Zalety głodówki

Głodówka wywołuje wśród dietetyków wiele kontrowersji. Gdy powiesz, że chcesz się odchudzić, stosując głodówkę, na pewno napotkasz na wiele negatywnych opinii na ten temat. Jak wszystko, także głodówka ma swoje plusy i minusy. Przeciwnicy głodówek mówią: „Jest bezsensowna, niebezpieczna i może doprowadzić do osłabienia organizmu”. Natomiast zwolennicy twierdzą: „Głodówka to świetny sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn”. Aby podjąć decyzję o zastosowaniu głodówki, trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw.

Zobacz film: "Dieta 1000 kalorii"

Na początku warto zapoznać się z informacjami, dla jakich osób głodówka nie jest wskazana. Przede wszystkim nie powinny na nią przechodzić osoby otyłe i z widoczną nadwagą. Osoby te mają dużą ilość tkanki tłuszczowej – a to właśnie w niej kumuluje się najwięcej toksyn. Wystarczy sobie wyobrazić co się dzieje podczas tak gwałtownego działania. Narażony jest również układ krążenia. Działając tak gwałtownie możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Z głodówki mogą skorzystać osoby o normalnej wadze lub lekkiej nadwadze. Muszą uważać również chorzy na cukrzycę. Warto pamiętać o ciałach ketonowych. Również ważną sprawą jest określenie czasu trwania głodówki.

Oczyszczanie organizmu podczas głodówki

Podczas choroby zwykle tracimy apetyt. Jest to instynktowna odpowiedź organizmu na atak wirusów czy bakterii. Organizm, nie chcąc tracić energii na trawienie pokarmów, całe siły kieruje do walki z „intruzami”. Jak wynika z obserwacji, nie jedząc, szybciej dochodzimy do zdrowia. Tak przynajmniej twierdzą zwolennicy głodówek.

Według przeciwników, głodówka przyczynia się do osłabienia, a czasem nawet wycieńczenia organizmu, z powodu niedostarczania mu potrzebnych do normalnego funkcjonowania substancji. Kiedy takich substancji jest w ustroju zbyt mało, organizm sięga po zapasy zgromadzone w mięśniach i organach wewnętrznych.

Schudnij bez głodówek!

Aby schudnąć, nie musisz wcale walczyć z uporczywym głodem i wyrzeczeniami. Poznaj proste sposoby, które pozwolą ci zrzucić zbędne kilogramy!

Korzyści z głodówki

Powszechnie wiadomo, że nadmierne jedzenie jest jednym z głównych powodów chorób cywilizacyjnych. Zbyt kaloryczna dieta sprawia, że w tkankach gromadzą się trujące produkty przemiany materii, które z czasem coraz bardziej zaburzają funkcjonowanie narządów. Głodówka, najlepiej prowadzona pod kontrolą lekarza, okazuje się bardzo skuteczna w leczeniu m.in.: miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, stanów zapalnych żołądka, pęcherzyka żółciowego, trzustki, a także w schorzeniach alergicznych i reumatycznych.

Głodówka to także dobry sposób na oczyszczanie organizmu, nie tylko fizjologiczne, ale także duchowe. Naukowe wytłumaczenie korzyści głodówki wydaje się proste. Gdy organizm nie otrzyma pożywienia, zaczyna spalać zgromadzone zapasy. Na początku wykorzystywane są produkty niepotrzebne, a więc stare, chore komórki, tłuszcz, złogi cholesterolowe. Jeśli to „paliwo” się wyczerpie, organizm sięga po potrzebne mu do funkcjonowania rezerwy substancji odżywczych. Okazuje się jednak, że nawet po długich głodówkach i dietach oczyszczających, ważne narządy nie doznają uszczerbku. Mózg, ani serce, ani trochę nie tracą na wadze.

Głodówka albo dieta oczyszczająca umożliwia odciążenie przewodu pokarmowego. Po kilku dniach stosowania głodówki normalne funkcje wątroby, trzustki czy pęcherzyka żółciowego powracają. Głodówka zapewnia lepsze samopoczucie, utratę wagi, zwiększoną wydolność organizmu. Dzięki niej, cera staje się piękniejsza, a zmysły smaku i powonienia wyostrzają się.

Jednodniowa głodówka oczyszczająca

Ta forma postu jest całkowicie bezpieczna dla organizmu. Wiele osób narzuca sobie jednodniową głodówkę oczyszczającą z pobudek religijnych. Przed taką głodówką poprzedniego dnia należy zjeść lekką kolację. Jednodniowa dieta musi być oparta na odpowiednim nawodnieniu organizmu, dlatego nie wolno zapominać o piciu wody. Należy jej wypijać tak dużo, by zaspokoić pragnienie.

Jednodniowa głodówka oczyszczająca może powodować kłopoty z wypróżnianiem, ponieważ perystaltyka jelit jest wówczas zwolniona. Przy takich problemach można zastosować lewatywę. Na śniadanie najlepiej zjadać wtedy surowe warzywa i owoce, bo zawierają cenny błonnik, który sprzyja oczyszczaniu organizmu i wymiata z niego zbędne produkty przemiany materii.

