Trwa ładowanie...

Badanie chodu

Chód jest bardzo złożoną czynnością ruchową, a jego nieprawidłowości poważnie upośledzają codzienne funkcjonowanie człowieka. To dlatego analiza chodu pozwalająca na jego ocenę oraz określenie rodzaju i stopnia występujących nieprawidłowości ma bardzo duże znaczenie w planowaniu odpowiedniej rehabilitacji i rozległości leczenia chirurgicznego, a także ocenie ich skuteczności. Badanie takie polega na pomiarze, opisie i ocenie różnych parametrów charakteryzujących chód człowieka. Współczesna technologia dysponuje wieloma różnymi narzędziami służącymi takiej analizie. Są to na przykład optoelektroniczne systemy zbierania sygnału z markerów rozmieszczonych na powierzchni ciała pacjenta, które pozwalają na pomiar prędkości chodu, długości i częstości kroków, kątów między poszczególnymi segmentami ciała w stawach. Są to także specjalne platformy reakcji sił podłoża mierzące siły i momenty sił występujące podczas chodu, oraz urządzenia zbierające sygnał SEMG, mierzące zaangażowanie poszczególnych mięśni w danym momencie chodu. Wszystkie te metody wykorzystują do analizy systemy informatyczne, a wyniki przedstawiane są w postaci wykresów i protokołów, co pozwala na ich porównywanie między sobą.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza