Fazy alkoholizmu

Pojęcie przewlekłego alkoholizmu wprowadził Magnus Huss w 1849 r. Klinicyści i badacze wciąż podejmują próby zdefiniowania uzależnienia od alkoholu i wyróżnienia poszczególnych etapów przebiegu choroby alkoholowej. Najbardziej znany jest podział stadiów alkoholizmu, dokonany przez Elvina M. Jellinka, który w 1960 r. opublikował pracę pt. _"_Koncepcja alkoholizmu jako choroby". Wyróżnił cztery stadia alkoholizmu.

Faza wstępna (prealkoholowa)

Stadium zaczyna się od konwencjonalnego picia, nieodbiegającego od społecznie akceptowanego wzorca. Pijący zaczyna jednak doświadczać wielu pozytywnych konsekwencji picia alkoholu. Atrakcyjność picia polega na jego działaniu uspokajającym, rozluźniającym i nasennym. Może być również sposobem ułatwiającym pokonywanie nieśmiałości w kontaktach społecznych.

Zobacz film: "Wirtualna Poradnia: Uzależnienie od alkoholu"

Używanie alkoholu staje się wówczas jedną ze strategii radzenia sobie z nieprzyjemnymi emocjami. Dlatego też fazę prealkoholową określa się mianem: ,,picie jako ucieczka”. W tej fazie obserwuje się narastającą tolerancję na alkohol, związaną z adaptacją organizmu. Dotychczasowe dawki alkoholu stają się niewystarczające, rozpoczyna się picie coraz większych ilości w celu uzyskania takiego samego efektu. Na tym etapie osoba pijająca zazwyczaj nie dostrzega problemu. Faza może trwać kilka miesięcy lub lat.

Faza ostrzegawcza (zwiastunowa)

W tym stadium picie staje się rodzajem wewnętrznego przymusu, trudnego, lecz możliwego do przezwyciężenia. Osoba znajdująca się w tej fazie aktywnie szuka okazji do spożycia alkoholu. Jest inicjatorem spotkań towarzyskich, sutozakrapianych alkoholem. Pije więcej i częściej niż otoczenie. Często pije w samotności, ukryciu. Może jednak odczuwać wstyd, unikać rozmów na temat alkoholu. Z czasem zaczyna zauważać, że coś zmieniło się w jej sposobie picia, jednak racjonalizuje przyczyny, usiłuje znaleźć dla nich wytłumaczenie.

W tej fazie częste jest przeżywanie przykrych objawów ,,ciężkiego kaca”. W fazie zwiastunowej mogą pojawiać się zaburzenia pamięci, określane jako palimpsesty. Polegają na niemożności przypomnienia sobie dokładnego odtworzenia przebiegu wydarzeń w trakcie upojenia alkoholowego, pomimo że nie doszło do utraty przytomności pod wpływem alkoholu. Bywają określane jako ,,urwanie filmu”, ,,przerwa w życiorysie”.

Faza krytyczna (ostra)

Cechuje ją całkowita utrata kontroli nad piciem alkoholu. Wypicie porcji alkoholu rozpoczyna ciąg alkoholowy. Okresy picia zaczynają dominować nad okresami abstynencji. Picie jest kontynuowane, pomimo wielu negatywnych konsekwencji, co jest związane z odczuwanym silnym głodem alkoholu oraz stosowanymi mechanizmami iluzji i zaprzeczeń: Każdy piłby na moim miejscu, To moja prywatna sprawa, Nikt mnie nie rozumie. Pijący zaczyna wypadać ze wszystkich ról społecznych, zaniedbuje dotychczasowe pasje, zainteresowania, wycofuje się z kontaktów z bliskimi.

W tym stadium występuje poranne ,,klinowanie”, aby zapobiec wystąpieniu przykrych objawów odstawiennych. W tym celu pijący stara się gromadzić zapasy alkoholu, aby nie dopuścić do sytuacji, w której ciągłe dostarczanie alkoholu do organizmu zostałoby przerwane. Pijący może podejmować próby zmiany wzorca picia, np. pić tylko w dni wolne od pracy lub zastąpić alkohol mocniejszy – słabszym. Rodzina i przyjaciele osoby uzależnionej w tym stadium często usiłują nakłonić ją do podjęcia terapii, fakt uzależnienia nie przedstawia dla nich żadnych wątpliwości.

W tym stadium pojawiają się negatywne konsekwencje picia związane z pracą zawodową. Należą do nich absencje w pracy z powodu ciągów alkoholowych, podejmowanie pracy pod wpływem alkoholu lub zauważalne dla współpracowników objawy abstynencyjne. Często stają się powodem utraty pracy. W fazie krytycznej nierzadko pojawiają się również konflikty prawne.

W stadium ostrym mogą występować objawy tzw. patologicznej zazdrości, której adresatem jest współmałżonek. Objawy są związane z zaburzeniami potencji osoby uzależnionej na skutek picia. Nieufność, wrogie nastawienie do otoczenia mogą powodować wybuchy agresji. W fazie krytycznej osoba uzależniona nierzadko wymaga lub sama poszukuje pomocy medycznej.

Faza chroniczna

Obecne są wszystkie objawy uzależnienia. Zachowanie jest zdominowane przez wielodniowe ciągi alkoholowe. W tym stadium mogą być spożywane alkohole niekonsumpcyjne. W trakcie rzadkich okresów abstynencji pojawiają się zespoły abstynencyjne, które mogą być powikłane zaburzeniami świadomości i napadami drgawkowymi.

W tym stadium występująliczne powikłania psychiczne: zaburzenia pamięci, koncentracji, zaburzenia nastroju, psychozy. Do powikłań somatycznych należą uszkodzenia licznych narządów i układów, jak: zespół móżdżkowy, polineuropatia, kardiomiopatia, nadciśnienie tętnicze, marskość i niewydolność wątroby. Zwiększone jest również ryzyko rozwoju choroby nowotworowej związane z kancerogennym działaniem alkoholu i ogólnym wyniszczeniem organizmu. Nieuchronną konsekwencją nieleczonej fazy przewlekłej jest zgon spowodowany zatruciem lub powikłaniami alkoholizmu.

E.M. Jellinek podkreślał, że zatrzymanie postępu choroby jest możliwe na każdym z etapów. Typologia Jellinka określa jedynie pewien zarys, schemat rozwoju choroby alkoholowej. Granice między poszczególnymi stadiami są nieostre, a kolejność występowania objawów w poszczególnych fazach może wykazywać indywidualne różnice.

Komentarze (13)
~asmodeusz
~asmodeusz ponad rok temu

tylko mądry inaczej mógł to wymyśleć ,alkoholizm to wymysł jak ADHD ,niektórzy mądrzy inaczej lekarze twierdzą że można uzależnić się od kawy i herbaty dobrze że nie od wody nasi przodkowie pijali piwo i wino i lali wrogów pod Grunwaldem Wiedniem i co tak działa alkoholik

Odpowiedz
~Maria
~Maria ponad rok temu

@~Zyggi: Podziwiam. Ja stanęłam na głowie, aby odciągnąć od tego mojego mężczyznę, walczyłam jak umiałam, a jak nie umiałam, to szłam do profesjonalistów, i tak przegrałam, ponieważ uciekł w picie. Bez opamiętania się przez osobę pijącą, osoba która kocha nie ma szans. Jedyna szansa jest taka, że niemal sama się z nerwów nie przekręciłam. Wyniszczyło mnie bycie na pozycji osoby współuzależnionej. Teraz się zbieram, ale jestem sama. Niektórym nie da się pomóc, nie można ich przecież ubezwłasnowolnić.

Odpowiedz
~Johny95
~Johny95 ponad rok temu

Głównie mężczyźni mają ten problem. A co gdy ja, facet chce zrobić wszystko a kobieta ma podobny problem i zaprzecza? Fajny związek zapowiadał się ale gdy ona była trzeźwa to lepiej było nie zbliżać się. Piję dużo ale dla miłości zrobię wszystko. Ona wprost przeciwnie. Po alkoholu i w czasie seksu było ok. Spotykaliśmy się tylko w weekend. Więc w piątek musiałem być trzeźwy. Ona wprost przeciwnie. Piątek musiała wypić. Przyjeżdżałem późnym wieczorem lub w nocy było fajnie. Drink lub piwo. Seks prawie do rana. Sobota rano ups... przeszkadzam lub robię coś nie tak. Sobota wieczór nawet bez alkoholu była fajna bo seks... Wiem piję dużo ale jestem normalny przez cały dzień. Nie warczę na nikogo bo mam kaca lub nie wypiłem. Pisząc to chyba sam sobie odpowiedziałem na parę pytań. Pozdrawiam

Odpowiedz
~aga
~aga ponad rok temu

Moja mama pije ok. 20 lat...aktualnie miesiąc temu wyszła ze szpitala z wyniszczeniem ogólnym organizmu,odwodnieniem,niedożywieniem i stłuszczoną wątrobą. Od 3 tygodni nie wstaje z łóżka a ja zmieniam jej pampersy które ciągle są z kupą! Jest to bardzo ciężkie,bo zawsze nie nawidziłam jej przez to że piła a teraz codziennie płaczę i mimo wszystko pomagam, bo nie mogę patrzeć jak umiera we własnym gównie!!! To czeka każdego alkoholika! chyba,że uda odejść mu się wcześniej przez zawał lub inne takie co nie sprawia tyle bólu i cierpienia samemu pijącemu jak i najbliższym. Ps. Moja babcia,która też była alkoholiczką umarłą właśnie w ten sposób! Więc ludzie... ogarnijcie się za nim będzie za późno

Odpowiedz
~Zyggi
~Zyggi ponad rok temu

Przeszedlem wszystkie te fazy i mam padaczke alkoholowa.Pilem codziennie, gdy sie budzilem mialem trzy browary przy lozku i natychmiast je wypijalem. Potrafilem wypic 30 mocnych piw na dobe.Z czasem zaczol mi sie dziwnie urywac film mimo ze nie bylem w stanie silnego upojenia, okazywalo sie czesto ze pobilem kogos bez powodu i nic nie pamietam, bylem w tym stanie duzo silniejszy, nie czulem strachu ani bolu, ani litosci, tak jakby na chwile wstapil w moje cialo demon. Obecnie nie pije ponad 15 lat, uratowalo mnie to ze trafilem do wiezienia tam nie bylo picia, zrozumialem ze musze skonczyc z piciem, padaczka wywolala strach przed smiercia, bardzo tez zaluje tego co zrobilem pod wplywem tej choroby lecz nie bylem w stanie powstrzymac sie od picia, w wiezieniu wytrzezwialem i podiolem ostateczna decyzje ze juz nigdy nie napije sie alkoholu i tak jest do dzisiaj, dlatego jezeli masz okazje trafic do osrodka zamknietego na krotki czas to nie zwlekaj, tam zastanow sie nad swoim zyciem i zmien je dopuki mozesz. W podjeciu dobrej i decyzji i utrzymaniu sie w niej pomaga milosc lub wiara w Boga, ale najwazniejsze jest zrozumienie samego siebie i ostateczne podjecie decyzji, nie czekaj az dopadnie Cie padaczka, mnie dopadla gdy mialem 28 lat, stracilem wszystkich bliskich i wszysko, teraz mam nowe zycie lecz padaczka dokucza mi mimo ze biore leki.

Odpowiedz
~w trakcie leczenia
~w trakcie leczenia ponad rok temu

@~mala: psychika psychiką ale alkohol jest naprawdę bardzo silnym uzalezniaczem sam wiem jak to jest bo też wpadłem w tą chorobę i psychika wcale nie ma tu nic do rzeczy jestem w trakcie leczenia od prawie roku i wciąż wiem co mi jest i jak podstepna jest ta choroba

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Alkoholizm - objawy uzależnienia, kiedy można rozpoznać alkoholizm, rozwój zespołu abstynencyjnego, fazy choroby alkoholowej, statystyki
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Alkoholizm - objawy uzależnienia, kiedy można rozpoznać alkoholizm, rozwój zespołu abstynencyjnego, fazy choroby alkoholowej, statystyki
Leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholika

Leczenie alkoholika

Jednym z nowoczesnych sposobów leczenia alkoholika są wszywki alkoholowe.

Uzależnienie od alkoholu

Upijanie się

Upijanie się

Okazuje się, że alkohol wpływa w największej mierze na nastoletnie dziewczęta, narażając je na większe zniszczenia mózgu w porównaniu do ich męskich rówieśników.

Uzależnienie od alkoholu

Alkoholizm

Alkoholizm

Wykres przedstawiający spożycie alkoholu na świecie. Uzależniony, mimo świadomości szkodliwego działania alkoholu, sięga po alkohol, doprowadzając do coraz poważniejszych skutków picia.

Cykl miesiączkowy - fazy, faza ciałka żółtego, a ciąża

Organizm kobiety

Organizm kobiety

Organizm kobiety zależny jest od cyklicznych zmian, które związane są z cyklem miesiączkowym. Zmienność hormonalna wraz z prawidłową budową narządów rozrodczych umożliwiają spełnianie biologicznych funkcji rozrodczych.

Diagnozowanie alkoholizmu

Czy jesteś alkoholikiem?

kontroli nad ilością przyjmowanego alkoholu. Ten amerykański badacz dokonał typologii alkoholizmu i wyodrębnił poszczególne fazy rozwoju uzależniania (...) - Czy jestem alkoholikiem? Jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie,...

Marskość wątroby - przyczyny, objawy, powikłania, leczenie, profilaktyka

Uszkodzenia wątroby (WIDEO)

Uszkodzenia wątroby (WIDEO) Odtwórz wideo

jest skutkiem wielu procesów patologicznych zachodzących w organizmie, m.in.: wirusowego zapalenia wątroby, alkoholizmu, zaburzeń immunologicznych