Łuszczyca – objawy, przebieg choroby, leczenie

Łuszczyca to choroba atakująca skórę. Niestety nie wynaleziono do tej pory lekarstwa na nią. Leczenie łuszczycy zasadza się na łagodzeniu jej objawów. Zatem jakie są objawy łuszczycy?

Łuszczyca – objawy

Łuszczyca polega na tym, że proces dojrzewania skóry, a potem jej obumierania jest przyspieszony. Według specjalistów powinien on trwać do dwudziestu ośmiu dni. Stan choroby, dotyczący prawdopodobnie układu autoimmunologicznego, powoduje przyspieszenie owego procesu o cztery dni.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Objawem łuszczycy zatem jest nadmierne złuszczanie się skóry, a to za sprawą zbyt szybkiego dojrzewania naskórka, bowiem stary nie nadąża się oczyścić. Kolejnym objawem łuszczycy, wynikającym z tego pierwszego, jest to, że osoba, która zapała na tę chorobę ma znacznie grubszą skórę.

Stary naskórek nie nadąża się oczyścić, zatem zostaje na poszczególnych częściach ciała, tworząc swoistą skorupę.

11 produktów żywnościowych, dzięki którym twoja skóra będzie promienna

Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 łosoś wpływa korzystnie na skórę. Substancja ta redukuje zaczerwienienia, trądzik i stan zapalny skóry, a...

Łuszczyca – przebieg choroby

Łuszczycą nie da się zarazić. Choroba ta nie przechodzi na innych nawet jeśli śpimy z zarażoną osobą. Łuszczyca objawia się na poszczególnych partiach ciała – głównie na łokciach, kolanach i na skórze głowy. Łuszczyca powoduje powstawanie czerwonych zmian skórnych, które daje się wyczuć pod palcem. Krostki pokrywa łuska.

Innym objawem łuszczycy jest pojawienie się kropelek krwi po zdrapaniu wyżej opisanych wyprysków. Nazywa się je krwawą rosą. Może okazać się, że łuszczyca objawiać się zacznie nawet na twarzy. Jest to częstsze u dorosłych, ale możliwe i u dzieci.

Łuszczyca objawia się również tym, że z czasem pojawia się w organizmie rozległy stan zapalny, doprowadzający nawet do wysięków.

Warto nadmienić, iż tryb życia ma realny wpływ na przebieg choroby. Jednostki, które mają sporo stresu w życiu mogą powiewać się zaostrzenia objawów łuszczycy. Należy także zwracać uwagę na zbilansowanie diety – są takie produkty, które po wprowadzeniu do organizmu sprawią nasilenie dolegliwości.

Piękniejsza skóra w 7 dni

Niewiele osób ma naturalnie perfekcyjną cerę. Niezależnie od tego, jaki masz rodzaj skóry - może ona wyglądać znacznie lepiej. Kilka prostych sposobów...

Łuszczyna leczenie

Aby jednoznacznie określić czy domniemane objawy łuszczycy faktycznie o niej świadczą, lekarz pobiera próbkę ze zmienionej chorobowo skóry. Badanie polega na dokładnym obejrzeniu fragmentu naskórka pod mikroskopem.

Na początku leczy się łuszczycę objawowo. Na zmieniony chorobowo naskórek lekarz powinien zalecić odpowiednie maści, a także zalecić naświetlenia.

Jeśli te zabiegi nie przynoszą ulgi, a choroby ciągle obserwuje u siebie nasilające się objawy łuszczycy, wówczas wprowadza się leczenie doustne.

Takie objawy łuszczycy jak łuska usuwa się poprzez terapię odpowiednimi preparatami. Następnie na tak przygotowany naskórek nakłada się odpowiednie maści. Procesowi łagodzeniu objawów łuszczycy powinno towarzyszyć naświetlanie naskórka.

Komentarze (2)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Łuszczyca - przyczyny, objawy, leczenie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Łuszczyca - przyczyny, objawy, leczenie
Łuszczyca - przyczyny, objawy, leczenie

Zmiany łuszczycowe skóry

Zmiany łuszczycowe skóry

Cechuje się przewlekłym przebiegiem z tendencją do samoistnego ustępowania i nawrotów.

Łuszczyca - przyczyny, objawy, leczenie

Łuszczyca a depresja (WIDEO)

Łuszczyca a depresja (WIDEO) Odtwórz wideo

Łuszczyca, to choroba skórna, która powoduje, że osoba, która na nią cierpi ma z tego powodu szereg kompleksów i czuje się nieatrakcyjna. Zaniżone (...) społecznej. Poczucie osamotnienia i niezrozumienia otoczenia...

Łuszczyca - występowanie, objawy, przyczyny, rodzaje, leczenie

Łuszczyca stawowa

. Jakie są objawy łuszczycy stawowej i jak wygląda jej leczenie? Rodzaje i objawy łuszczycy stawowej Klinicznie wyróżnia się 5 typów łuszczycy stawowej...

Łuszczyca - występowanie, objawy, przyczyny, rodzaje, leczenie

Zmiany u pacjenta chorego na łuszczycę

Zmiany u pacjenta chorego na łuszczycę

Na zdjęciu zmiany u pacjenta chorego na łuszczycę (zmiany chorobowe obejmują plecy i kończyny górne).

Glistnica - przebieg zakażenia, objawy i leczenie

Pasożyt glisty ludzkiej

Pasożyt glisty ludzkiej

Inwazje i powikłania glistnicy spowodowanej obecnością glisty ludzkiej, powodują ok. 20 tysięcy zgonów rocznie na całym świecie.

Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie

Leczenie trądziku pospolitego (WIDEO)

Leczenie trądziku pospolitego (WIDEO) Odtwórz wideo

zaskórnikowy, skupiony oraz grudkowo-krostkowy. Ponadto wyróżnia się trądzik w przebiegu kontaktowym, mechanicznym i ciężkim. Leczenie trądziku (...) młodzieńczego zależy od lokalizacji zmian skórnych, stopnia choroby...