Dolegliwości ciążowe – przyczyny i łagodzenie objawów

Wraz z rozwojem ciąży zmiany hormonalne powodują różnorodne objawy. W zależności od przypadku symptomy mogą być mniej lub bardziej uciążliwe. Oto krótki opis przyczyn i sposobów na łagodzenie objawów najpopularniejszych dolegliwości ciążowych.

Bóle głowy w ciąży

Bóle głowy w ciąży to częste dolegliwości ciążowe. Bardzo częste na początku ciąży, bóle głowy są zazwyczaj związane z wahaniami ciśnienia tętniczego, które wynika ze zmian krążenia krwi. Jest to całkiem normalne zjawisko, dlatego nie powinno niepokoić. Do tego dochodzi zmęczenie, które potęguje skurcze mięśni w obszarze szyjnym i powoduje kłujące bóle. Paracetamol – tylko nie aspiryna – powinien pomóc. Należy jednak zachować umiar w jego stosowaniu i najlepiej wcześniej skonsultować się z lekarzem. Również jeśli bóle głowy nie ustają. W takim wypadku lekarz bada ciężarną pod kątem nadciśnienia lub np. zapalenia błony śluzowej nosa. Jeśli nie zostanie wykryta żadna specyficzna przyczyna bólów głowy, dobre skutki mogą dać manualne metody – masaże głowy.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Nudności w ciąży

Nudności występują z różnym nasileniem. Niektóre kobiety mają tak silne nudności, że powodują one codzienne wymioty. Innym ciężarnym mogą przeszkadzać niektóre zapachy, ale nie wywołuje to u nich żadnych większych dolegliwości. Zwykle pod koniec pierwszego trymestru objawy stają się dużo łagodniejsze lub całkowicie znikają. Przyczyną nudności w ciąży jest najprawdopodobniej nietolerancja żołądka (który się zaciska) na bardzo duże ilości estrogenu produkowanego przez łożysko. Jednak ta teoria nie wyjaśnia, dlaczego dolegliwości ustępują po pierwszym trymestrze ciąży. W celu złagodzenia nudności, rano nie należy zrywać się z łóżka od razu po usłyszeniu budzika, lecz po przebudzeniu poleżeć chwilę, wypić powoli szklankę wody i delikatnie przejść do pozycji siedzącej, a następnie stojącej. Dobrze jest również przestrzegać stałego rytmu czterech posiłków dziennie i pamiętać o zrównoważonej diecie - szczególnie dobra jest dieta bogata w błonnik. Dzięki temu można złagodzić nudności i jednocześnie zadbać o zdrowe odżywianie dziecka.

Zgaga w ciąży

Pojawiająca się pod koniec ciąży zgaga oznacza, że żołądek nie opróżnia się prawidłowo. Soki trawienne uwalniają się z żołądka i wędrują przez przełyk, aż do gardła, powodując nieprzyjemny, kwaśny posmak w ustach. Zgaga pojawia najczęściej, gdy kobieta śpi na plecach lub pochyla się do przodu. Żeby zapobiec zgadze, należy jeść kolację dużo wcześniej przed pójściem spać, tak żeby żołądek zdążył wszystko strawić. Dobrze jest również jeść ok. 4-5 posiłków dziennie, unikać pomidorów, cytrusów i kwaśnych potraw. W razie potrzeby lekarz może przepisać również specjalne środki przeciwko tej nieprzyjemnej dolegliwości ciążowej.

Zaparcia w ciąży

Wiele ciężarnych kobiet cierpi na zaparcia. Jakie są ich przyczyny? Po pierwsze wzrost dziecka powoduje skurcze jelit. Po drugie jelito jest jakby „znieczulone” przez hormony ciążowe (estrogen i progesteron). Konieczne jest wspomaganie pracy układu trawiennego. Jest to tym bardziej istotne, że zaparcia mogą powodować pojawienie się hemoroidów, które to z kolei prowadzą do infekcji dróg moczowych. Jeśli pomimo diety bogatej w błonnik i ćwiczeniom fizycznym, dolegliwości nie mijają, należy zgłosić się do lekarza, który przepisze odpowiednie środki.

Ciężkie nogi w ciąży

Podczas ciąży hormony są produkowane w bardzo dużych ilościach. Mogą powodować rozszerzanie się żył i zakłócać krążenie krwi. Stąd bierze się uczucie dyskomfortu i inne nieprzyjemne dolegliwości ciążowe, a nawet bóle.

Oto, co należy robić w przypadku uczucia ciężkich nóg lub puchnięcia kostek:

  • jak najczęściej odpoczywać;
  • spać z nogami delikatnie w górze;
  • polewać nogi zimną wodą (lub moczyć w zimnej wodzie);
  • jeśli to konieczne, nosić specjalne rajstopy podtrzymujące (do kupienia w aptece);
  • unikać mocno przyprawionych posiłków;
  • unikać długotrwałego przebywania w pozycji stojącej.
Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dolegliwości w ciąży
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Dolegliwości w ciąży
Dolegliwości w ciąży

Problemy ze snem w ciąży

Problemy ze snem w ciąży

Stres spowodowany zbliżającym się porodem, nowa rzeczywistość, ruchy dziecka i wydatny brzuch - to tylko niektóre czynniki, które nie pozwalają spokojnie zasnąć przyszłej mamie.

Dolegliwości w ciąży

Bóle głowy ciężarnej

Bóle głowy ciężarnej

Przyszła mama nie powinna zażywać środków przeciwbólowych. To nie oznacza jednak, że musi ona znosić częste bóle głowy. Istnieją sposoby na tę dolegliwość, które są zdrowe dla maluszka.

Dolegliwości w ciąży

Krwawienie i ból w ciąży (WIDEO)

Krwawienie i ból w ciąży (WIDEO) Odtwórz wideo

Ból brzucha w czasie ciąży oraz krwawienie to objawy, które powinny od razu zaniepokoić przyszłą mamę. Należy niezwłocznie udać się do lekarza (...) i ginekologiczne. Na początku ciąży takie objawy mogą świadczyć o...

Dolegliwości w ciąży

Sposoby na bezsenność w ciąży

Sposoby na bezsenność w ciąży

Problemy ze snem w ciąży W czasie ciąży organizm kobiety doświadcza intensywnych zmian hormonalnych, które mogą wywierać niekorzystny wpływ na jakość (...) snu. Co więcej, w każdym z trymestrów obserwuje się rożne problemy...

Dolegliwości w ciąży

Profilaktyka bólu nóg w ciąży

Profilaktyka bólu nóg w ciąży

Kobieta w ciąży powinna wypoczywać w pozycji, w której nogi ułożone są nieco wyżej niż reszta ciała. Nie może natomiast długo przebywać w tej samej pozycji stojącej lub siedzącej.

Dolegliwości w ciąży

Złe samopoczucie

Złe samopoczucie

Mdłości to jeden z najmniej przyjemnych symptomów ciąży. Dokuczają przeważnie w I trymestrze, ale nierzadko utrzymują się przez całą ciążę, uprzykrzając życie przyszłym mamom.

Dolegliwości w ciąży

Skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży

Skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży

w ciąży. Pamiętaj więc aby ułożyć części ciała w odpowiednim miejscu od stóp do głów: ramiona odchyl do tyłu, głowę trzymaj prosto, tak aby uszy (...) . Jednakże podczas ciąży mięśnie brzucha rozluźniają się w związku...

Dolegliwości w ciąży

Sprawdzone sposoby na poranne mdłości w ciąży

Sprawdzone sposoby na poranne mdłości w ciąży

Nie zapominaj o jedzeniu Jedzenie kilku mniejszych posiłków dziennie może pomóc w przypadku porannych mdłości, ponieważ objawy mogą się nasilać jeśli żołądek jest pusty. Być może nie masz ochoty na jedzenie ale ważne jest, aby dostarczyć dziecku odpowiednich...

Dolegliwości w ciąży

Obolałe i spuchnięte nogi

Obolałe i spuchnięte nogi

Ciąża jest ogromnym obciążeniem dla organizmu kobiety, która odczuwa to na wiele sposobów. Jednym z nich są obolałe nogi, skurcze łydek, spuchnięte kostki czy pojawiające się żylaki.

Dolegliwości w ciąży

Jak przetrwać lato, będąc w ciąży?

Jak przetrwać lato, będąc w ciąży?

materiały powinny zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Również latem i również w ciąży można wyglądać atrakcyjnie. Pływaj Pluskanie (...) i uchronić się przed nadmiernym poceniem. Nawadniaj organizm Prawdopodobnie słyszysz...