Ważne zasady głodówki

Nie tylko dieta oczyszczająca, ale też głodówka, służy oczyszczaniu organizmu z toksyn i redukcji wagi. Na kilka dni przed rozpoczęciem głodówki należy zrezygnować z używek (kawy, herbaty, papierosów, alkoholu). W dniu poprzedzającym oczyszczanie organizmu jemy tylko warzywa i owoce i pijemy herbatki ziołowe lub owocowe. W ciągu następnych dni w porach posiłków pijemy jedną - dwie szklanki herbat owocowych, soków rozcieńczonych wodą mineralną lub wywarów z jarzyn. Napoje pijemy powoli, małymi łyczkami. Oczyszczanie organizmu warto połączyć z gimnastyką ciała. Po zakończeniu postu nie wracamy od razu do dawnego sposobu odżywiania się. Starajmy się utrzymywać którąś ze zbilansowanych diet, np. dietę niskokaloryczną.

Objawy stosowania głodówki

Oczyszczanie organizmu rozpoczyna się przez skórę i błony śluzowe, dlatego w czasie stosowania diety oczyszczającej czy głodówki mogą wystąpić następujące objawy:

W ciągu kilku dni należy częściej brać prysznic i płukać jamę ustną. Podczas głodówki można też odczuwać zimno, dlatego warto ubierać się nieco cieplej niż zwykle.

Głodówka, o czym warto pamiętać, nie jest terapią dla każdego. Na własną rękę, nawet na krótki czas, nie powinni jej stosować ludzie wyczerpani fizycznie i psychicznie.

Joanna Krocz, 6 miesięcy temu

Bibliografia

  • Geiss H.M. Dieta i głodówka zdrowotna, KDC, Kraków 2003, ISBN 83-89076-22-5
  • Scott-Moncrieff C. Dieta oczyszczająca, Świat Książki, Warszawa 2005, ISBN 83-7391-430-7
  • Szymański A. KURACJE OCZYSZCZAJĄCE - kuracje ziołowe, diety, głodówki, kuracje z warzyw i owoców, zabiegi hydropatyczne, Dom na wsi, 2002, ISBN 83-916337-0-0
  • Pitchford P. Odżywianie dla zdrowia, Galaktyka, Łódź 2008, ISBN 978-83-7579-023-8

Dieta oczyszczająca

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dieta oczyszczająca
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Dieta oczyszczająca
Dieta oczyszczająca

Dieta oczyszczająca - tydzień pierwszy

Dieta oczyszczająca - tydzień pierwszy

Ogrodowczyk. W kolejne poniedziałki przedstawimy jadłospisy na następne tygodnie diety oczyszczającej. Dzięki niej nie tylko pozbędziesz się nadmiaru

Dieta oczyszczająca

5 pomysłów na jednodniowy detoks

5 pomysłów na jednodniowy detoks

oczyszczających. Co więcej, odkwasza organizm, przywracając mu właściwe pH. W ramach detoksu jaglanego przez cały dzień, co około 3 godziny, jemy zupę przygotowaną

Dieta oczyszczająca

Jak oczyszczać organizm przez cały rok?

organizmu. Dieta oczyszczająca Żywność wysokoprzetworzona, którą często spożywamy w zimie, zawiera dużo konserwantów, sztucznych barwników (...) naszemu zdrowiu, z nadejściem wiosny powinniśmy pomyśleć o diecie...

Dieta oczyszczająca

Oczyszczanie organizmu ziołami

Oczyszczanie organizmu ziołami

wspomaga organizm, wykazując działanie oczyszczające. Należą do nich: pokrzywa, skrzyp, szałwia, fiołek trójbarwny, zielona herbata. Zioła (...) materii. Ponadto zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej oraz wspomaga proces odchudzania...

Dieta oczyszczająca

Dlaczego oczyszczanie organizmu najlepiej zacząć od jelit?

Dlaczego oczyszczanie organizmu najlepiej zacząć od jelit?

organizmu. Dieta w czasie oczyszczania organizmu może przyjąć różne postacie: diety mieszanej - oznacza to tylko jeden posiłek wg diety owocowo-warzywnej (...) w tygodniu, w którym jemy tylko owoce i warzywa, co ma być elementem profilaktyki...

Dieta oczyszczająca

Mikstury z 3 składników oczyszczające wątrobę z toksyn

Mikstury z 3 składników oczyszczające wątrobę z toksyn

cholesterol. Jemy go za rzadko Owoce chroniące przed demencją. Koniecznie jedz ze skórką Oto problem 90 proc. Polaków. Sama dieta go nie rozwiąże Ta choroba (...) oczyszczenie wątroby. Mikstury oczyszczające watrobę Przepis...

Dieta oczyszczająca

Odtruwanie organizmu - efekty, przygotowanie, jednodniowy detoks

Odtruwanie organizmu pomaga nam zwalczyć nasze złe samopoczucie i przewlekłe zmęczenie, wzmocnić odporność, dodać energii, zlikwidować stany lękowe i depresyjne, ciągłe napięcie, różne stany chorobowe i zapalne. Wszelkie tego typu objawy powinny nas skłonić...

Dieta oczyszczająca

Co powinieneś wiedzieć o toksynach i zanieczyszczeniach?

Co powinieneś wiedzieć o toksynach i zanieczyszczeniach?

przeprowadzać etapami. Na pierwszy ogień powinna pójść dieta oczyszczająca, bogata w świeże owoce i warzywa, herbatki ziołowe, zupy oraz soki owocowe (...) ? Detoksyfikacja organizmu może przebiegać na kilka sposobów....