Trwa ładowanie...

Chrapanie - przyczyny, objawy, leczenie

Chrapanie to bezwiedne wydawanie odgłosu o typie charczenia, spowodowane przeważnie przez drgania i trzepotanie podniebienia miękkiego, które wiotczeje w nadmiernym śnie. Chrapanie może powstawać zarówno podczas wdechu, jak i wydechu. Pojawia się w wyniku zaburzenia przepływu powietrza przez gardło podczas snu. To z kolei może wynikać z ucisku nadmiernej tkanki tłuszczowej na gardło, powiększenia migdałków czy alergii. Chrapanie może przyczynić się do powstania miażdżycy (np. w tętnicy szyjnej).

Zobacz film: "Leczenie chirurgiczne chrapania"

spis treści

1. Chrapanie - przyczyny i objawy

Utrudniony lub nieregularny przepływ powietrza spowodowany jest zablokowaniem przejścia dla powietrza poprzez zamknięcie gardła podczas snu w wyniku wystąpienia alergii (obrzęk ścian dróg oddechowych), otyłości (gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicach i jej ucisk na gardło), osłabienia mięśni gardła, powiększenia migdałków.

Języczek – zdjęcia
Języczek – zdjęcia

Chrapanie spowodowane jest drganiem języczka podczas przepływu powietrza w czasie oddychania.

zobacz galerię

Wpływ mają także:

  • alkohol i narkotyki, powodujące relaksację mięśni gardła,
  • spanie na plecach, co może powodować zapadanie języka do tyłu jamy ustnej.

Oprócz wydawania charakterystycznego dźwięku podczas snu – osobom, u których występuje chrapanie, w ciągu dnia towarzyszą objawy zmęczenia, wzmożonej senności, drażliwość, zaburzenia koncentracji i pamięci, zmniejszenie libido, stwarzając podstawy do podejrzewania zaburzeń oddychania, tzw. zespołu bezdechu sennego. Jeśli zaobserwowane zostaną takie objawy, należy udać się do lekarza. Bezdech senny powoduje senność w ciągu dnia, wpływa na zaburzenie koncentracji uwagi, przewlekły ból głowy, zaburzenia libido i obciąża układ sercowo-naczyniowy. Ważne jest, aby prawidłowo zdiagnozować występującą dolegliwość.

Naukowcy uważają, że u osób głośno chrapiących występuje zwiększone ryzyko zawału serca (ryzyko wzrasta o 34%) i udaru mózgu (wzrost aż o 67%). Najnowsze badania wykazały, że chrapanie może być związane z miażdżycą tętnic szyjnych. Głośne chrapanie powoduje wystąpienie nieprawidłowego przepływu krwi w tętnicy szyjnej najbliższej drogom oddechowym, co może być przyczyną powstawania miażdżycy.

2. Chrapanie - leczenie  

W zasadzie chrapania nie leczy się, a traktuje raczej jako nieprzyjemny objaw. Nie ma leków, które mogłyby je zlikwidować. Należy zmienić tryb życia. Zaleca się:

  • ćwiczenia w celu zmniejszenia wagi ciała; redukcję tkanki tłuszczowej, która uciska gardło,
  • zaprzestanie palenia papierosów (palenie osłabia mięśnie gardła),
  • sen w pozycji bocznej ( zapobiega to możliwości blokowania gardła przez język).

Pomocniczo w celu złagodzenia objawów chrapania można stosować aerozole do nosa, paski lub klipsy do nosa, maści czy też specjalną odzież i poduszki.

W leczeniu stosuje się m. in. specjalnie wykonane urządzenia dentystyczne, tzw. szyny żuchwy. Umieszcza się je w dolnej części szczęki. Szyny zmieniają ustawienie żuchwy i szczęki a w konsekwencji lekko przemieszczają język, kierując go do przodu. Obecnie jest to najbardziej powszechny sposób leczenia chrapania wśród stomatologów. Takie urządzenia okazały się niestety mało skuteczne w redukcji chrapania, ale też bezdechu sennego. Wadą tego typu urządzeń może być również trudność w ich zamontowaniu. Najlepiej przed pierwszym nałożeniem skonsultować się z lekarzem lub lekarzem dentystą w celu uzyskania informacji, jak prawidłowo używać aparatu. Czasami możliwe są działania niepożądane, obejmujące stopniowe przemieszczanie zębów, zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego, nadmierne ślinienie się i podrażnienia dziąseł. Występują jednak bardzo rzadko.

Coraz częściej wykonuje się zabiegi chirurgiczne lub leczenie laserowe chrapania w celu poszerzenia dróg oddechowych poprzez usunięcie tkanek tylnej części gardła, w tym języczka i łuków podniebiennych. Zabiegi tego typu są aktualnie najbardziej polecane, ze względu na największą skuteczność, jednak nie zawsze są wystarczające. W trudnych złożonych przypadkach konieczne jest leczenie wielomiejscowe czasami w kilku etapach: np. usunięcie migdałków, operacja przegrody nosa, plastyka podniebienia miękkiego.

Istnieje kilka metod laserowego leczenia chrapania. Najbardziej łagodną formą zabiegu jest prawie bezbolesna procedura naświetlania światłem lasera podniebienia miękkiego, które po kilku tygodniach uzyskuje większą sztywność. Inną formą jest zabieg odparowania lub wycięcia laserem fragmentów podniebienia które wibrując powodują chrapanie. Zabiegi z użyciem lasera są praktycznie bezkrwawe, a leki miejscowo znieczulające powodują że zabieg jest zdecydowanie bezbolesny. Pacjent po takim zabiegu nie musi pozostawać w szpitalu.

Następny artykuł: Wziernikowanie gardła

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.