Trwa ładowanie...

Śpisz tyle godzin? Tak narażasz się na cukrzycę

Avatar placeholder
Milena Górecka 20.03.2024 12:13
Nowe badanie. Mniej niż 6 godzin snu zwiększa ryzyko cukrzycy
Nowe badanie. Mniej niż 6 godzin snu zwiększa ryzyko cukrzycy (Getty Images)

Wyniki badań potwierdzają, że sen krótszy niż sześć godzin na dobę wiąże się ze znacznie wyższym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2. Czy stosowanie w tej sytuacji zdrowej i zbilansowanej diety może zniwelować ryzyko?

spis treści

1. Znaczenie snu dla zdrowia

Zdrowa dieta, aktywność fizyczna i jakość snu to trzy filary dobrego zdrowia. Brak wystarczającej ilości snu nie tylko sprawia, że następnego dnia czujemy się zmęczeni i rozdrażnieni, ale także może zwiększyć ryzyko wielu problemów zdrowotnych – począwszy od chorób serca, przez nowotwory (jelita grubego, piersi, prostaty), aż po demencję.

2. Wpływ niedoboru snu na ryzyko cukrzycy typu 2

Z opublikowanych w czasopiśmie JAMA wyników badań wynika, że niedobór snu wiąże się również z rozwojem cukrzycy typu 2. Zespół badawczy doszedł do tych wniosków, analizując nawyki snu i diety ponad 247 tys. dorosłych w Wielkiej Brytanii. Wyniki ujawniły, że osoby śpiące mniej niż sześć godzin na noc miały "znacząco wyższe ryzyko" rozwoju cukrzycy typu 2 w porównaniu do tych, które spały siedem lub osiem godzin.

Zobacz film: "Lecznicze moce indyjskiej przyprawy. Potwierdzają to badania"

Nawet ci spośród uczestników, którzy stosowali zdrową dietę (m.in. niskie spożycie czerwonego mięsa i wysokie spożycie owoców oraz warzyw), byli w wyższym stopniu zagrożeni rozwojem cukrzycy. To istotne odkrycie, ponieważ niewłaściwa dieta i otyłość uważana była do tej pory za główne czynniki ryzyka cukrzycy typu 2.

Naukowcy dodają jednak, że niezbędne są dalsze badania w tym zakresie.

- Dalsze badania są konieczne, aby zbadać, czy konkretne wzorce dietetyczne, takie jak jedzenie z ograniczeniem czasowym, mogą przeciwdziałać lub łagodzić niekorzystne konsekwencje metaboliczne związane z krótkim czasem trwania snu - tłumaczą.

3. Jak dobrze spać?

Dobry, trwający 7-8 godzin sen sprzyja regeneracji, wzmacnia system immunologiczny, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia psychicznego i zdolności poznawczych, reguluje apetyt, pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi i zdrowie ogólne.

Osiągnięcie zdrowego snu wymaga przestrzegania zasad higieny snu, w tym utrzymania regularnej rutyny snu, unikania stymulantów wieczorem, utrzymania sypialni ciemnej, cichej i chłodnej, a także dbania o regularną aktywność fizyczną.

Jeżeli pomimo tych działań problemy ze snem wciąż występują, zaleca się konsultację z lekarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze