Trwa ładowanie...

Długodziałające leki przeciwpsychotyczne (LAI) - nowoczesna i skuteczna alternatywa dla tradycyjnej terapii schizofrenii

Przyjmowane leków przeciwpsychotycznych to często podstawa leczenia schizofrenii
Przyjmowane leków przeciwpsychotycznych to często podstawa leczenia schizofrenii

Podstawą leczenia schizofrenii jest długotrwałe (czasem do końca życia) przyjmowanie leków przeciwpsychotycznych. Jest to kluczowa i jednocześnie najskuteczniejsza metoda terapeutyczna, eliminująca objawy psychotyczne (urojenia, omamy) jak i zapobiegająca nawrotom choroby.

spis treści
Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

1. Leki klasyczne i atypowe

Leki przeciwpsychotyczne dzieli się na klasyczne (typowe; leki pierwszej generacji) i atypowe (leki drugiej generacji), które różnią się między sobą mechanizmem działania, a co za tym idzie wykazują odmienny wpływ m.in. na kontrolę objawów negatywnych, czy ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów pozapiramidowych (w obu przypadkach leki atypowe wykazują korzystniejszy profil działania).

2. LAI - nowoczesna forma leczenia przeciwpsychotycznego

Powyższe grupy leków występują w formie tabletek, iniekcji domięśniowych i długodziałających zastrzyków. Długodziałające leki przeciwpsychotyczne zwane w skrócie LAI (od ang. long-acting antipsychotic injections) stanowią istotną alternatywę wobec tradycyjnego leczenia opartego o codzienne przyjmowanie leków doustnych.

Jedną z bezsprzecznych zalet LAI jest utrzymywanie przez tę grupę leków stabilnego poziomu substancji czynnej we krwi, co pozwala osiągnąć sukces terapeutyczny i zwiększa szansę na osiągnięcie długotrwałej remisji objawów chorobowych. Dodatkowo LAI pozwalają na prowadzenie kuracji w oparciu o możliwie najniższe dawki leku, co z kolei znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

3. LAI a poprawa współpracy z pacjentem

Zastosowanie długodziałających leków przeciwpsychotycznych oddala także niebezpieczeństwo związane z nagłym odstawieniem leku lub jego przedawkowaniem, a pacjentowi pozwala wyrwać się z codziennej rutyny związanej z obligatoryjnym przyjmowaniem określonej porcji tabletek. Ma to również bez wątpienia korzystny wpływ na poprawę współpracy z chorym (iniekcje wykonywane są 1-2 razy w miesiącu przez personel medyczny) a idąc dalej- pozwala na obniżenie napięcia i stresu towarzyszącego opiekunom pacjenta, zatroskanym o to, czy przyjmuje on przepisane środki zgodnie z zaleceniami. Zastosowanie LAI zwalnia najbliższych chorego z ciągłego przypominania o zażyciu konkretnej dawki leku i nieustannych, wyczerpujących negocjacji z pacjentem.

4. Skuteczna terapia w zasięgu ręki

Ponadto, ze względu na swój profil działania, LAI pozwalają na rozróżnienie pomiędzy brakiem odpowiedzi na dany lek, a brakiem odpowiedzi związanym z niesystematycznością w terapii środkami doustnymi, co z całą pewnością nie jest bez znaczenia dla uzyskania optymalnych, satysfakcjonujących założeń terapeutycznych i osiągnięcia długotrwałej remisji, także na poziomie funkcjonowania społecznego. Warto również zaznaczyć, że LAI pozwalają w znacznym stopniu na obniżenie ryzyka hospitalizacji, zmniejszają stopień niepełnosprawności i redukują niebezpieczeństwo samobójstwa. LAI to nowoczesna i skuteczna grupa leków przeciwpsychotycznych pozwalająca na realizację ponadstandardowych celów terapii jak np. przywrócenie funkcji społecznych i poznawczych.

Więcej na temat nowoczesnych form leczenia schizofrenii na stronie internetowej.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem zdrowiepsychiczne.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Dostępność do leków o przedłużonym działaniu
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza