Badania po poronieniu – jak zabezpieczyć próbki dziecka?
Jeśli poronienie nastąpiło na wczesnym etapie ciąży i lekarz nie jest w stanie określić płci dziecka w szpitalu, rodzice mają prawo wykonać genetyczne badanie płci swojego dziecka. Niezbędne są do tego próbki z materiałem poronnym, które w szpitalu powinien przygotować personel medyczny. Tylko ich odpowiednie zabezpieczenie daje możliwość wykonania badań genetycznych.
Zobacz film: "Poronienie"
1. Poronienie w szpitalu – próbki zabezpiecza personel medyczny
Do realizacji badań genetycznych po poronieniu najlepszymi materiałami są: fragment kosmówki, kosmki kosmówki, pępowina, fragmenty tkanek płodu, przypępowinowe fragmenty łożyska lub pęcherzyk płodowy. Aby próbka została zabezpieczona poprawnie, lekarz powinien umieścić ją w sterylnym pojemniku, a następnie zalać solą fizjologiczną.
Przed przekazaniem materiału pacjentce lub kurierowi, warto zabezpieczyć dodatkowo pojemnik, np. taśmą klejącą, parafilmem lub plastrem. Do momentu przekazania próbek pacjentce lub kurierowi, materiał powinien być przechowywany w temperaturze 4-8oC. Warto pamiętać, aby nie umieszczać próbki w formalinie, ponieważ degraduje ona DNA. Ważne jest również utrzymanie niskiej temperatury.
Do badania określającego płeć można wykorzystać również bloczek parafinowy, w którym została utrwalona tkanka płodowa. Taki bloczek przygotowywany jest zwykle po to, by wykonać badanie histopatologiczne, które nie jest istotne z punktu widzenia diagnostyki poporonnej. Na wniosek rodzica szpital ma obowiązek go wypożyczyć. Tylko odpowiednie zabezpieczenie materiału po poronieniu pozwala na wykorzystanie próbek do dalszych badań genetycznych.
2. Poronienie w domu – jak zabezpieczyć materiał do badań?
Jeśli do poronienia doszło w domu, materiał można zabezpieczyć samodzielnie. Najlepiej zrobić to w podobny sposób do tego, który wykorzystuje lekarz. Wszystkie potrzebne elementy (sterylny pojemnik, sól fizjologiczną, wkłady chłodzące (szczególnie latem) można kupić w aptece. Warto pamiętać, by odpowiednio mocno zakręcić pojemnik i zakleić zakrętkę. Po poronieniu w domu najlepiej udać się również do szpitala, gdzie lekarz sprawdzi, czy organizm prawidłowo się oczyścił, a co więcej – odnotuje, że doszło do utraty ciąży.
3. Badania płci po poronieniu umożliwiają skorzystanie z należnych praw
Aby szpital mógł wydać kartę martwego urodzenia, dzięki której można zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego i później skorzystać z innych praw, konieczna jest znajomość jego płci. Przy utracie ciąży do 16. tygodnia często nie ma zazwyczaj możliwości jej określenia tylko na podstawie badań organoleptycznych. Wtedy rodzice mają prawo wykonać genetyczne badanie płci po poronieniu.
Dzięki temu karta martwego urodzenia zostanie wydana i będzie można dokonać rejestracji w USC, a także odebrać zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 złotych oraz przejść na skrócony urlop macierzyński – 56 dni od momentu poronienia.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Co oznaczają częste krwawienia po poronieniu? - odpowiada lek. Aleksandra Witkowska
- Czy można starać się o ciążę po poronieniu zatrzymanym i łyżeczkowaniu? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
- Co znaczy ten ból piersi po poronieniu? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
4. Genetyczne przyczyny poronienia – wykażą je badania DNA
Po pobraniu próbek od dziecka rodzice mogą wykonać także genetyczne badanie przyczyn poronienia. Tego typu test warto zrealizować już po pierwszej utracie ciąży. Za ok. 70% wszystkich poronień odpowiadają bowiem losowe wady genetyczne u dziecka. Są one niezależne od rodziców i pojawiają się spontanicznie.
Jeśli to właśnie taka wada stała się przyczyną poronienia, istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że powtórzy się w kolejnej ciąży. Badanie materiału od dziecka w wielu przypadkach umożliwi więc skrócenie diagnostyki i szybszy powrót rodziców do równowagi psychicznej.
Komentarze