Akustocerebrografia i inne metody diagnostyczne chorób mózgu
Akustocerebrografia jest metodą diagnostyczną stosowaną w celu rozpoznawania chorób mózgu oraz centralnego systemu nerwowego. Jest bezinwazyjna, bezbolesna i bezpieczna. Co warto o niej wiedzieć?
1. Co to jest akustocerebrografia?
Akustocerebrografia (ACG) to nieinwazyjna, przezczaszkowa metoda spektroskopii akustycznej, która w oparciu o zasady akustyki molekularnej umożliwia badanie komórkowej i molekularnej struktury mózgu. ACG jest metodą nieinwazyjną, bezbolesną i bezpieczną. Ponieważ wykorzystuje fale ultradźwiękowe o znikomej mocy, nie ma ryzyka wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, także tych związanych z promieniowaniem.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy przy guzie mózgu można podawać preparatów odżywcze? - odpowiada lek. Zbigniew Żurawski
- Jakie badania wykonać z powodu zawrotów głowy po usunięciu guza mózgu? - odpowiada lek. Aleksandra Witkowska
- Czy podwyższony poziom prolaktyny jest oznaką guza mózgu? - odpowiada lek. Katarzyna Szymczak
2. Zastosowanie ACG
ACG jest wykorzystywana w celu:
- rozpoznawania chorób mózgu,
- rozpoznawania chorób centralnego systemu nerwowego,
- oceny tempa przepływu krwi,
- diagnostyki zaburzeń krążenia mózgowego,
- ciągłego monitoringu mózgu oraz ciśnienia śródczaszkowego. W przeciwieństwie do technik migawkowych, akustocerebrografia umożliwia tanie monitorowanie pacjenta w czasie rzeczywistym, co jest szczególnie ważne w reżimie czasowym ostrych stanów po udarze mózgu lub po jego ciężkich urazach. ACG umożliwia prewencyjną diagnostykę zmian psychopatologicznych tkanki mózgowej.
3. Aktywna akustocerebrografia
Akustocerebrografia aktywna do wykrywania i klasyfikacji patologicznych zmian w tkance mózgowej używa harmonicznego, wieloczęstotliwościowego sygnału ultradźwiękowego. Umożliwia widmową analizę sygnałów akustycznych, co pozwala na ocenę zmian w strukturze naczyniowej oraz strukturze komórkowo-molekularnej mózgu.
Warto wspomnieć o jednym z wariantów aktywnej ACG, czyli tak zwanym dopplerze przezczaszkowym (DPC, ang. TCD). Podobnie jak nowsza wersja techniki, kolorowy doppler przezczaszkowy (KDPC, ang. TCCG), jest ultradźwiękową metodą pomiarową, która umożliwia pomiar prędkości przepływu krwi przez naczynia krwionośne mózgu. Techniki te są stosowane w diagnostyce zatorowości, a także zwężenia lub skurczu naczyń ze względu na przykład na krwotok podpajęczynówkowy (krwawienia z pękniętego tętniaka).
4. Pasywna akustocerebrografia
Trzeba pamiętać, że przepływająca przez układ naczyniowy mózgu krew wywiera ciśnienie na otaczającą ją tkankę. Uderzenie serca wprawia mózg w drgania. Są one powtarzalne, a owa cykliczna zmiana zależy od wielkości, kształtu, struktury oraz szybkości przepływu krwi w układzie naczyniowym mózgu.
Oscylacje wywołują ruch tkanki mózgowej oraz płynu mózgowo-rdzeniowego, powodując zmiany ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Ich oddziaływanie na czaszkę może być zmierzone. Aby wykryć sygnały na powierzchni czaszki, wykorzystuje się pasywne sensory, jak również bardzo czułe mikrofony. Zapis sygnałów umożliwia wyodrębnienie osobniczych cech badanego.
5. Metody diagnostyczne chorób mózgu
Obok akustocerebrografii, w celu wykrywania chorób mózgu i centralnego systemu nerwowego wykorzystuje się różne inne metody diagnostyczne, takie jak:
Elektroencefalografia (EEG). To nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala zobrazować czynność elektryczną mózgu. Służy do oceny jego pracy. Jest to możliwe dzięki elektrodom przymocowanym do skóry głowy. Najczęściej wykorzystuje się je w celu różnicowania schorzeń czynnościowych i organicznych w mózgu w przypadku urazu czaszkowego, śpiączki, zapalenia mózgu czy padaczki.
Tomografia komputerowa głowy, w której wykorzystuje się promienie rentgenowskie. Aparat do wykonywania tomografii składa się z łóżka, na którym kładzie się pacjent i gantry, to jest części wewnętrznej urządzenia, w której odbywa się badanie. To jedno z podstawowych badań diagnostycznych, które wykonuje się w przypadku urazów głowy, nowotworów, wad rozwojowych czy chorób naczyniowych.
Rezonans magnetyczny głowy obrazuje aktywność komórek mózgu. Wskazuje, które z nich i w jakim stopniu są aktywne. Badanie jest wykorzystywane podczas diagnostyki choroby Alzheimera, stwardnienia rozsianego oraz przewlekłych bólów głowy, a także zmian nowotworowych różnych struktur mózgu.
Badanie SPECT, czyli tomografia emisyjna pojedynczego fotonu pokazuje wzorce aktywności w obrębie mózgu, a i pozwala na rejestrowanie przepływu krwi. Wskazaniem do wykonania badania jest udar mózgu, zawał mózgu w następstwie zatoru lub zakrzepu, szacowanie stopnia uszkodzenia mózgu w wyniku urazu czy stwierdzenie śmierci mózgowej.
Magnetoencefalografia (MEG) jest techniką stosowaną do określania funkcji poszczególnych struktur mózgowych. To badanie pola magnetycznego wytwarzanego przez mózg. Pomiaru dokonują czujniki rozmieszczone w pobliżu głowy badanego. Może być wykorzystywane w diagnostyce choroby Parkinsona lub Alzheimera, a także zaburzeń uwagi.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.