Przejdź na WP

Stolec – kolory stolca, konsystencja

Obserwacja stolca jest dość krępująca. Często nie chcemy się do tego przyznawać, bo może to budzić niechęć i obrzydzenie, jednak stolec informuje nas o kondycji naszego organizmu.

Zobacz film: "Jak pozbyć się biegunki?"

spis treści

1. Stolec – informacje

Stolec to pozostałości niestrawionego jedzenia. Stolec jest formowany w jelicie grubym. Prawidłowe wydalenie stolca powinno się odbywać 1-2 razy dziennie. Prawidłowy stolec ma stałą konsystencję. Stolec nie powinien być zbyt twardy, ani zbyt wodnisty. W poprawnym stolcu nie powinno się także rozpoznawać kawałków jedzenia.

W celu diagnostyki niektórych dolegliwości wykonuje się specjalne badanie kału.

2. Stolec – kolor

Kolor stolca jest pierwszą informacją o tym czy nasz organizm działa w sposób prawidłowy, czy nie. Prawidłowy stolec powinien mieć kolor brązowy. Można wyróżnić kilka kolorów stolca:

  • stolec czarny
  • stolec czerwony
  • stolec żółty
  • stolec zielony
  • stolec biały
  • stolec tlusty
Symptomy, które wskazują, że biegunka jest poważniejsza niż myślisz
Symptomy, które wskazują, że biegunka jest poważniejsza niż myślisz [10 zdjęć]

Biegunka to gwałtowna reakcja ze strony układu pokarmowego, polegająca na wystąpieniu silnego bólu brzucha,...

zobacz galerię

2.1. Stolec - stolec czarny

Czarny stolec nosi także nazwę stolec smolisty. Taki stolec świadczy o krwawieniu z przewodu pokarmowego. Czarny stolec świadczy o tym, że są problemy z jelitami albo z żołądkiem. Stolec ma czarny kolor ponieważ krew, która jest w nim zawarta przechodzi przez różne procesy chemiczne w żołądku i jelitach. Kwas żołądkowy, bakterie jelitowe, a także enzymy trawienne wpływają na to że przyjmuje ona czarną barwę.

2.2. Stolec – stolec czerwony

Czerwony stolec oznacza, że krwawienie następuje z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Przyczyną może być także nieżyt żołądka (zapalenie błony śluzowej żołądka), hemoroidy, szczelina odbytu oraz rak odbytu.

2.3. Stolec – stolec żółty

Żółty stolec może być oznaką chorób wątroby. Jego przyczyną może być cholestaza (nieprawidłowy odpływ żółci), a także wirusowe zapalenie wątroby, zapalenie alkoholowe, a także kamica dróg żółciowych. Stolec o barwie pomarańczowej może wskazywać na spożywanie produktów z dużą zawartością beta-karotenu.

2.4. Stolec – stolec zielony

Stolec w kolorze zielonym może świadczyć o zmianach chorobowych w organizmie. Oczywiście nie musi tak być. Zielony stolec może być objawem takich schorzeń jak bakteryjne zakażenie jelit, zakażenia pasożytnicze, celiakia, zespół złego wchłaniania oraz rzekomobłoniaste zapalenie jelit.

2.5. Stolec – stolec biały

Biały stolec jest informacją, że w organizmie wystąpiła żółtaczka. Świadczą o tym również inne objawy: ciemne zabarwienie moczu, świąd skóry, żółtawe zabarwienie skóry i twardówek oczu.

2.6. Stolec – stolec tłusty

Tłusta, wodnista postać stolca może świadczyć o raku trzustki, celiakii, a także różnych chorobach jelit. Tłusty stolec ma przykry zapach i da się zauważyć w nim krople tłuszczu. Taki stolec może być także oznaką przerostu bakterii w błonie śluzowej jelita.

Zobacz także:

2.7. Stolec – inne przyczyny ciemnego stolca

Ciemny stolec nie musi od razu świadczyć o ognisku krwawienia. Przyczyną ciemnego stolca może być leczenie preparatami żelaza, przyjmowanie bizmutu, zażywanie węgla lekarskiego, a także spożywanie jagód, buraków, wiśni, szpinaku czy lukrecji.

3. Stolec – konsystencja

Prawidłowa konsystencja stolca to zwarta, jednolita masa. Stolec nie powinien być ani za twardy, ani zbyt miękki. Zbyt twardy stolec może być oznaka, że cierpimy na zaparcia. Natomiast zbyt wodniste stolce oznaczają biegunkę.

Biegunki i bóle brzucha mogą mieć różne podłoże. Czasami przyczyną bywają zapalne choroby jelit, choroby trzustki lub wątroby. Zaburzenia wypróżniania mogą także mieć podłoże psychiczne.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy