Trwa ładowanie...

Łuszczyca – objawy, przebieg choroby, leczenie

Łuszczyca to choroba atakująca skórę. Niestety nie wynaleziono do tej pory lekarstwa na nią. Leczenie łuszczycy zasadza się na łagodzeniu jej objawów. Zatem jakie są objawy łuszczycy?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Łuszczyca – objawy

Łuszczyca polega na tym, że proces dojrzewania skóry, a potem jej obumierania jest przyspieszony. Według specjalistów powinien on trwać do dwudziestu ośmiu dni.

Stan choroby, dotyczący prawdopodobnie układu autoimmunologicznego, powoduje przyspieszenie owego procesu o cztery dni.

Objawem łuszczycy zatem jest nadmierne złuszczanie się skóry, a to za sprawą zbyt szybkiego dojrzewania naskórka, bowiem stary nie nadąża się oczyścić. Kolejnym objawem łuszczycy, wynikającym z tego pierwszego, jest to, że osoba, która zapała na tę chorobę ma znacznie grubszą skórę.

Stary naskórek nie nadąża się oczyścić, zatem zostaje na poszczególnych częściach ciała, tworząc swoistą skorupę.

2. Łuszczyca – przebieg choroby

Łuszczycą nie da się zarazić. Choroba ta nie przechodzi na innych nawet jeśli śpimy z zarażoną osobą. Łuszczyca objawia się na poszczególnych partiach ciała – głównie na łokciach, kolanach i na skórze głowy.

Łuszczyca powoduje powstawanie czerwonych zmian skórnych, które daje się wyczuć pod palcem. Krostki pokrywa łuska.

Innym objawem łuszczycy jest pojawienie się kropelek krwi po zdrapaniu wyżej opisanych wyprysków. Nazywa się je krwawą rosą. Może okazać się, że łuszczyca objawiać się zacznie nawet na twarzy. Jest to częstsze u dorosłych, ale możliwe i u dzieci.

Łuszczyca objawia się łuszczeniem skóry.
Łuszczyca objawia się łuszczeniem skóry.

Łuszczyca objawia się również tym, że z czasem pojawia się w organizmie rozległy stan zapalny, doprowadzający nawet do wysięków.

Warto nadmienić, iż tryb życia ma realny wpływ na przebieg choroby. Jednostki, które mają sporo stresu w życiu mogą powiewać się zaostrzenia objawów łuszczycy.

Należy także zwracać uwagę na zbilansowanie diety – są takie produkty, które po wprowadzeniu do organizmu sprawią nasilenie dolegliwości.

3. Łuszczyna leczenie

Aby jednoznacznie określić czy domniemane objawy łuszczycy faktycznie o niej świadczą, lekarz pobiera próbkę ze zmienionej chorobowo skóry. Badanie polega na dokładnym obejrzeniu fragmentu naskórka pod mikroskopem.

Na początku leczy się łuszczycę objawowo. Na zmieniony chorobowo naskórek lekarz powinien zalecić odpowiednie maści, a także zalecić naświetlenia.

Jeśli te zabiegi nie przynoszą ulgi, a choroby ciągle obserwuje u siebie nasilające się objawy łuszczycy, wówczas wprowadza się leczenie doustne.

Takie objawy łuszczycy jak łuska usuwa się poprzez terapię odpowiednimi preparatami. Następnie na tak przygotowany naskórek nakłada się odpowiednie maści. Procesowi łagodzeniu objawów łuszczycy powinno towarzyszyć naświetlanie naskórka.

Następny artykuł: Leczenie

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.