Dolegliwości ciążowe – przyczyny i łagodzenie objawów
Wraz z rozwojem ciąży zmiany hormonalne powodują różnorodne objawy. W zależności od przypadku symptomy mogą być mniej lub bardziej uciążliwe. Oto krótki opis przyczyn i sposobów na łagodzenie objawów najpopularniejszych dolegliwości ciążowych.
1. Bóle głowy w ciąży
Bóle głowy w ciąży to częste dolegliwości ciążowe. Bardzo częste na początku ciąży, bóle głowy są zazwyczaj związane z wahaniami ciśnienia tętniczego, które wynika ze zmian krążenia krwi. Jest to całkiem normalne zjawisko, dlatego nie powinno niepokoić. Do tego dochodzi zmęczenie, które potęguje skurcze mięśni w obszarze szyjnym i powoduje kłujące bóle. Paracetamol – tylko nie aspiryna – powinien pomóc. Należy jednak zachować umiar w jego stosowaniu i najlepiej wcześniej skonsultować się z lekarzem. Również jeśli bóle głowy nie ustają. W takim wypadku lekarz bada ciężarną pod kątem nadciśnienia lub np. zapalenia błony śluzowej nosa. Jeśli nie zostanie wykryta żadna specyficzna przyczyna bólów głowy, dobre skutki mogą dać manualne metody – masaże głowy.
2. Nudności w ciąży
Nudności występują z różnym nasileniem. Niektóre kobiety mają tak silne nudności, że powodują one codzienne wymioty. Innym ciężarnym mogą przeszkadzać niektóre zapachy, ale nie wywołuje to u nich żadnych większych dolegliwości. Zwykle pod koniec pierwszego trymestru objawy stają się dużo łagodniejsze lub całkowicie znikają. Przyczyną nudności w ciąży jest najprawdopodobniej nietolerancja żołądka (który się zaciska) na bardzo duże ilości estrogenu produkowanego przez łożysko. Jednak ta teoria nie wyjaśnia, dlaczego dolegliwości ustępują po pierwszym trymestrze ciąży. W celu złagodzenia nudności, rano nie należy zrywać się z łóżka od razu po usłyszeniu budzika, lecz po przebudzeniu poleżeć chwilę, wypić powoli szklankę wody i delikatnie przejść do pozycji siedzącej, a następnie stojącej. Dobrze jest również przestrzegać stałego rytmu czterech posiłków dziennie i pamiętać o zrównoważonej diecie - szczególnie dobra jest dieta bogata w błonnik. Dzięki temu można złagodzić nudności i jednocześnie zadbać o zdrowe odżywianie dziecka.
3. Zgaga w ciąży
Pojawiająca się pod koniec ciąży zgaga oznacza, że żołądek nie opróżnia się prawidłowo. Soki trawienne uwalniają się z żołądka i wędrują przez przełyk, aż do gardła, powodując nieprzyjemny, kwaśny posmak w ustach. Zgaga pojawia najczęściej, gdy kobieta śpi na plecach lub pochyla się do przodu. Żeby zapobiec zgadze, należy jeść kolację dużo wcześniej przed pójściem spać, tak żeby żołądek zdążył wszystko strawić. Dobrze jest również jeść ok. 4-5 posiłków dziennie, unikać pomidorów, cytrusów i kwaśnych potraw. W razie potrzeby lekarz może przepisać również specjalne środki przeciwko tej nieprzyjemnej dolegliwości ciążowej.
4. Zaparcia w ciąży
Wiele ciężarnych kobiet cierpi na zaparcia. Jakie są ich przyczyny? Po pierwsze wzrost dziecka powoduje skurcze jelit. Po drugie jelito jest jakby „znieczulone” przez hormony ciążowe (estrogen i progesteron). Konieczne jest wspomaganie pracy układu trawiennego. Jest to tym bardziej istotne, że zaparcia mogą powodować pojawienie się hemoroidów, które to z kolei prowadzą do infekcji dróg moczowych. Jeśli pomimo diety bogatej w błonnik i ćwiczeniom fizycznym, dolegliwości nie mijają, należy zgłosić się do lekarza, który przepisze odpowiednie środki.
5. Ciężkie nogi w ciąży
Podczas ciąży hormony są produkowane w bardzo dużych ilościach. Mogą powodować rozszerzanie się żył i zakłócać krążenie krwi. Stąd bierze się uczucie dyskomfortu i inne nieprzyjemne dolegliwości ciążowe, a nawet bóle.
Oto, co należy robić w przypadku uczucia ciężkich nóg lub puchnięcia kostek:
- jak najczęściej odpoczywać;
- spać z nogami delikatnie w górze;
- polewać nogi zimną wodą (lub moczyć w zimnej wodzie);
- jeśli to konieczne, nosić specjalne rajstopy podtrzymujące (do kupienia w aptece);
- unikać mocno przyprawionych posiłków;
- unikać długotrwałego przebywania w pozycji stojącej.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.