Trwa ładowanie...

Jak ubierać niemowlaka?

Avatar placeholder
05.05.2017 10:10
Jak ubierać niemowlaka?
Jak ubierać niemowlaka? (Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC0 1.0)

Jak ubierać niemowlaka? – to pytanie często doskwiera młodym mamom. Nie wiedzą one dokładnie, czy dziecku nie jest zbyt ciepło albo nazbyt zimno, czy należy na śpioszki nałożyć dodatkowy sweterek albo jaką czapkę wybrać, udając się z dzieckiem na spacer. Oczywiście, wieszaki w sklepach uginają się pod odzieżą dziecięcą. Trudno jednak, zwłaszcza początkującym rodzicom, wybrać właściwe ubranka dla swojej pociechy. Jak zatem ubierać maluszka?

1. Ubieranie noworodka

Każde dziecko jest inne. Odczuwanie ciepła i zimna przez dzieci zależy od indywidualnych cech, od wagi i budowy ciała. Mechanizm termoregulacji u zdrowego, urodzonego w terminie noworodka o wadze 3 kg jest na tyle rozwinięty, że zmiany temperatury otoczenia, które są nieuchronne po narodzinach, nie są groźne dla życia dziecka. W pierwszym miesiącu życia dziecka dojrzewa ośrodek termoregulacji, dzięki czemu w drugim miesiącu życia niemowlak potrafi radzić sobie z niewielkimi wahaniami temperatury powietrza. Jeśli dziecko ma taką potrzebę, może samo ogrzać się lub ochłodzić. Wyjątkiem są oczywiście skrajnie wysokie lub niskie temperatury.

Zwykle zaleca się, by niemowlak miał na sobie o jedną warstwę ubrań więcej niż osoba dorosła. Jeśli termometr wskazuje ok. 20 stopni Celsjusza, niemowlę powinno być ubrane w trzy warstwy tkaniny (może to być kaftanik, śpiochy oraz sweterek). Temperatura 29 stopni Celsjusza jest idealna dla nagiego noworodka, dlatego rodzice powinni zadbać o to, by w pomieszczeniu, w którym odbędzie się kąpiel dziecka było tak ciepło. Wbrew obiegowej opinii, noworodek nie musi być stale ubrany w kaftanik, koszulkę, czapkę i śpiochy. W trakcie upałów wystarczy nałożyć noworodkowi pieluszkę i cienką koszulkę.

Zobacz film: "Zakupy dla niemowlaka ? w co należy go zaopatrzyć?"

W czasie ubierania noworodka należy zachować zdrowy rozsądek. Świeżo upieczone mamy często czują się jednak niepewnie w nowej roli i nie wiedzą, jak ubierać dziecko, by było mu ciepło, ale nie gorąco. Dodatkowym problemem jest fakt, iż w związku z burzą hormonalną po porodzie wiele kobiet ma trudności z określeniem, czy odczuwają ciepło, czy zimno. Ważne, żeby w takich momentach nie kierować się własnym odczuciem, ale poprosić o ocenę kogoś bliskiego.

Odzież niemowlęca dostępna w sklepach dla dzieci jest na tyle różnorodna, że czasem wręcz trudno podjąć decyzję o kupnie właściwych śpioszków czy kaftaników dla niemowląt. Z czasem, gdy poznasz dobrze własne dziecko i jego potrzeby, będziesz wiedziała doskonale, jak ubrać swoje maleństwo. Wówczas "dobre" rady innych osób będziesz puszczać mimo uszu. Pamiętaj, że z czasem twoje dziecko będzie poruszało się szybciej i ćwiczyło swoje mięśnie, a raczkowanie to tylko kwestia czasu. Wysiłek sprawia, że niemowlak odczuwa większe ciepło niż siedzący w bezruchu rodzice, czujnie obserwujący poczynania dziecka. Większa aktywność dziecka oznacza, że należy zmodyfikować sposób jego ubierania. Raczkujący niemowlak powinien mieć na sobie jedną warstwę ubrań mniej niż osoby dorosłe. Doskonale sprawdzają się antypoślizgowe śpiochy i skarpetki, a także spodenki, które na kolanach mają grubsze łaty. Dziecko, które stawia pierwsze kroki powinno mieć na sobie wygodne i lekkie ubrania. Ciężkie tkaniny mogą bowiem utrudniać wykonywanie ruchów.

Jak sprawdzić, czy dziecku nie jest zbyt chłodno? Dotknij skórę na plecach lub karku dziecka. Zimna skóra oznacza, że niemowlę marznie, natomiast spocona i gorąca skóra jest oznaką przegrzania organizmu. Warto pamiętać, że o ile dłonie dziecka mogą być nieco chłodne, jego stopy zawsze powinny być ciepłe.

2. Jak ubrać niemowlaka na spacer?

Pediatrzy zalecają, aby na pierwszy spacer zabrać malucha, gdy skończy on trzy tygodnie. Latem, kiedy na dworze jest ciepło, można próbować werandować dziecko trochę wcześniej. Zimą należy odczekać trzy tygodnie, a na dodatek zaczynać przyzwyczajać malca do wychodzenia na dwór – wietrzenie pomieszczenia przy otwartym oknie, kwadrans spaceru i stopniowe wydłużanie czasu wspólnych wyjść. Z noworodkiem nie należy wychodzić na dwór, jeśli temperatura spada poniżej zera. Jeśli chcemy uniknąć zaziębienia i gorączki u dziecka, lepiej pozostać w domu.

Ubranka dla dzieci kuszą ładnym wyglądem. Należy jednak pamiętać, że w ubieraniu dzieci nie tyle wygląd jest najważniejszy, co funkcjonalność ciuszków i zdrowie dziecka. Dlatego jeśli maluszek nie ma jeszcze trzech miesięcy, należy ciepło ubrać go na zimowy spacer. Nie należy jednak popadać w przesadę - wystarczy nałożyć niemowlęciu śpiochy, kaftanik, ciepły kombinezon oraz czapeczkę z bawełny, jeśli do kombinezonu dołączono ciepły kapturek. Jeżeli przy kombinezonie nie ma kaptura, oprócz czapeczki bawełnianej należy nałożyć dziecku na głowę wełnianą czapkę. Następnie należy włożyć niemowlaka do ocieplanego śpiworka i dotknąć karku dziecka, by sprawdzić, czy maluchowi nie jest zbyt ciepło lub zbyt zimno. Jeśli wchodzisz z dzieckiem z dworu do ciepłego pomieszczenia, pamiętaj, by rozebrać nieco dziecko, zdjąć jedną warstwę ubrań, rozpiąć kombinezon, wyjąć dziecko ze śpiwora.

W lecie niemowlę powinno nosić przewiewne ubranka z cienkich materiałów. W upalne dni warto odczekać ze spacerem z dzieckiem do godzin wieczornych, gdy temperatura jest nieco niższa. Jeśli wysoka temperatura daje się niemowlęciu we znaki także w domu, co kilka godzin można kąpać dziecko dla ochłody, a z ubrań nakładać mu tylko pieluchę. Jeżeli chcesz wyjść z dzieckiem na dwór w ciągu dnia, posmaruj skórę dziecka kremem z najwyższym filtrem i usiądź z maluszkiem w cieniu pod rozłożoną parasolką.

Wiosenne i jesienne miesiące cechuje zmienna pogoda, dlatego przed wyjściem z domu warto ubrać niemowlaka na tak zwaną "cebulkę". Gdy dziecku zrobi się za ciepło, można zdjąć jedną z warstw ubrania, a gdy maluch zaczyna marznąć, należy nałożyć dodatkowe ubranie. Należy pamiętać, że foliowa osłona na wózek umieszczana na wózku podczas deszczu zachowuje się jak kolejna, niezwykle ciepła warstwa ubrania.

Wahania temperatury są dużo lepiej tolerowane przez starsze niemowlęta. W miarę jak dziecko rozwija się, uwidaczniają się różnice między poszczególnymi dziećmi. Niektóre dzieci najchętniej chodziłyby nago lub w samej koszulce, inne stale odczuwają chłód i najlepiej czują się w ciepłych ubraniach. Dzięki uważnej obserwacji swojego dziecka na pewno uda ci się zauważyć, jaka temperatura sprawia, że dziecko czuje się dobrze.

Niemowlę nie potrafi powiedzieć, że jest mu zbyt gorąco lub za zimno. Właśnie dlatego tak ważne jest odczytywanie sygnałów, jakie wysyła dziecko. Niemowlak, któremu zrobiło się za ciepło, usiłuje zdjąć kurtkę, szarpie za swoje ubranie lub kopie kocyk. Natomiast dziecko, które marznie może wskazywać na śpiworek lub kocyk.

Ubieranie dzieci nie musi być drogą przez mękę, wystarczy tylko dokładnie obserwować potrzeby maluszka.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Masaż dla niemowląt
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze