Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Adenotomia - usunięcie migdałka gardłowego. Przygotowania do zabiegu i powikłania

Paula Jakubasik
16.09.2022 14:27
Adenotomia to zabieg najczęściej wykonywany u dzieci.
Adenotomia to zabieg najczęściej wykonywany u dzieci. (adobestock)

Adenotomia to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu trzeciego migdałka. Zwykle operacja wykonywana jest u dzieci, u których przerost migdałka gardłowego powoduje nawracanie infekcji oraz zapalenia ucha, a także uniemożliwia oddychanie przez nos. Na czym polega adenotomia?

spis treści

1. Co to jest adenotomia?

Adenotomia (usunięcie migdałka) to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu nadmiaru tkanki limfatycznej trzeciego migdałka, czyli migdałka gardłowego.

Zabieg wymaga zakwalifikowania przez laryngologa, główne wskazania to przerost 3 migdała i objawy, z którymi wiąże się ten stan.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Chirurgiczne usunięcie trzeciego migdałka najczęściej wykonywane jest u dzieci w znieczuleniu ogólnym w placówkach publicznych i prywatnych.

Adenotomia to tzw. zabieg jednego dnia, co oznacza, że wypis najczęściej ma miejsce jeszcze tego samego dnia.

2. Adenotomia - wskazania do zabiegu

Infekcje górnych dróg oddechowych powodują powiększenie migdałów, co jest sygnałem, że układ odpornościowy funkcjonuje prawidłowo.

Niedługo po ustąpieniu zakażenia bakteryjnego) lub wirusowego migdałki wracają do pierwotnych rozmiarów, niestety często nawracające infekcje prowadzą do patologicznego przerostu trzeciego migdałka.

W takiej sytuacji obserwuje się brak właściwego przepływu powietrza przez nos, co wymaga oddychania przez usta. Obserwowane dolegliwości to również chrapanie, zmiana barwy głosu, pogorszenie słuchu oraz powtarzające się zapalenia ucha.

Jest to spowodowane tym, że migdałek gardłowy nie spełnia swoich funkcji, a zaczyna stanowić przyczynę rozwoju chorób i zaburzeń w wentylacji ucha środkowego.

Często długotrwałe oddychanie przez usta sprawia, że u dzieci obserwowana jest tzw. adenoidalna twarz, czyli bladość skóry, uboga mimika, wydłużenie środkowej części twarzy oraz sińce pod oczami.

Przerost migdałka powoduje szereg dolegliwości, natomiast ostateczne zakwalifikowanie do operacji usunięcia 3 migdała zależy od lekarza laryngologa.

3. Adenotomia - przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do usunięcia migdałka gardłowego są:

4. Kwalifikacja do zabiegu adenotomii

Decyzję o usunięciu trzeciego migdałka u dziecka podejmuje laryngolog lub otolaryngolog). Specjalista bierze pod uwagę informacje o występujących objawach i częstotliwości chorób.

Zwykle na zabieg kierowani są pacjenci, u których przerost migdałka powoduje bezdech senny, niedrożność nosa z przewlekłym oddychaniem przez usta, a także nawracające infekcje.

Konieczne jest również wykonanie testów alergicznych, morfologii krwi oraz badań obrazowych, takich jak rynoskopia przednia, badanie endoskopowe i rynometria akustyczna.

5. Jak przygotować się do zabiegu adenotomii?

Adenotomia musi być poprzedzona wizytą lekarską oraz wykonaniem zleconych badań. Przygotowanie dziecka do zabiegu usunięcia trzeciego migdałka polega na odstawieniu leków wpływających na krzepliwość krwi oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych (co najmniej tydzień przed operacją).

W dniu usunięcia 3 migdałka u dziecka pacjent powinien być na czczo od sześciu godzin przed zabiegiem i nie powinien pić na trzy godziny przed przewiezieniem na salę operacyjną.

6. Przebieg zabiegu adenotomii

Usuwanie trzeciego migdałka u dzieci wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym, jest to stosunkowo krótki i prosty zabieg.

Wykonuje się go przez jamę ustną pod kontrolą endoskopu (przyrządu optycznego). Pozbycie się migdałka gardłowego wymaga użycia specjalistycznego narzędzia - adenotomu.

Następnie lekarz tamuje niewielkie krwawienie, sprawdza stan jamy nosowo-gardłowej i wybudza pacjenta. Adenotomia zajmuje zwykle od 30 do 45 minut.

7. Wycięcie migdałków – rekonwalescencja

Rekonwalescencja po wycięciu migdałka polega na dużej ilości odpoczynku, unikaniu aktywności fizycznej oraz stosowaniu półpłynnej diety.

Pacjent po zabiegu nie może spożywać gorących, smażonych oraz mocno doprawionych potraw, pić alkoholu ani napojów gazowanych.

W czasie powrotu do zdrowia dieta powinna składać się z jogurtów, soków i koktajli warzywno-owocowych, przestudzonych zup w formie kremu, kleików z kaszy, a także kisielu, budyniu oraz jajek.

Bardzo ważne jest też dbanie o nawodnienie organizmu i picie dużej ilości chłodnych płynów, najlepiej wody niegazowanej.

Przez kilka dni po zabiegu utrzymują się dolegliwości bólowe oraz opuchlizna. W celu zminimalizowania objawów lekarz zaleca zastosowanie antybiotyku oraz środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Pacjent może również sięgać po lody, jogurty lub schłodzone koktajle.

8. Powikłania po usunięciu migdałków

Usunięcie migdałków to stosunkowo bezpieczny zabieg, najczęściej zgłaszany skutek uboczny to ból, który utrzymuje się nawet do 2 tygodni, choć zwykle mija po 7-10 dobach.

Pozostałe powikłania to chrypka, obrzęk gardła i języczka powodujący duszności, nudności, wymioty, krwawienie z nosa lub przełyku.

Rzadko rozpoznawane są również infekcje, chwilowa zmiana głosu, uszkodzenie łuków podniebiennych, problem z gojeniem się rany oraz silne krwotoki, wymagające pilnej pomocy medycznej.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza