Trwa ładowanie...

Imbir lekarski – właściwości, wartości odżywcze i działanie

Avatar placeholder
28.07.2023 12:21
Imbir lekarski można stosować w celach leczniczych w postaci syropu
Imbir lekarski można stosować w celach leczniczych w postaci syropu (Adobe Stock)

Imbir lekarski to kłączowa roślina należąca do rodziny imbirowatych Zingiberaceae. Pochodzi z terenów Azji Południowo-Wschodniej. Wykorzystuje się ją zarówno w kuchni, jak i medycynie naturalnej. Jakie ma właściwości? Jak działa?

spis treści

1. Co to jest imbir lekarski

Imbir lekarski (łac. Zingiber officinale) to gatunek rośliny uprawnej z rodziny imbirowatych (Zingiberaceae). Nie występuje w stanie dzikim. Jest uprawiany w wielu rejonach tropikalnych (Afryka, Chiny, Indie, Jamajka). Najpewniej wywodzi się z południowo-wschodniej Azji.

Jak wygląda imbir? Jest rośliną zielną o silnym, grubym, mięsistym kłączu podzielonym na bulwiaste odcinki. Wydziela aromatyczny zapach. Rośnie poziomo. Z kłączy wyrastają pędy płonne, które osiągają do 90 cm wysokości oraz pędy kwiatowe osiągające wysokość do 25 cm.

Zobacz film: "Imbir w kuchni - jesienny niezbędnik"

Imbir ma lancetowate, wyrastające w dwóch rzędach liście. Roślina posiada zebrane w kłosowate kwiatostany, które mają barwę zielonkawożółtą z fioletowymi wstawkami. Dorasta do 100 centymetrów. Jest rośliną wieloletnią.

2. Zastosowanie imbiru lekarskiego w kuchni

Imbir znajduje zastosowanie w kuchni i medycynie. Jest uważany za afrodyzjak. Jego kłącze jest jadalne, charakterystyczne dla kuchni azjatyckich. Ma specyficzny, silny aromat z odświeżającą, nieco słodkawą nutą i palący, lekki gorzki smak. Jest blisko spokrewniony z kurkumą i kardamonem.

Młode kłącza można spożywać jak warzywo, kandyzować lub konserwować w syropie cukrowym. Starsze suszy się i używa jako przyprawę. Stosuje się ją do wypieków, napojów i dań: zup, pieczonego mięsa, zapiekanek i dań jednogarnkowych, także pierników, biszkoptów, deserów, herbaty i kawy. Imbiru używa się do produkcji piwa typu ginger, także wina i miodu pitnego.

Szkodliwość imbiru

Choć imbir jest rośliną bezpieczną, spożywając ją należy zachować ostrożność. To ważne zwłaszcza przypadku obecności wrzodów trawiennych i innych chorób żołądka oraz stosowania leków rozrzedzających krew (imbir może zwiększać ryzyko krwawienia).

3. Właściwości lecznicze imbiru

Imbir to także roślina lecznicza stosowana w medycynie chińskiej oraz w ajurwedzie. Surowcem zielarskim jest kłącze imbiru – Rhizoma Zingiberis, które zawiera olejek eteryczny (od 1 do 4 proc. olejku lotnego), który składa się z ponad stu substancji aktywnych biologicznie. Jest bogaty w alkohol (zingiberol) i związki, takie jak citreol, zingiberen, cineol i kamfen, borneol, citral, bisabolen, fenyloalkany (gingerol) i szogaole (shogaol). W celach leczniczych wykorzystuje się także olejek uzyskany z kłącza.

Jak działa imbir?

Imbir wykazuje działanie rozgrzewające, regenerujące, stymulujące i wzmacniające, odtruwające, rozkurczowe, wiatropędne, napotne, wykrztuśne i antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwpasożytnicze, przeciwbólowe, przeciwcukrzycowe, przeciwgrzybicze, przeciwobrzękowe i przeciwwysiękowe i przeciwrobacze, przeciwreumatyczne, przeciwutleniające, przeciwnowotworowe, nasercowe, neuroochronne, przeciwwymiotne, przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne, spazmolityczne.

Zarówno skład chemiczny, jak i właściwości sprawiają, że imbir jest rośliną, która:

  • pozytywnie wpływa na procesy trawienne, ułatwia trawienie, likwiduje uczucie pełności, zwłaszcza po spożyciu tłustych posiłków, łagodzi bóle żołądkowe, pobudza apetyt, wspomaga trawienie tłuszczów, białek i cukrów, rozkurcza i zmniejsza napięcie mięśni gładkich,
  • obniża stężenie cholesterolu we krwi,
  • łagodzi mdłości, ponieważ posiada właściwości przeciwwymiotne; jest skuteczny w leczeniu choroby lokomocyjnej i zapobieganiu nudnościom w ciąży,
  • ma korzystny wpływ na układ krążenia, usprawnia krążenie,
  • tonuje ból zębów, odkaża jamę ustną,
  • odtruwa organizm – polega to na dezaktywacji toksyn, jak i substancji, które wniknęły do organizmu,
  • skraca czas trwania infekcji, wpływa na układ oddechowy, działa wykrztuśnie, rozgrzewająco i napotnie,
  • pobudza układ odpornościowy, stąd sprawdza się przy przeziębieniach, kaszlu, nieżytach gardła i oskrzeli.

Obecnie w aptekach można znaleźć leki, wyroby medyczne oraz suplementy diety zawierające sproszkowane kłącze imbiru, olejek imbirowy bądź ekstrakty z Rhizoma Zingiberis.

Imbir lekarski w celach leczniczych można stosować w różnych postaciach, jako: nalewka, susz, odwar, macerat, wyciąg, tabletki, kapsułki, miód ziołowy, maść, krem, plaster, żel na skórę, tabletki do ssania, proszek, pastylki do ssania sok, syrop czy olejek eteryczny.

4. Imbir lekarski w kosmetyce

Imbir lekarski jest rośliną szeroko wykorzystywaną w kosmetologii. Dodaje się ją do balsamów do ciała, toników do pielęgnacji twarzy oraz olejków antycellulitowych, szamponów i odżywek do włosów przerzedzonych i wypadających.

Można go także znaleźć w pastach do zębów oraz płynach do płukania ust, dezodorantach i olejkach do masażu, także erotycznego.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze