Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Do kiedy karmić dziecko w nocy?

Avatar placeholder
26.11.2021 18:46
Do kiedy karmić dziecko w nocy?
Do kiedy karmić dziecko w nocy? (Pexels      )

Karmienie w nocy w początkowym okresie życia jest koniecznością. Zapewnia to niemowlakowi prawidłowy rozwój. Niestety, jest to duży dyskomfort dla rodziców. Pocieszające jest, że po trzecim miesiącu życia maluch nie potrzebuje już tak częstego karmienia w nocy. Jeśli starsze dziecko nadal chce być często karmione w nocy, warto spróbować ograniczyć liczbę karmień, co spowoduje, że dziecko i rodzice będą się lepiej wysypiać. Na pewno nie powinniśmy nagle zaprzestać karmienia dziecka w nocy, gdy ono tego żąda.

Karmienie dziecka

1. Karmienie dziecka w nocy

Dziecko karmimy do momentu, aż przestanie upominać się o jedzenie w nocy. Są jednak pewne sposoby na to, by ograniczyć ilość nocnych karmień, a potem zaprzestać karmienia o tej porze.

Krok 1. Spróbuj podać dziecku większą ilość pokarmu przed snem. Wiele dzieci zasypia podczas karmienia i pomimo że nie czują się najedzone, idą spać. W takiej sytuacji rodzice mogą się spodziewać przerwania ich snu w nocy, ponieważ dziecko nagle odczuje silny głód. By tego uniknąć, rodzic, który zauważy, że dziecko usypia podczas karmienia, powinien spróbować obudzić dziecko, by zjadło więcej pokarmu.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Krok 2. Upewnij się, że dziecko zjadło odpowiednią ilość pożywienia w ciągu dnia. Jeśli dziecko nie dostaje odpowiedniej porcji sztucznego mleka lub mleka matki w ciągu dnia, pociecha na pewno upomni się o karmienie w nocy. Regularność posiłków jest tak samo ważna jak ilość pożywienia.

Krok 3. Jeśli dziecko ukończy czwarty miesiąc życia i dalej jada co dwie godziny nawet w dzień, możesz spróbować wydłużać czas pomiędzy karmieniami. Niech na przykład czeka na następne karmienie 2 godziny i 15 minut, potem 2 godziny i 20 minut. Kiedy zacznie marudzić, nie zakładaj od razu, że chce karmienia piersią. Być może dziecko jest znudzone lub zestresowane i potrzebuje jedynie przytulenia. Ważne jest, by dziecko nie traktowało mleka matki lub mleka modyfikowanego jako sposób na pocieszenie czy odstresowanie. Karmienie dziecka ma jedynie służyć zaspokajaniu głodu.

Krok 4. Jeśli dziecko budzi się na karmienie w nocy na przykład o godzinie 1:00, potem 3:00 i 5:00, a ty chciałabyś karmić dziecko raz w nocy, spróbuj dawać więcej jedzenia o jednej porze, np. o 3:00, a mniej o godzinach 1:00 i 5:00. Z czasem dziecko odzwyczai się od tych dwóch karmień w nocy.

Krok 5. Jeśli dziecko jest starsze, staraj się nie budzić dziecka w nocy. A gdy już wstanie i zacznie płakać, nie zakładaj od razu, że jest głodne. Spróbuj po prostu przytulić dziecko.

Do kiedy karmić dziecko w nocy? Jak karmić niemowlaka w nocy, by karmienia nie musiały być tak częste? Te pytania często zadają niewyspani rodzice, marzący o choćby jednej nocy, która nie zostałaby przerwana przez płacz dziecka. Przez pierwsze miesiące karmienie w nocy jest konieczne. Potem można skorzystać z wyżej wymienionych rad i spróbować zredukować ilość karmień w nocy. Oczywiście, stopniowe odzwyczajanie dziecka od nocnych karmień wymaga czasu i nie stanie się z dnia na dzień. Jednak w miarę wzrastania dziecka ilość nocnych karmień maleje.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Gdy noworodek mało śpi
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze