2 z 7Uwaga na kleszcze i boreliozę
Wywołują ją krętki o nazwie Borrelia burgodofrefi jednak bezpośrednim nosicielem choroby są różne gatunki kleszczy. - To przewlekła infekcja bakteryjna, w której przebiegu dochodzi do zajęcia przez proces chorobowy skóry i/lub wielu narządów i układów wewnętrznych – wyjaśnia dr Jarosław Pacoń, parazytolog z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. - Do infekcji dochodzi w wyniku ukąszenia przez kleszcza, który zakażony jest patogennymi krętkami.
Krętki te dostają się do przewodu pokarmowego pasożyta i uaktywniają się, gdy kleszcz napije się krwi. Wtedy zaczynają się namnażać i przedostają się do gruczołów ślinowych kleszcza, a razem ze śliną – do krwi człowieka.
Prawdopodobieństwo zarażenia się boreliozą od zakażonego kleszcza jest tym większe, im dłużej jest on przytwierdzony do skóry żywiciela. Co jednak z tym wszystkim mają wspólnego ptaki? Jak się okazuje, one również mogą być nosicielami kleszczy, szczególnie gołębie i jaskółki, na których pasożytuje gatunek kleszcza zwany obrzeżkiem. Ptaki, siadając na parapetach i balkonach i trzepocząc skrzydłami, zrzucają obrzeżki, a te przez szczeliny okien mogą przedostać się do wnętrza domu.
Przeczytaj także: Usunął dziecku kleszcza za pomocą nitki. Czy to bezpieczne?