Trwa ładowanie...

Zapalenie przyzębia - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

 Paula Jakubasik
16.08.2023 15:04
Zapalenie przyzębia może dotyczyć nawet 50 proc. dorosłych.
Zapalenie przyzębia może dotyczyć nawet 50 proc. dorosłych. (Adobe Stock)

Zapalenie przyzębia to powszechne schorzenie jamy ustnej, które może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak utrata zębów czy problemy sercowo-naczyniowe. Choroby przyzębia dwukrotnie zwiększają ryzyko rozwoju choroby wieńcowej, wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu. Jak diagnozuje się zapalenie przyzębia? Jakie są metody leczenia zapalenia przyzębia? Jakie są zalecenia w celu uniknięcia zapalenia przyzębia?

spis treści

1. Co to jest zapalenie przyzębia?

Zapalenie przyzębia (periodontitis) to choroba, która prowadzi do destrukcji tkanek otaczających ząb, czyli dziąsła, ozębnej oraz kości. Stan ten rozpoznawany jest nawet u połowy dorosłych, nieleczony stanowi główną przyczynę utraty zębów.

W przypadku zapalenia przyzębia bakterie obecne w osadzie i kamieniu nazębnym wywołują reakcję zapalną, która prowadzi do uszkodzenia tkanek otaczających zęby. Początkowo objawia się to obrzękiem, zaczerwienieniem i krwawieniem z dziąseł, niestety wraz z upływem czasu skutki zapalenia przyzębia są bardziej dotkliwe.

2. Jakie są przyczyny zapalenia przyzębia?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Zapalenie przyzębia może wynikać z wielu różnych przyczyn, takich jak:

3. Jakie są objawy zapalenia przyzębia?

Główne objawy zapalenia przyzębia to obrzęk i zaczerwienienie dziąseł oraz krwawienie podczas szczotkowania lub stosowania nici dentystycznej. Pacjenci mogą też odczuwać ból bądź dyskomfort w okolicach dziąseł lub między zębami, zwłaszcza podczas żucia i dotykania obszarów objętych stanem zapalnym.

Zapalenie przyzębia może prowadzić do odsłonięcia korzeni zębowych i tym samym wystąpienia nadwrażliwości na ciepło lub zimno, a także do powstania większych odstępów między zębami.

Schorzenie może spowodować także utratę stabilności zębów, a nawet ich wypadanie. Stanowi również przyczynę nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej, zmian kształtu dziąseł, a nawet pogorszenia zmysłu smaku.

W zaawansowanym przypadku infekcja przyzębia może prowadzić do reakcji zapalnej w węzłach chłonnych, a ból i dyskomfort w jamie ustnej mogą utrudniać spożywanie pokarmów.

Zapalenie przyzębia wpływa negatywnie również na jakość snu i ogólne samopoczucie (pojawia się nadmierne zmęczenie oraz podwyższona temperatura ciała).

4. Diagnostyka zapalenia przyzębia

Rozpoznanie zapalenia przyzębia wymaga wizyty u stomatologa, który przeprowadzi ocenę stanu dziąseł i zębów. Może być konieczne również badanie sondą periodontologiczną w celu pomiaru głębokości kieszeni dziąsłowych.

Pacjent może zostać skierowany na panoramiczne zdjęcie rentgenowskie, które pozwala na określenie stopnia zaawansowania zapalenia przyzębia. Badanie krwi może pomóc natomiast w ocenie ogólnego stanu zdrowia i określeniu ewentualnych czynników ryzyka.

5. Leczenie zapalenia przyzębia

Leczenie zapalenia przyzębia zależy od stopnia zaawansowania choroby, podstawą jest odpowiednia higiena jamy ustnej (regularne szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznej oraz płynu do płukania ust).

Niezwykle istotne jest również profesjonalne oczyszczanie zębów w celu usunięcia osadu i kamienia. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać antybiotyki lub antyseptyki w celu kontrolowania stanu zapalnego.

W zaawansowanych przypadkach zapalenia przyzębia mogą być konieczne zabiegi chirurgiczne, takie jak usuwanie zębów, wygładzanie powierzchni korzeni zębów, a także wszczepianie materiałów regeneracyjnych w celu odbudowy utraconych tkanek przyzębia.

Laseroterapia może być stosowana w celu usunięcia bakterii oraz stymulacji tkanek. Po zakończeniu terapii konieczne są także regularne wizyty kontrolne u stomatologa lub periodontologa.

6. Profilaktyka zapalenia przyzębia

Oto kilka skutecznych sposobów zapobiegania zapaleniu przyzębia:

  • mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie,
  • używanie nici dentystycznej,
  • właściwa technika szczotkowania zębów,
  • regularne wizyty u dentysty,
  • unikanie palenia papierosów,
  • ograniczenie ilości słodyczy i cukru w diecie,
  • unikanie stresu,
  • monitorowanie ogólnego stanu zdrowia,
  • utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze