Trwa ładowanie...

Wypryski na pośladkach – objawy, przyczyny, leczenie, zapobieganie

 Katarzyna Kurek
28.12.2023 15:48
Wypryskom na pośladkach może towarzyszyć świąd i zaczerwienienie
Wypryskom na pośladkach może towarzyszyć świąd i zaczerwienienie (Adobe Stock)

Wypryski na pośladkach to dość powszechny problem, który może dotknąć każdego bez względu na wiek i płeć. Zmiany skórne w tej okolicy mają zróżnicowane przyczyny i mogą zaostrzać się pod wpływem wielu czynników. Co najczęściej powoduje wypryski na pośladkach? Jak pozbyć się nieestetycznych zmian?

spis treści

1. Czym są wypryski na pośladkach?

Wypryski na pośladkach to zmiany skórne, które pojawiają się w okolicy pośladkowej. Z uwagi na lokalizację, problem często postrzegany jest przez pacjentów jako zawstydzający i krępujący. Jednak w rzeczywistości zmaga się z nim wiele osób, niezależnie od wieku, czy płci.

Jak wyglądają wypryski na pośladkach?

Wiele zależy od przyczyny ich powstania. Mogą objawiać się jako małe, wypukłe zmiany, czy zaskórniki, ale też podskórne grudki, ropnie czy zapalne guzki.

Zobacz film: "Nadmierna higiena intymna przyczyną wielu infekcji"

Oprócz zmian wizualnych mogą towarzyszyć im także inne dolegliwości, takie jak świąd, dyskomfort podczas dotykania, tkliwość, bolesność, zaczerwienienie, czy pieczenie.

2. Jakie są przyczyny występowania wyprysków na pośladkach?

Czerwone wypryski na pośladkach mogą mieć zróżnicowane przyczyny. Najczęściej spowodowane są rogowaceniem okołomieszkowym, wynikającym z nadmiernej keratynizacji naskórka (nadmiar keratyny blokuje ujścia mieszków włosowych). Wówczas obserwuje się zaczerwienione wypryski na pośladkach i udach.

Małe pęcherzyki na pośladkach mogą być też objawem potówek. Czynniki, które sprzyjają pojawianiu się tego rodzaju zmian to przede wszystkim:

Jeśli wypryski na pośladkach są czerwone i swędzące mogą być też spowodowane zapaleniem mieszków włosowych. Ma ono miejsce wtedy, gdy mieszki włosowe zostają uszkodzone. W wyniku czego namnażają się drobnoustroje. Najczęściej zapalenie mieszków włosowych spowodowane jest przez nieodpowiednie golenie.

Wypryski na pupie mogą też być efektem zakażenia bakteryjnego. Wówczas w okolicy pośladkowej pojawiają się tzw. czyraki, czyli duże, bolące krosty, w których gromadzi się ropa.

Zdarza się także, że wypryski na pośladkach są objawem trądziku skupionego. Jest to ciężka i trudna w leczeniu postać trądziku pospolitego.

Inne możliwe przyczyny pojawienia się wyprysków na pośladkach to:

3. Czy wypryski na pośladkach mogą świadczyć o problemach zdrowotnych?

W wielu przypadkach wypryski na pośladkach mają stosunkowo błahe przyczyny, jak niewłaściwa pielęgnacja, czy noszenie zbyt obcisłych ubrań. Zdarza się jednak, że mogą świadczyć o pewnych problemach zdrowotnych.

Wypryski na pośladkach mogą być, chociażby objawem zakażenia wirusowego lub bakteryjnego (zakażenie wirusem opryszczki HSV lub gronkowcem złocistym). Mogą być także jednym z objawów nadpotliwości.

4. Wypryski na pośladkach – leczenie

Zwykle, po wyeliminowaniu przyczyny i wdrożeniu właściwej pielęgnacji, wypryski na pośladkach goją się same. Czasem jednak konieczna jest konsultacja z dermatologiem. Kontakt z lekarzem wskazany jest, jeśli:

  • występują oznaki infekcji,
  • zmiany mają charakter bolesnych guzów, cyst,
  • wypryski rozrastają i przekształcają się,
  • na pośladkach powstają blizny,
  • zmiany utrzymują się nawet po zastosowaniu domowych sposobów,
  • wypryski mają charakter nawracający.

Leczenie zależy od przyczyny problemu. W terapii wykorzystuje się m.in. maści na wypryski na pośladkach z antybiotykiem, retinoidy, czy nadtlenek benzoilu. Konieczne może być także stosowanie witamin A, E i C.

Jakie produkty kosmetyczne mogą pomóc w zwalczaniu wyprysków na pośladkach?

W pielęgnacji pomóc mogą płyny i emulsje do mycia z nadtlenkiem benzoilu, który działa przeciwbakteryjnie i przeciwłojotokowo. Inne polecane składniki w kosmetykach to m.in. kwas salicylowy, kwasy AHA, mocznik, czy witamina C i A.

Dobrze działa także regularne złuszczanie naskórka poprzez delikatny peeling (jeśli nie ma aktywnych stanów zapalnych) oraz nawilżanie.

4.1. Jak można leczyć wypryski na pośladkach w domu?

Leczenie domowe może obejmować stosowanie ciepłych kompresów, czy kąpieli łagodzących z dodatkiem ziół, takich jak rumianek. Pomocne może być także stosowanie okładów z wyciągiem z aloesu.

Ważne jest także, by nigdy nie rozdrapywać ani nie wyciskać samodzielnie wyprysków na pośladkach.

5. Jak zapobiegać wypryskom na pośladkach?

Sposoby na gładkie pośladki to przede wszystkim:

  • dbanie o higienę, właściwa pielęgnacja skóry (delikatne złuszczanie, stosowanie środków myjących dobranych do potrzeb skóry, odpowiednie nawilżenie),
  • branie prysznica zaraz po treningu/wysiłku fizycznym,
  • noszenie luźnej odzieży, ubrań wykonanych z oddychających tkanin,
  • zdrowe odżywianie,
  • odpowiednie nawodnienie,
  • aktywny tryb życia, unikanie długiego siedzenia.

Czy istnieją specjalne diety, które mogą pomóc w zapobieganiu wypryskom na pośladkach?

Zaleca się przede wszystkim wybieranie produktów nieprzetworzonych, bogatych w składniki odżywcze, częste spożywanie warzyw i owoców. Wskazane jest także ograniczenie słodyczy, ostrych potraw i dań typu fast food.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze