Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Higiena jamy ustnej niemowląt

Avatar placeholder
19.05.2020 12:16
Odpowiednia higiena jamy ustnej niemowląt jest niezwykle ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych
Odpowiednia higiena jamy ustnej niemowląt jest niezwykle ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych (Shutterstock)

Dbanie o higienę jamy ustnej niemowląt powinniśmy zacząć jeszcze zanim u dziecka pojawią się pierwsze zęby. Dzięki temu możemy zabezpieczyć dziecko przed mnóstwem problemów dentystycznych, które mogą pojawić się później, a które są często przyczyną bólu i stresu małego dziecka. Warto także pamiętać, że im wcześniej wdrożymy dziecko w rutynę dbania o jamę ustną, tym szybciej dziecko samo wyrobi w sobie ten nawyk. Zdrowa buzia niemowlaka przyczynia się do zdrowia ogólnego naszego malucha.

1. Dbanie o higienę jamy ustnej niemowląt

Pielęgnacja niemowlaka wiąże się między innymi z higieną jamy ustnej. Zanim pojawią się pierwsze zęby, warto myć dziąsła niemowlaka. Aby to zrobić, posadź sobie dziecko na kolanach, opierając jego główkę o swoją klatkę piersiową. Dziąsła myj zmoczoną ściereczką. Powinna być ona miękka i zawsze czysta. Najlepiej użyć do tego celu gazy.

Między trzecim a dwunastym miesiącem życia dziecko przechodzi ząbkowanie. Najczęściej ma to miejsce w szóstym miesiącu, jednak różne dzieci przechodzą to w różnym czasie. Niemowlak zazwyczaj wykazuje objawy ząbkowania jeszcze zanim pojawią się pierwsze ząbki. Dziecko może wtedy częściej grymasić, ślinić się, ssać palec lub przygryzać dziąsłami smoczek od butelki lub sutek podczas karmienia piersią.

2. Zdrowe zęby niemowlaka

Po ząbkowaniu mokrą ściereczkę można zastąpić szczoteczką do zębów o miękkich włóknach, specjalną do higieny niemowląt, gdyż usuwa ona więcej resztek jedzenia i osadu nazębnego. Mycie zębów u niemowląt nie wymaga użycia pasty do zębów – wystarczy zmoczyć szczoteczkę wodą. Zęby niemowlaka należy myć przynajmniej dwa razy dziennie. Pamiętaj także o regularnych wizytach u dentysty. Pierwsza powinna mieć miejsce pół roku od pojawienia się pierwszych zębów. Aby dodatkowo zabezpieczyć dziecko przed próchnicą, stomatologia estetyczna oferuje fluorowe suplementy diety. Możesz zacząć używać nici dentystycznej u swojego dziecka od momentu, kiedy będzie miało na tyle zębów, że będą one rosły obok siebie.

3. Pleśniawki u niemowląt

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Jednym z powszechnych problemów dotykających buzi niemowlaka są pleśniawki. Objawiają się one jako białe plamki na wewnętrznej stronie policzków oraz języku. Pleśniawki są niegroźną infekcją drożdżakową i pojawiają się w wyniku zaburzenia równowagi hormonalnej, która zwykle następuje po narodzinach. Z tego względu bardzo często problem ten dotyka noworodków. Uważa się również, iż pojawianiu się pleśniawek mogą sprzyjać zanieczyszczenia na przedmiotach, które niemowlęta biorą do buzi.

Odpowiednia higiena jamy ustnej niemowląt jest niezwykle ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. Powinniśmy dbać o zęby naszych pociech już od momentu ich pojawienia się. Pleśniawki na ustach mogą się rozprzestrzeniać na całą jamę ustną i jeśli karmisz piersią, mogą zakażać brodawki sutkowe. W takim wypadku najlepiej zgłosić się do lekarza. Warto po karmieniu podać dziecku czystą wodę do picia, by przepłukało jamę ustną. Poza tym czyść jamę ustną dziecka mokrą, wyjałowioną gazą nawiniętą na palec.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Częstotliwość wypróżnień u noworodka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze