Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Schizofrenia przewlekła

Avatar placeholder
05.10.2017 19:52
Schizofrenia przewlekła
Schizofrenia przewlekła

Schizofrenia to przewlekłe zaburzenie psychiczne z tendencją do nawrotów. Pojawia się dość wcześnie, w okresie dojrzewania. Zazwyczaj schizofrenia rozwija się czteroetapowo – ostry epizod schizofreniczny, remisja objawów, nawrót choroby i faza późnej stabilizacji. Przebieg schizofrenii ma jednak charakter indywidualny w związku z samą osobowością pacjenta, jego podejściem do terapii, sposobami leczenia czy wsparciem najbliższego otoczenia chorego. Oprócz schizofrenii katatonicznej czy paranoidalnej, psychiatrzy wyróżniają także schizofrenię przewlekłą.

spis treści

1. Schizofrenia przewlekła a schizofrenia ostra

Pacjentów z rozpoznaniem schizofrenii można podzielić pod względem kryterium objawów. Wówczas mówi się o pięciu głównych typach zaburzeń schizofrenicznych:

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Olej z ryb może zapobiegać schizofrenii?"

Ponadto, kategoryzacja schizofrenii może opierać się na sposobie pojawienia się psychozy, tempie rozwoju objawów oraz rodzajach reakcji chorego na leczenie. W szpitalach psychiatrycznych dokonuje się zatem podziału na schizofrenię ostrą i przewlekłą. W badaniach naukowych natomiast mówi się o schizofrenii typu I i typu II. Podział na schorzenie ostre i przewlekłe opiera się na kryterium tempa rozwoju i długości utrzymywania się objawów. Czym charakteryzują się schizofrenia ostra i schizofrenia przewlekła?

SCHIZOFRENIA OSTRASCHIZOFRENIA PRZEWLEKŁA
gwałtowna i nagła manifestacja wyrazistych objawów; psychoza może być poprzedzona wystąpieniem specyficznej trudności, np. problemów interpersonalnych albo emocjonalnych; choroba rozwija się często wskutek kryzysów i wyzwań rozwojowych typu opuszczenie domu, skończenie szkoły, podjęcie pierwszej pracy, pierwszy kontakt seksualny, śmierć rodziców czy małżeństwo; przed chorobą życie pacjenta mieści się w granicach normydługotrwały, systematyczny i powolny rozwój objawów chorobowych; brak pojedynczych, zauważalnych kryzysów czy sytuacji stresowych, które inicjowałyby mechanizm zaburzenia; pacjent stopniowo wycofuje się ze środowiska społecznego, zamykając się w świecie „schizofrenicznym”; przed chorobą obserwuje się u pacjentów gorsze funkcjonowanie społeczne i szkolne, nasiloną nieśmiałość, skłonność do izolacji, zaburzone relacje z rówieśnikami, wczesne odrzucenie ze strony rodziców

W praktyce klinicznej podział na schizofrenię przewlekłą i ostrą opiera się na ilości epizodów i na długości okresu hospitalizacji chorych. Pierwszy epizod, który kończy się pobytem w szpitalu trwającym krócej niż rok, lub kilka epizodów prowadzących do serii krótkotrwałych hospitalizacji, określa się zwykle mianem schizofrenii ostrej. Natomiast hospitalizacja przekraczająca ponad dwa lata prowadzi do rozpoznania schizofrenii przewlekłej. Jeśli jednak osoba cierpiąca na schizofrenię przebywa na oddziale psychiatrycznym dłużej niż rok, ale krócej niż dwa lata, trudno dokonać rozróżnienia między jedną a drugą postacią choroby. Już sam ten fakt świadczy o niskiej wiarygodności tego kryterium podziału.

2. Schizofrenia typu I i II

Ze względu na rodzaj objawów, podatność na różne formy leczenia, jak i wynik końcowy wyróżnia się schizofrenię typu I i typu II.

| SCHIZOFRENIA typu I | SCHIZOFRENIA typu II | | obecność objawów pozytywnych (wytwórczych) – omamów, urojeń; wyraźne zaburzenia myślenia; objawy to wynik dysfunkcji w biochemii mózgu, zwłaszcza w neuroprzekaźnictwie dopaminy; chorzy dobrze reagują na leczenie neuroleptykami | obecność objawów negatywnych (deficytowych) – płytkiego afektu, zubożenia mowy, spadku motywacji; objawy to wynik zmian strukturalnych w mózgu oraz deficytów intelektualnych;chorzy na schizofrenię typu II mają gorsze rokowania, jeśli chodzi o wyleczenie psychozy |

Uważa się, że syndromy typu I i II odzwierciedlają stosunkowo niezależne procesy, które mogą współistnieć u tej samej jednostki, ujawniając się jedynie w różnych okresach. I być może dlatego, że mogą koegzystować, nie pokrywają się dokładnie z podziałem na ostrą i przewlekłą postać schizofrenii.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Schizofrenia rezydualna
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze