Długodziałające leki przeciwpsychotyczne (LAI) - nowoczesna i skuteczna alternatywa dla tradycyjnej terapii schizofrenii
Podstawą leczenia schizofrenii jest długotrwałe (czasem do końca życia) przyjmowanie leków przeciwpsychotycznych. Jest to kluczowa i jednocześnie najskuteczniejsza metoda terapeutyczna, eliminująca objawy psychotyczne (urojenia, omamy) jak i zapobiegająca nawrotom choroby.
1. Leki klasyczne i atypowe
Leki przeciwpsychotyczne dzieli się na klasyczne (typowe; leki pierwszej generacji) i atypowe (leki drugiej generacji), które różnią się między sobą mechanizmem działania, a co za tym idzie wykazują odmienny wpływ m.in. na kontrolę objawów negatywnych, czy ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów pozapiramidowych (w obu przypadkach leki atypowe wykazują korzystniejszy profil działania).
2. LAI - nowoczesna forma leczenia przeciwpsychotycznego
Powyższe grupy leków występują w formie tabletek, iniekcji domięśniowych i długodziałających zastrzyków. Długodziałające leki przeciwpsychotyczne zwane w skrócie LAI (od ang. long-acting antipsychotic injections) stanowią istotną alternatywę wobec tradycyjnego leczenia opartego o codzienne przyjmowanie leków doustnych.
Jedną z bezsprzecznych zalet LAI jest utrzymywanie przez tę grupę leków stabilnego poziomu substancji czynnej we krwi, co pozwala osiągnąć sukces terapeutyczny i zwiększa szansę na osiągnięcie długotrwałej remisji objawów chorobowych. Dodatkowo LAI pozwalają na prowadzenie kuracji w oparciu o możliwie najniższe dawki leku, co z kolei znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
3. LAI a poprawa współpracy z pacjentem
Zastosowanie długodziałających leków przeciwpsychotycznych oddala także niebezpieczeństwo związane z nagłym odstawieniem leku lub jego przedawkowaniem, a pacjentowi pozwala wyrwać się z codziennej rutyny związanej z obligatoryjnym przyjmowaniem określonej porcji tabletek. Ma to również bez wątpienia korzystny wpływ na poprawę współpracy z chorym (iniekcje wykonywane są 1-2 razy w miesiącu przez personel medyczny) a idąc dalej- pozwala na obniżenie napięcia i stresu towarzyszącego opiekunom pacjenta, zatroskanym o to, czy przyjmuje on przepisane środki zgodnie z zaleceniami. Zastosowanie LAI zwalnia najbliższych chorego z ciągłego przypominania o zażyciu konkretnej dawki leku i nieustannych, wyczerpujących negocjacji z pacjentem.
4. Skuteczna terapia w zasięgu ręki
Ponadto, ze względu na swój profil działania, LAI pozwalają na rozróżnienie pomiędzy brakiem odpowiedzi na dany lek, a brakiem odpowiedzi związanym z niesystematycznością w terapii środkami doustnymi, co z całą pewnością nie jest bez znaczenia dla uzyskania optymalnych, satysfakcjonujących założeń terapeutycznych i osiągnięcia długotrwałej remisji, także na poziomie funkcjonowania społecznego. Warto również zaznaczyć, że LAI pozwalają w znacznym stopniu na obniżenie ryzyka hospitalizacji, zmniejszają stopień niepełnosprawności i redukują niebezpieczeństwo samobójstwa. LAI to nowoczesna i skuteczna grupa leków przeciwpsychotycznych pozwalająca na realizację ponadstandardowych celów terapii jak np. przywrócenie funkcji społecznych i poznawczych.
Więcej na temat nowoczesnych form leczenia schizofrenii na stronie internetowej.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem zdrowiepsychiczne.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.