Brązowa wydzielina zamiast okresu przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam.
Chciałabym się dowiedzieć czym jest u mnie brązowa wydzielina? Dwa dni temu skończyłam brać pierwsze opakowanie tabletek antykoncepcyjnych. Podczas ich brania nie występowały u mnie plamienia, czułam się dobrze. Współżyłam z chłopakiem po wzięciu 6 tabletki bez żadnego innego zabezpieczenia. Doszło do wytrysku. Byłam u ginekologa i powiedział mi, że nie powinnam być w ciąży, ale pewności do tego nie ma i jakby coś było mam się do niego zgłosić.
Teraz w ciągu tej przerwy 7 dniowej powinnam dostać okresu, ale zamiast krwi mam brązową wydzielinę. Lekarz mówił, że mogę po pierwszym opakowaniu nie dostać miesiączki, jednak boję się niemiłosiernie. Czy to może być jakiś objaw ciąży, czy po prostu to wszystko przez zmiany hormonalne? Dodam, że mam nadżerkę i okropnie bolą mnie ostatnio jajniki.
Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Tabletki antykoncepcyjne to najskuteczniejsza metoda zapobiegania ciąży. Zdarza się, że zawodzi, ale jeśli tabletki przyjmowane są regularnie i nie zachodzą dodatkowe okoliczności- jak przyjmowanie leków wchodzących z interakcje z hormonami, nasilone biegunki czy wymioty- to ryzyko jest bardzo niskie. To normalne, że krwawienie z odstawienia jest mniej obfite niż prawdziwa miesiączka. Jeżeli krwawienie w ogóle się nie pojawi (co też ma prawo mieć miejsce), to proszę dla pewności wykonać test ciążowy przed rozpoczęciem kolejnego opakowania.
Pozdrawiam serdecznie!