Trwa ładowanie...

Jonogram

Jonogram to badanie, które służy oznaczeniu poziomu niezbędnych do życia mikroelementów, takich jak: sód, potas, wapń, magnez, żelazo i chlorki. Oznaczenia dokonuje się we krwi, a do badania trzeba zgłosić się na czczo. Często badanie to zlecane jest razem z morfologią. Aby zrozumieć wyniki jonogramu, warto jest poznać, jaki jest prawidłowy poziom danych mikroelementów, oraz jaki jest wpływ ich niewłaściwego poziomu na nasze zdrowie. Jego wykonanie czesto zaleca się wraz z morfologią.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Poziom potasu we krwi

Prawidłowy poziom potasu we krwi mieści się w przedziale 3,8-5,5 mEq/l. Podwyższony poziom potasu we krwi to hiperkalemia, natomiast zbyt niski (o wiele częściej spotykany) to hipokaliemia. Hiperkalemia wiąże się zwykle z takimi objawami, jak palpitacje serca, skurcze żołądka, biegunka, zmęczenie, niewydolność serca, słaby puls, skurcze mięśni i uczucie niepokoju. Objawami hipokalemii są: ból, skurcze i zmęczenie mięśni.

2. Poziom sodu we krwi

Właściwy poziom sodu wynosi 135-145 mEq/l. Generalnie niski poziom sodu zdarza się o wiele rzadziej niż zbyt wysoki. Zbyt dużo sodu może prowadzić do opuchlizny kończyn. Powodem tego jest fakt, że to nerki odpowiadają za eliminowanie sodu z krwi, a jeśli jest go zbyt dużo, to nerki nie nadążają i dochodzi do wstrzymania płynów w organizmie. Wstrzymanie płynów zakłóca również pracę serca. Może się pojawić wysokie ciśnienie krwi, niewydolność serca, a w najgorszych przypadkach nawet udar lub zawał serca.

Badania krwi - Potas (K)
Badania krwi - Potas (K)

Potas jest cennym dla organizmu minerałem, a jednocześnie elektrolitem. Składnik ten odpowiada za równowagę...

zobacz galerię

3. Poziom wapnia we krwi

8,5-10,5 mg/dl to prawidłowy poziom wapnia w organizmie. Przyczyną zbyt wysokiego poziomu wapnia we krwi (hiperkalcemii) może być odwodnienie organizmu, nadczynność przytarczyc, niektóre typy nowotworów lub zbyt duża ilość witaminy A i D w przyjmowanych pokarmach. Hipokalcemia, czyli zbyt niski poziom wapnia wiąże się z takimi chorobami, jak: choroby kości, zapalenie trzustki, choroby nerek oraz niedoczynność przytarczyc.

4. Poziom żelaza we krwi

Właściwy poziom żelaza we krwi zależy od płci (u mężczyzn 60-160 µg/dl, u kobiet 37-145 µg/dl). Niski poziom żelaza to inaczej anemia, objawiająca się zmęczeniem, bólem klatki piersiowej, płytkim oddechem i bladością. Do objawów zbyt wysokiego poziomu żelaza należą: ból stawów, zmęczenie, ból brzucha i wypadanie włosów.

5. Poziom magnezu we krwi

Prawidłowy poziom magnezu wynosi 0,8-1,3 mmol/l. Niski poziom magnezu we krwi objawia się drżeniem rąk i stóp, oraz skurczami krtani. Natomiast wysoki poziom magnezu powoduje bóle głowy, ospałość oraz nudności.

6. Poziom chlorków we krwi

Prawidłowy poziom chlorków mieści się w przedziale 100-108 mmol/l. Przy odwodnieniu ciała może dojść do obniżenia poziomu chlorków we krwi, co objawia się zmęczeniem, niskim ciśnieniem, zawrotami głowy, a nawet omdleniami.

Składniki mineralne są niezwykle ważne dla właściwego funkcjonowania naszego organizmu. Dlatego też jonogram jest przydatnym badaniem, dzięki któremu możemy stwierdzić, czy dostarczamy naszemu organizmowi właściwą ilość danych mikroelementów.

Wykonanie jonogramu wraz z morfologią krwi gwarantuje większość skuteczność badań i większe prawdopodobieństwo zdiagnozowania występującego w naszym organizmie schorzenia.

Następny artykuł: Lipidogram

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.