O czym świadczy ten wynik - ANTI-HCV 12,05 reactive?

35 lat, kobieta, samopoczucie dobre, brak objawów niepożądanych, przyjmuje leki antykoncepcyjne. Ten wynik świadczy o aktywnej chorobie czy o kontakcie z HCV?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Reaktywny test w kierunku obecności przeciwiał anty-HCV świadczy o kontakcie z wirusem, a więc o tym, że w przeszłości doszło do zakażenia. Możliwe są nastepnie dwa scenariusze - ostre zakażenie i wyzdrowienie, co zdarza się w 10% przypadków. Drugi scernariusz to rozwinięcie się zakażenia przewlekłego, co dotyczy 90% zakażonych.

Badaniem wykrywającym aktywne zakażenie jest test na obecność materiału genetycznego wirusa, HCV-RNA. Do rozpoznania przewlekłego zakażenia HCV konieczne jest stwierdzenie obecności HCV-RNA przez >6 miesięcy oraz obecność zmian zapalno-martwiczych z możliwym włóknieniem w badaniu histologicznym wycinka biopsyjnego wątroby.