Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Rumień po kleszczu

Zdjęcie nogi / Shutterstock

Rumień po kleszczu nie pojawia się u wszystkich osób. Niekiedy po ukłuciu kleszcza pojawia się skórny odczyn alergiczny w postaci zaczerwienienia. Jednak rumień przybiera postać dosyć dużego, swędzącego i pieczącego zaczerwienienia skóry w miejscu ukąszenia, a w przypadku, gdy jest to rumień wędrujący, także w innych miejscach. Rumień wędrujący wskazuje na obecność bakterii wywołującej chorobę zakaźną – boreliozę. Rumień po ukąszeniu kleszcza ustępuje samoistnie po kilku tygodniach.

1. Ukąszenie kleszcza

W przypadku, gdy zauważymy na skórze kleszcza, należy go odpowiednio i jak najszybciej usunąć. Wyciągnięcie kleszcza w przeciągu 24 godzin zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę odkleszczową, boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu. To właśnie w przebiegu zakażenia boreliozą pojawia się rumień na skórze. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza. Nie zawsze jednak rumień się pojawia. Wtedy też ukąszenie tego pasożyta nie było niebezpieczne dla naszego życia, ale na wszelki wypadek warto skierować się do specjalisty. Niekiedy rumień pojawia się dopiero po kilku dniach od zaatakowania nas przez kleszcza, dlatego też należy bacznie obserwować skórę w miejscu ukąszenia, a także w innych miejscach, ponieważ w boreliozie pojawia się tzw. rumień wędrujący, który przemieszcza się po skórze. W pierwszym stadium boreliozy bakteria umiejscawia się w miejscu ukąszenia pajęczaka. Wtedy też może pojawić się rumień, ale niekoniecznie. Borrelia (bakteria wywołującą boreliozę) w przeciągu ok. 10 dni, a czasem nawet kilku tygodni, przemieszcza się drogą krwiopochodną – przez naczynia krwionośne i/lub naczynia limfatyczne, po całym organizmie. Wtedy też pojawia się rumień wędrujący (łac. erythema migrans).

2. Jak rozpoznać rumień po ukąszeniu kleszcza?

Rumień w przebiegu boreliozy występuje bardzo często, jednak jedynie 20% chorych zauważa rumień czy zmianę skórną pojawiające się w miejscu lub okolicach ukąszenia kleszcza. Rumień może przybierać inny kształt lub wygląd u różnych osób. Wielkość rumienia wędrującego jest znaczna, ponieważ jego średnica wynosi minimum 5 cm. Jest to jego cecha charakterystyczna, która pozwala na odróżnienie go od skórnego odczynu alergicznego mogącego pojawić się po ukłuciu kleszcza lub owada. U poszczególnych osób może różnić się zarówno kształtem, jak i zabarwieniem. Brzegi jego mogą być ostre lub obrzęknięte, kształt okrągły lub podłużny, zabarwienie natomiast żywo lub lekko czerwone, a nawet ciemnofioletowe.

Rumień po ukąszeniu kleszcza może przybierać postać jednego pierścienia lub dwóch pierścieni pojawiających się wokół miejsca wkłucia kleszcza. Czasami rumień pojawia się w takim miejscu, że przybiera postać bardzo rozległą i zauważalna jest tylko czerwona linia łukowata. Znane są także przypadki, że pojawia się kilka rumieni w różnych miejscach.Początkowy etap pojawienia się rumienia może przebiegać bez żadnych objawów towarzyszących. W późniejszej fazie mogą pojawić się objawy miejscowe, jak swędzenie czy pieczenie skóry, a także objawy ogólne: gorączka, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, męczliwość, zaburzenia czucia czy kołatanie serca. Rumień wędrujący przy boreliozie ustępuje najczęściej po ok. 4 tygodniach, bez względu na to, czy był leczony, czy też nie. Jeżeli pojawiającemu się rumieniowi towarzyszą krostki czy pęcherzyki wypełnione płynem, świadczy to o dodatkowej infekcji innymi czynnikami chorobotwórczymi, które przenoszone są przez kleszcze. Mogą one wynikać także z zakażenia drobnoustrojami, w wyniku wniknięcia ich przez ranę powstającą poprzez drapanie zmienionego chorobowo miejsca.

Marta Bednarska,
Komentarze (19)
~pigi
~pigi

witam.
ugryzł mnie kleszcz pod koniec maja, po dwóch dniach zauważyłam w miejscu, gdzie już go bardzo szybko i starannie wyciągnęłam - dodam, że nie zdążył się mocno zagnieździć, nie ma po nim śladu tj. główki itp - czerwoną chrostkę. Wygląda jak mały pryszcz, bez ropy, bez jakiejkolwiek wydzieliny, nie ma zaczerwienienia wkoło. Po prostu chrosta. Co mam z tym zrobic? Iść do lekarza? Od ukąszenia minęły dokładnie 6 dni.

Odpowiedz
~kikikikiki_
~kikikikiki_

@~pigi:
Nie trzeba iść od razu do lekarza bo nie każdy kleszcz jest zakażony. Obserwuj swoje ciało i ogólne samopoczucie. W razie pojawienia sie niepokojących zmian (rumień, gorączka) dopiero możesz sie wybrać. Warto wiedzieć ,że przy zakażeniu objawy nie zawsze muszą się pojawić dlatego warto zrobić sobie po około miesiącu od ukąszenia testy na sprawdzenie przeciwciał na boreliozę dla świętego spokoju.

Odpowiedz
~Aga
~Aga

Witam,jakies 5 dni temu poszłam na spacer do lasu i miałam wbitych 15 malutkich kleszczy które mój chłopak starannie wyciągnął,po tym zaczęłam się drapać i mam wiele czerwonych a nawet fioletowych krostek które robią się większe z każdym dniem a do tego od wczoraj czuje się po prostu fatalnie,wszystko mnie boli,dokucza mi ból głowy,zawroty i ogólnie nie mam na nic siły,co się dzieję?Pomocy.

Odpowiedz
~mila
~mila

witam, moja znajoma przez sen zdrapała coś co przypominało jej kleszcza, przez kilka kolejnych dni miała rumień który samoistnie ustąpił. jak stwierdzić czy obiekt który usunęła ze swojego ciała był rzeczywiście kleszczem?

Odpowiedz
~lilo
~lilo

witam, bedac na mazurach cos mnie ugryzlo w sutka ,po powrocie do domu kilka dni pozniej moj cycek byl caly czerwony i mial zaczerwienienie dookola o srednicy moze 8cm, bolaly mnie wezly chlonne i zle sie czulem.zbagatelizowalem to i nie poszedlem do lekarza -bylo to jakies 7 miesiecy temu ,natomiast teraz od kilku miesiecy boli mnie wszystko ,stawy,kregoslup,glowa i ciagle wezly chlonne -czy to moze byc od tego ugryzienia ( chyba kleszcza) gdyz nie widzialem co mnie ugryzlo,-poradzcie co robic?

Odpowiedz
~maryzal
~maryzal

@~lilo: koniecznie i jak najszybciej konieczny jest lekarz - miałeś rumień, a to jest 100% pewności, ze masz boreliozę (a może i inne koinfekcje przenoszone przez kleszcze). Bardzo trudno to wyleczyć, bardzo trudno wykryć badaniami. Polecam Ci (i wszystkim zainteresowanym): 1. Kontakt ze Stowarzyszeniem Chorych na Boreliozę http://www.borelioza.org/ 2. Forum kleszcze.edu.pl 3. Grupę na Facebooku: BORELIOZA i inne choroby odkleszczowe (koinfekcje) Choroba budzi wiele kontrowersji a skuteczne leczenie jest niestety tylko prywatne (tzw. ILADS) i dość długie. Musisz szybko działać, powodzenia!

Odpowiedz
~marcinz
~marcinz

@~maryzal: Nie jestem ekspertem ale nie podoba mi się zdanie, że rumień to 100% pewna borelioza. Miałem rumień w czerwcu 2013 spuchła mi cała łydka po tym jak zasnąłem z kleszczem wbitym w okolicy kolana. Dzisiaj mija 2 lata od tamtego zdarzenia a jak na razie odpukać nie widzę żadnej boreliozy. Po jakim czasie od ukąszenia mogą wystąpić objawy ? ktoś wie ?

Odpowiedz
~Maja
~Maja

w sklepie nakomary.com.pl widziałam taki środek BioInsektal chyba niemiecki. Kolega to miał na zielonej szkole i w ogóle nie jest śmierdzący a zrobiony z jakiejś afrykańskiej chryzantemy. Super coś i skuteczne. Mojego psa nawet tym spryskuję bo klesczy naznosił z trawnika.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wyjęcie kleszcza - najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Wyjęcie kleszcza
Objawy boreliozy

Rumień na skórze

Rumień na skórze

Rumień na skórze to po prostu medyczna nazwa zaczerwienienia na skórze, zwykle o wyraźnie zaznaczonych brzegach. Z jednej strony rumień może być wynikiem silnych emocji czy uczuleń

Dermatologia

Rumień guzowaty

Rumień guzowaty jest to stan zapalny komórek tłuszczowych pod warstwą skórną, w którym mogą pojawić się gorączka i bóle stawowe. Charakteryzuje się bolesnymi, czerwonymi guzkami, które pojawiają się na przedniej części podudzi. Rumień guzowaty jest reakcją...

Powikłania cukrzycy

Rumień cukrzycowy

Rumień cukrzycowy (rubeosis diabeticorum) występuje głównie u młodych osób cierpiących na cukrzycę typu 1. Zaczerwienienie skóry pojawia się na twarzy, dłoniach, stopach i klatce p

Dermatologia

Rumień wysiękowy wielopostaciowy

Rumień wysiękowy wielopostaciowy to stosunkowo powszechna dolegliwość, która powstaje w wyniku nadwrażliwości organizmu na pewne czynniki: wirusowe, bakteryjne, chemiczne, leki (antybiotyki ß-laktamowe, tetracykliny, furosemid – czyli lek...