Szkarlatyna (płonica) - leczenie, objawy

Szkarlatyna zwana bywa inaczej płonicą. Na szkarlatynę chorują głównie dzieci w wieku przedszkolnym. Płonicę, czyli szkarlatynę, wywołują bakterie paciorkowca grupy A. Paciorkowiec, obecny w jamie nosowo-gardłowej, może być przeniesiony przez krew do dalszych narządów, dając tam ogniska zakażenia; jad wydzielany przez bakterię powoduje zespół objawów toksycznych, w późnym okresie szkarlatyny mogą wystąpić zaburzenia immunologiczne.

spis treści

1. Szkarlatyna (płonica) - objawy

Szkarlatyna jest chorobą zakaźną, przenoszoną drogą kropelkową. Do zarażenia dochodzi poprzez bezpośrednią styczność z osobą chorą na szkarlatynę, a także poprzez kontakt z rzeczami, które do niej należały. Szkarlatyna może także rozwinąć się u dzieci, które przebywają w towarzystwie osoby chorej na anginę.

Zobacz film: "Matka jest zaniepokojona zdrowiem dziecka. Czy to groźna infekcja?"

Zmiany chorobowe na języku chorego na szkarlatynę
Zmiany chorobowe na języku chorego na szkarlatynę

Różowy język z nalotem w kolorze kości słoniowej.

zobacz galerię

Po dwóch-czterech dobach od zarażenia szkarlatyną pojawia się wysoka gorączka z bólem głowy, gardła, trudnościami w przełykaniu, wymiotami. Następnie po 2-3 dniach szkarlatyna objawy daje w postaci licznych, drobniutkich, gęsto rozsianych, czerwonych, szorstkich plamek wielkości główki od szpilki. Wysypka w szkarlatynie najpierw pojawia się na klatce i pachwinach, następnie na twarzy. Omija jednak okolice ust i nosa (tzw. trójkąt Fiłatowa).

Później skóra się łuszczy. W przypadku szkarlatyny objaw ten dotyczy głównie tułowia, dłoni i stóp. Skóra po szkarlatynie może łuszczyć się przez okres 2 tygodni. Szkarlatyna ma również inne objawy. Język w pierwszym okresie rozwoju szkarlatyny pokryty jest białym nalotem, w kolejnych dniach pojawiają się na nim lśniące, czerwone punkty ("język malinowy"). Chory podczas szkarlatyny ma powiększone, bolesne węzły chłonne szyjne i pachwinowe.

Początkowo szkarlatyna u dzieci daje objawy przypominające anginę
Początkowo szkarlatyna u dzieci daje objawy przypominające anginę (Shutterstock)

W przypadkach ostrej szkarlatyny mogą wystąpić poważniejsze objawy. Zdarza się, że przy szkarlatynie dochodzi do zaburzenia pracy układu krążenia, zapalenia mięśnia sercowego, a wątroba oraz śledziona ulegają powiększeniu. Niekiedy, gdy szkarlatyna ma septyczny przebieg, mogą pojawić się poważne zmiany w gardle, łącznie z martwicą tkanek dna jamy ustnej. Poważnym powikłaniem szkarlatyny jest posocznica. Szkarlatyna może też wystąpić jedynie pod postacią wysypki. Jest to tzw. szkarlatyna przyranna. Chory zakaża się nią poprzez uszkodzenia skóry.

Rozwój szkarlatyny w pierwszych dniach przypomina anginę, dlatego gdy matka przyprowadza dziecko do lekarza tuż po pojawieniu się gorączki i wysypki, ten rozpoznaje anginę.

ZOBACZ TAKŻE:

2. Szkarlatyna (płonica) - leczenie

Szkarlatynę leczy się farmakologicznie. W tym celu stosuje się antybiotyki zawierające penicylinę. Leczenie szkarlatyny trwa 10 dni. W tym czasie dziecko musi przyjmować leki na płonicę zgodnie z rozporządzeniem lekarza. Niekiedy zdarza się, że już po kilku dawkach antybiotyku objawy płonicy ustępują. Nie można jednak przerwać leczenia. Przebieg szkarlatyny powinien być kontrolowany przez lekarza, aby uniknąć groźnych powikłań, wynikających z niedoleczenia szkarlatyny. Wśród najczęstszych powikłań szkarlatyny wymienia się: zapalenie ucha środkowego, zapalenia mięśnia sercowego czy kłębkowe zapalenie nerek.

Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego
Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego [10 zdjęć]

Bez względu na to, czy twoje dziecko spędza wolny czas na placu zabaw, czy w przedszkolu, zawsze istnieje...

zobacz galerię

Szkarlatyna u dzieci wymaga objęcia dziecka stałą opieką. Rodzice powinni zapewnić mu odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia. Czasami w przypadku szkarlatyny u dzieci konieczne jest podawanie maluchowi pokarmów w postaci płynnej lub półpłynnej, gdyż ogromny ból gardła uniemożliwia przełykanie pokarmów o stałej konsystencji. Po zakończonym leczeniu płonicy u dzieci, dziecko nie powinno przez tydzień wychodzić z domu.

Na szkarlatynę można chorować wiele razy. Jeśli dziecko tuż po wyzdrowieniu ponownie zachoruje na szkarlatynę, należy zastanowić się, czy w poprzedniej terapii zastosowano odpowiednie leki na szkarlatynę oraz czy w otoczeniu dziecka nie przebywa nosiciel paciorkowca. Nosicielem paciorkowca jest osoba, która może nawet nie wiedzieć, iż roznosi groźną bakterię. Paciorkowiec bytuje w gardle. Dlatego, aby sprawdzić, czy ktoś jest nosicielem, trzeba wykonać wymaz z gardła. W przypadku pozytywnego wyniku lekarz decyduje o stosownej terapii w szkarlatynie. Zazwyczaj zaleca takiej osobie zażywanie penicyliny.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy