Trwa ładowanie...

O czym warto pamiętać przed i po porodzie?

Kobieta w ciąży wychodząc z domu, już od drugiego trymestru, powinna zawsze mieć ze sobą "niezbędnik kobiety w ciąży". Co taki niezbędnik zawiera?

Kobieta w ciąży zawsze powinna mieć ze sobą:

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Te same dokumenty są także niezbędne, kiedy nadejdzie moment rozwiązania i kobieta trafi na porodówkę. Inne potrzebne rzeczy na sali porodowej mogą być dowiezione później, bez tych powyższych się nie obejdzie.

A o czym warto pamiętać po porodzie? Ciąża i poród wiążą się z całym szeregiem zmian, szczególnie w obrębie narządów rodnych, ale nie tylko. Hemoroidy po porodzie mogą się pojawić u każdej kobiety, niezależnie od tego, czy rodziła drogami natury, czy miała cesarskie cięcie.

Jeśli chodzi o urazy krocza, to znacznie częściej występują u kobiet rodzących drogami natury. Zdarzają się problemy z gojeniem pęknięcia krocza czy nacięcia krocza. W wielu szpitalach niestety nadal rutynowo nacina się krocze, chociaż ma to miejsce coraz rzadziej.

W okresie poporodowym z pochwy wydobywają się odchody połogowe. Trwa to około 6 tygodni. Na ich bazie bardzo łatwo może dojść do zakażenia ran poporodowych. W związku z tym, trzeba w tym okresie zwrócić szczególną uwagę na higienę intymną. Dobrym pomysłem jest stosowanie probiotyków dopochwowych, które odbudowują mikroflorę pochwy i przywracają jej naturalne pH, dzięki czemu zapobiegają infekcjom.

Na temat spraw ważnych przed i po porodzie wypowiada się dr hab. Romuald Dębski, ginekolog.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza