Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Adenotomia

Adenotomia jest rodzajem zabiegu chirurgicznego, podczas którego usuwa się patologicznie duży migdałek gardłowy (trzeci migdał). Zabieg przeprowadzany jest głównie u dzieci powyżej trzeciego roku życia. Wskazaniem do niego jest wspomniany powyżej patologiczny przerost migdałka gardłowego, który może utrudniać oddychanie przez nos, powodować chrapanie lub bezdechy nocne, przyczyniać się do częstych infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, wysiękowego zapalenia ucha środkowego lub niedosłuchu przewodzeniowego. Zabieg adenotomii wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Pacjent powinien przystąpić do niego na czczo. Migdałek usuwany jest za pomocą adenotomu (rodzaj specjalnego noża) przez jamę ustną. Zabieg trwa około 30-45 minut i przeprowadzany jest zwykle w trybie tzw. chirurgii jednego dnia, jednak w przypadku niepokojących objawów pacjent może pozostać na oddziale w celu dłuższej obserwacji. Po przebytym zabiegu zaleca się czasowe ograniczenie aktywności fizycznej przez około tydzień. Przez pierwsze dni należy podawać pacjentowi leki przeciwbólowe i przeciwkrwotoczne. Dolegliwości bólowe mogą utrzymywać się do 2-3 tygodni od zabiegu. W pierwszym okresie stosuje się również dietę migdałkową (dietę półpłynną), stopniowo przechodząc do normalnego żywienia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Magdalena Pikul
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza