Trwa ładowanie...

Stwardnienie rozsiane - charakterystyka, objawy, przyczyny, leczenie

Stwardnienie rozsiane dotyka przeważnie kobiety  - występuje u nich nawet cztery razy częściej niż u mężczyzn. Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego można zauważyć na długo przed ujawnieniem się groźnego schorzenia. Nie powinno się ich lekceważyć, gdyż z czasem mogą doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu.

Zobacz film: "Choroby neurologiczne jako przyczyny depresji"

spis treści

1. Stwardnienie rozsiane – najczęściej narażone są kobiety

Choroba jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności intelektualnej kobiet w Stanach Zjednoczonych. W Polsce na stwardnienie rozsiane choruje około 40-60 tys. osób. Do tej pory lekarze nie wiedzą, dlaczego choroba znacznie częściej ataktuje kobiety.

2. Stwardnienie rozsiane - charakterystyka

Stwardnienie rozsiane jest chorobą przewlekłą, która powoduje uszkodzenia nerwów w mózgu i rdzeniu kręgowym. Z najnowszych badań wynika, że na schorzenie cierpi ponad 2,3 mln ludzi na całym świecie.

Niestety, objawy stwardnienia rozsianego często są niezauważane przez lata, dlatego cierpiących na tę dolegliwość może być jeszcze więcej.

Stwardnienie rozsiane atakuje przede wszystkim otoczkę mielinową wokół włókien nerwowych i rdzenia kręgowego. Gdy osłonka mielinowa jest uszkodzona, pojawiają się problemy z utrzymaniem równowagi, koordynacją ruchów, pamięcią i koncentracją.

- Około 70 proc. pacjentów SM to kobiety. Średni wiek zachorowania to 29 lat., gdyż 80 proc. pacjentów to osoby pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Zaleca się więc, by kobiety w tym przedziale wiekowym skupili większą uwagę na zdrowiu – mówi neurlog z University of Colorado – Timmothy Vollmer.

3. Stwardnienie rozsiane – objawy

Objawy stwardnienia rozsianego są typowe dla wielu innych poważnych chorób, dlatego ciężko jest stwierdzić, że ma się do czynienia z SM.

Do typowych objawów stwardnienia rozsianego zalicza się przewlekłe zmęczenie, depresję, niepokój, drętwienie lub mrowienie w nogach, osłabienie, zaburzenia widzenia, problemy z pęcherzem.

Na początku rozwoju cstwardnienia rozsianego mogą pojawić się zaburzenia czucia. To objaw występujący wyjątkowo często. Ale to choroba, która może rozwijać się przez wiele lat bezobjawowo. Niepokojącym objawem stwardnienia rozsianego jest również podwójne widzenie, zawroty głowy, a także nerwobóle.

Zaleca się, by każda młoda kobieta, odczuwająca osłabienie organizmu do tego stopnia, że zaburza jej prawidłowe funkcjonowanie zgłosiła się do lekarza. Stwardnienie rozsiane najlepiej zdiagnozować jak najwcześniej. Zbyt późna reakcja może poważnie uszkodzić komórki mózgu, a pierwsze objawy pojawiają się przed czterdziestym, a nawet trzydziestym rokiem życia.

4. Stwardnienie rozsiane – przyczyny

Do najczęstszych przyczyn stwardnienia rozsianego należy niedobór witaminy D, infekcje grzybicze i wirusowe.

Naukowcy uważają, że grzyby rozwijające się w innych tkankach niż nerwowa uwalniają toksyny, które uszkadzają astrocyty znajdujące się w układzie nerwowym.

Małe ilości witaminy D także przyczynia się do rozwoju SM gdyż osoby, u których wykryto stwardnienie rozsiane posiadali niedobór tej witaminy w organizmie.

Inni badacze twierdzą, że głównym powodem choroby są wirusy, przede wszystkim ten wywołujący półpaśca i ospę wietrzną. Udowodniono bowiem, że pacjenci cierpiący na stwardnienie rozsiane, chorowali na powyższe infekcje wirusowe.

Na stwardnienie rozsiane bardziej podatne są osoby, u których w rodzinie wystąpiło schorzenie. SM może pojawić się we wszystkich grupach etnicznych, ale najbardziej podatna jest ludnośc pochodzenia kaukaskiego i ta mieszkająca w miastach – mówi dr Vollmer.

5. Stwardnienie rozsiane – leczenie schorzenia

W terapii stwardnienia rozsianego stosuje się przede wszystkim medykamenty, które łagodzą objawy schorzenia. Niektórzy zalecają rehabilitację i fizjoterapię. Podawane są także lekarstwa zmniejszające częstotliwość rzutów choroby. Niestety, jeśli stan pacjenta pogarsza się, lekarze decydują się na błyskawiczne podanie leków immunosupresyjnych. Hamują one autoagresywne działanie układu odpornościowego.

 

Następny artykuł: Objawy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.