Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Masaż dla niemowląt

Avatar placeholder
04.07.2020 22:47
Masaż dla niemowląt
Masaż dla niemowląt (Shutterstock)

Masaż dla niemowląt ma wspaniały wpływ na rozwój i samopoczucie dziecka. Masowanie ciała malucha sprzyja pogłębianiu więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicami. Ten rodzaj dotyku jest sposobem okazywania miłości, która jest szczególnie doceniana przez dziecko. Poza tym masaż przynosi ulgę, kiedy dziecko cierpi na różne dolegliwości, na przykład kolkę jelitową czy inne problemy układu trawiennego. Masaż dziecka najlepiej wykonywać po kąpieli.

1. Jak się nauczyć masażu dla niemowląt?

Podczas masażu należy być wyjątkowo delikatnym, by nie zrobić dziecku krzywdy. Czasami są organizowane specjalne kursy dla rodziców, którzy poznają wszelkie tajniki masażu dla niemowląt. Rodzice dowiadują się, jak należy dziecko masować i jak prawidłowo rozpoznać, jaka jest reakcja organizmu dziecka na masaż. Co z rodzicami, którzy nie mogą uczestniczyć w takim kursie? O czym powinni pamiętać podczas takiej pielęgnacji dziecka?

2. Jak masować niemowlęta?

  • Krok 1. Masaż dziecka najlepiej rozpocząć tuż po kąpieli, kiedy jest czyste i zrelaksowane.
  • Krok 2. Wyciśnij odrobinę balsamu lub oliwki dla niemowląt na swoje ręce i pocieraj nimi tak, by ogrzać i ręce, i balsam.
  • Krok 3. Zacznij od stóp. Delikatnie uciskaj każdy paluszek, a potem całe stopy. Pięty masuj okrężnymi ruchami. Masowanie stóp jest bardzo relaksujące dla dziecka i może złagodzić ból brzucha.
  • Krok 4. Kolej na nogi. Jedną dłonią głaszcz jedną nóżkę dziecka lub obiema dłońmi na przemian.
  • Krok 5. Czas na brzuszek. Delikatnie masuj brzuch okrężnymi ruchami, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jest to dobry sposób na kolkę u niemowląt i inne problemy z układem trawiennym u maluszków.
  • Krok 6. Rączki bobasa także należy masować. Z palca wskazującego i kciuka uformuj pierścień wokół rączek dziecka. Zacznij od okolic pachy i podążaj w dół. Bądź szczególnie ostrożna w okolicy łokcia, która jest bardzo wrażliwa i delikatna, najlepiej ją omiń.
  • Krok 7. Masaż twarzy i szyi. Głaszcz okolice szyi i ramion. Wykonuj ruchy w kierunku klatki piersiowej dziecka. Pamiętaj, że twarz dziecka jest szczególnie wrażliwą częścią ciała. Możesz delikatnie dotykać okolic czoła, podbródka, brwi, nosa, policzków, ust i uszu.
  • Krok 8. Na koniec plecy maluszka. Odwróć dziecko i zacznij wykonywać duże i powolne ruchy rąk w jednym kierunku. Potem masuj palcami, okrężnymi ruchami. Nigdy nie masuj okolicy kręgosłupa. Możesz jedynie położyć ręce w tej okolicy, by rozgrzać tę część ciała.

Masaż dziecka doskonale wpływa na jego prawidłowy rozwój. Zatem rodzice nie powinni zapominać o jak najczęstszym masowaniu swojego niemowlaka. Masaż rozluźnia dziecko, łagodzi napięcie mięśniowe i ból, odpręża ciało, pozwala na lepszy obieg krwi i limfy oraz stanowi doskonały sposób na budowanie więzi z maluchem. Delikatny masaż po kąpieli może przynieść ukojenie dziecku i ułatwić zasypianie. Dla rodzica z kolei jest metodą na poznawanie reakcji i odruchów niemowlęcia na dotyk. Masaż ciałka powinien być przeprowadzany delikatnie i z rozwagą. Jeśli dziecko się wierci, jest niespokojne i reaguje płaczem, przestań masowanie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Pasty do zębów dla niemowląt
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze