodować wystąpienie działań niepożądanych, takich jak:
- bezsenność,
- nerwowość,
- zawroty i bóle głowy,
- zmęczenie,
- nudności i wymioty,
- brak apetytu,
- bóle brzucha,
- suchość w ustach,
- osłabienie,
- euforia,
- nadpobudliwość ruchowa,
- zaburzenia koncentracji,
- zaburzenia koordynacji ruchowej,
- senność,
- szumy uszne,
- duszność,
- biegunka,
- niestrawność,
- wysypka.
Rzadko rozpoznawane są omamy, dezorientacja, zaburzenia chodu, drżenie, drgawki, utrata smaku, kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie, zaburzenia naczyń mózgowych, skurcz oskrzeli, kaszel, mlekotok i omdlenia.
W częstotliwości nieznanej występowało zwiększone łzawienie, częstomocz, gorączka, zaparcia, nadmierna potliwość, utrudnione połykanie, przeczulica i ból oczu.
5. Środki ostrożności
Podczas stosowania leku Rimantin wskazana jest szczególna ostrożność, gdy pacjent jest w podeszłym wieku, cierpi na chorobę wątroby i nerek, zaburzenia pracy serca lub przewodu pokarmowego.
Dawka preparatu powinna być zmniejszona do 2 tabletek na dobę u osób chorujących na padaczkę, ponieważ lek może zwiększać ryzyko wystąpienia napadów epilepsji.
Kobiety w ciąży lub okresie karmienia piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku Rimantin. W trakcie terapii zabronione jest spożywanie alkoholu, ponieważ może on spowodować wystąpienie objawów ze strony układu nerwowego. Lek może wpływać niekorzystnie na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.