Jak różne państwa walczą z koronawirusem? Polska wśród najsłabszych
Dlaczego jedne państwa już zapanowały nad epidemią koronawirusa, a drugie wciąż notują wzrost liczby zachorowań? Jakie metody walki z COVID-19 są najskuteczniejsze? Odpowiedzi na te pytania sugeruje międzynarodowa organizacja EndCoronavirus, która przeprowadziła obszerne badania. Jak Polska wypada na tle innych państw?
1. Które państwa pokonały koronawirusa?
EndCoronavirus (ECV) postała stworzona 29 lutego 2020 roku. Głównym celem organizacji jest walka z koronawirusem i jak najszybsze zakończenie pandemii. ECV zrzesza ponad 4 tys. wolontariuszy z całego świata, w tym lekarzy, epidemiologów oraz analityków.
Przez ostatnie 2,5 miesiąca ECV zbierała wszystkie dane na temat rozwoju epidemii koronawirusa w różnych państwach świata. Pod uwagę brano liczbę dziennych nowych przypadków zakażeń, analizowano tendencje wzrostowe oraz spadkowe. Na tej podstawie ECV podzieliła państwa na trzy grupy:
Kraje, które pokonały koronawirusa: Australia, Austria, Chiny, Chorwacja, Estonia, Grecja, Islandia, Norwegia, Słowacja, Słowenia, Kambodża, Jordania, Liban, Luksemburg, Mauritius, Nowa Zelandia, Korea Południowa, Tajwan, Tajlandia oraz Wietnam.
2. Tendencja spadkowa zachorowań na COVID-19
Państwa, w których jest wyraźna tendencja spadkowa liczby nowych zakażeń: Niemcy, Hiszpania, Włochy, Holandia, Portugalia, Szwajcaria, Belgia, Czechy, Dania, Francja, Azerbejdżan, Kostaryka, Cypr, Iran, Izrael, Japonia, Kirgistan, Malezja, Tunezja, Turcja i Uzbekistan.
3. Które państwa walczą z koronawirusem?
Państwa, w których nowych zakażeń wciąż przybywa lub spadek ich liczby jest nieznaczny. W tej grupie znalazła się Polska, Finlandia, Węgry, Szwecja, USA, Ukraina, Wielka Brytania, Rosja, Argentyna, Bahrajn, Bangladesz, Białoruś, Brazylia, Kanada, Chile, Ekwador, Egipt, Indie, Indonezja, Irak, Mali, Meksyk, Panama, Peru, Filipiny, Katar, Rumunia, Singapur, Somalia
4. Jak zwalczyć epidemię? Wytyczne ECV
Jak czytamy na stronie ECV, wprowadzenie restrykcji oraz ich skrupulatne przestrzeganie, pomaga ograniczyć zasięg epidemii koronawirusa w ciągu 5–7 tygodni. To właśnie widać na przykładzie państw zakwalifikowanych do pierwszej grupy.
Organizacja EndCoronavirus na podstawie przeanalizowanych danych, stworzyła wytyczne dla krajów, które gorzej radzą z epidemią koronawirusa. Zaleca się izolować osoby zakażone koronawirusem od rodziny. Jako przykład podano Wuhan, gdzie aż 80 proc. zakażeń nastąpiło w wyniku kontaktu z domownikami.
Równie ważne jest wprowadzenie rygorystycznych obostrzeń w podróżowaniu: ograniczenie wyjazdów zagranicznych i przymusowa kwarantanna dla osób przekraczających granice. EndCoronavirus bezwzględnie zaleca także zwiększenie liczby wykonywanych testów i nakaz noszenia maseczek ochronnych.
Dowiedz się, jak wygląda walka z epidemią w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Rosji, USA, Hiszpanii, Francji, we Włoszech i w Szwecji.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.