Szkarlatyna - leczenie, objawy

Szkarlatyna zwana bywa inaczej płonicą. Na szkarlatynę chorują głównie dzieci w wieku przedszkolnym. Płonicę, czyli szkarlatynę, wywołują bakterie paciorkowca grupy A. Paciorkowiec, obecny w jamie nosowo-gardłowej, może być przeniesiony przez krew do dalszych narządów, dając tam ogniska zakażenia; jad wydzielany przez bakterię powoduje zespół objawów toksycznych, w późnym okresie szkarlatyny mogą wystąpić zaburzenia immunologiczne.

Szkarlatyna - objawy

Szkarlatyna jest chorobą zakaźną, przenoszoną drogą kropelkową. Do zarażenia dochodzi poprzez bezpośrednią styczność z osobą chorą na szkarlatynę, a także poprzez kontakt z rzeczami, które do niej należały. Szkarlatyna może także rozwinąć się u dzieci, które przebywają w towarzystwie osoby chorej na anginę.

Zobacz film: "Pasożyty u ludzi. Jak zapobiegać?"

Zmiany chorobowe na języku chorego na szkarlatynę

Różowy język z nalotem w kolorze kości słoniowej.

Po dwóch-czterech dobach od zarażenia szkarlatyną pojawia się wysoka gorączka z bólem głowy, gardła, trudnościami w przełykaniu, wymiotami. Następnie po 2-3 dniach szkarlatyna objawy daje w postaci licznych, drobniutkich, gęsto rozsianych, czerwonych, szorstkich plamek wielkości główki od szpilki. Wysypka w szkarlatynie najpierw pojawia się na klatce i pachwinach, następnie na twarzy. Omija jednak okolice ust i nosa (tzw. trójkąt Fiłatowa).

Później skóra się łuszczy. W przypadku szkarlatyny objaw ten dotyczy głównie tułowia, dłoni i stóp. Skóra po szkarlatynie może łuszczyć się przez okres 2 tygodni. Szkarlatyna ma również inne objawy. Język w pierwszym okresie rozwoju szkarlatyny pokryty jest białym nalotem, w kolejnych dniach pojawiają się na nim lśniące, czerwone punkty ("język malinowy"). Chory podczas szkarlatyny ma powiększone, bolesne węzły chłonne szyjne i pachwinowe.

W przypadkach ostrej szkarlatyny mogą wystąpić poważniejsze objawy. Zdarza się, że przy szkarlatynie dochodzi do zaburzenia pracy układu krążenia, zapalenia mięśnia sercowego, a wątroba oraz śledziona ulegają powiększeniu. Niekiedy, gdy szkarlatyna ma septyczny przebieg, mogą pojawić się poważne zmiany w gardle, łącznie z martwicą tkanek dna jamy ustnej. Poważnym powikłaniem szkarlatyny jest posocznica. Szkarlatyna może też wystąpić jedynie pod postacią wysypki. Jest to tzw. szkarlatyna przyranna. Chory zakaża się nią poprzez uszkodzenia skóry.

Rozwój szkarlatyny w pierwszych dniach przypomina anginę, dlatego gdy matka przyprowadza dziecko do lekarza tuż po pojawieniu się gorączki i wysypki, ten rozpoznaje anginę.

Szkarlatyna - leczenie

Szkarlatynę leczy się farmakologicznie. W tym celu stosuje się antybiotyki zawierające penicylinę. Leczenie szkarlatyny trwa 10 dni. W tym czasie dziecko musi przyjmować leki na szkarlatynę zgodnie z rozporządzeniem lekarza. Niekiedy zdarza się, że już po kilku dawkach antybiotyku objawy w szkarlatynie ustępują. Nie można jednak przerwać leczenia. Przebieg szkarlatyny powinien być kontrolowany przez lekarza, aby uniknąć groźnych powikłań, wynikających z niedoleczenia szkarlatyny. Wśród najczęstszych powikłań szkarlatyny wymienia się: zapalenie ucha środkowego, zapalenia mięśnia sercowego czy kłębkowe zapalenie nerek.

Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego

Bez względu na to, czy twoje dziecko spędza wolny czas na placu zabaw, czy w przedszkolu, zawsze istnieje ryzyko, że złapie ono jakąś niepożądaną chorobę....

Szkarlatyna u dzieci wymaga objęcia dziecka stałą opieką. Rodzice powinni zapewnić mu odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia. Czasami w przypadku szkarlatyny u dzieci konieczne jest podawanie maluchowi pokarmów w postaci płynnej lub półpłynnej, gdyż ogromny ból gardła uniemożliwia przełykanie pokarmów o stałej konsystencji. Po zakończonym leczeniu szkarlatyny u dzieci, dziecko nie powinno przez tydzień wychodzić z domu.

Na szkarlatynę można chorować wiele razy. Jeśli dziecko tuż po wyzdrowieniu ponownie zachoruje na szkarlatynę, należy zastanowić się, czy w poprzedniej terapii zastosowano odpowiedni antybiotyk oraz czy w otoczeniu dziecka nie przebywa nosiciel paciorkowca. Nosicielem paciorkowca jest osoba, która może nawet nie wiedzieć, iż roznosi groźną bakterię. Paciorkowiec bytuje w gardle. Dlatego, aby sprawdzić, czy ktoś jest nosicielem, trzeba wykonać wymaz z gardła. W przypadku pozytywnego wyniku lekarz decyduje o stosownej terapii w szkarlatynie. Zazwyczaj zaleca takiej osobie zażywanie penicyliny.

Angelika Ciuraj, Małgorzata Kamińska, 4 miesiące temu

Bibliografia

  • Gładysz A., Juszczyk J., Diagnostyka różnicowa chorób zakaźnych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1998, ISBN 83-200-2208-8
  • Cianciara J., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Czelej, Lublin 2007, ISBN 978-83-60608-34-0
  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Kokot F. (red.), Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3368-3

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Szkarlatyna - leczenie, objawy
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Szkarlatyna - leczenie, objawy
Szkarlatyna - leczenie, objawy

Szkarlatyna leczenie - metody, ryzyko nawrotów choroby

są paciorkowce. Jej objawy są podobne do anginy ale dodatkowo pojawia się także wysypka na ciele i języku. Leczenie szkarlatyny jest oparte głównie (...) o stosowanie antybiotyków. Szkarlatyna...

Alergie skórne

Poznaj powszechne problemy skórne dzieci

Poznaj powszechne problemy skórne dzieci

. Większość z nich nie stanowi zagrożenia, a ich leczenie jest proste. Sprawdź, jak rozpoznać te najpowszechniejsze i oczywiście skonsultuj się z lekarzem (...) , aby się upewnić, że dziecko otrzyma właściwe leczenie. Grzybica...

Ospa wietrzna - zarażenie, objawy, profilaktyka, leczenie

Wysypka na brzuchu - szkarlatyna, różyczka, ospa, odra

są antybiotyki. Jeżeli więc dostrzeżemy czerwoną wysypkę na brzuchu i innych częściach ciała, dziecko gorączkuje i ma inne objawy szkarlatyny, należy zgłosić (...) Wysypka na brzuchu może mieć różne przyczyny. Należą...

Próchnica - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Próchnica zęba

Próchnica zęba

Przed próchnicą może uchronić nas lakowanie zębów.

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Gruczolakorak żołądka

Gruczolakorak żołądka

Na zdjęciu widoczny duży guz o wywiniętych brzegach, z licznymi owrzodzeniami.