Autyzm

Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym na tle neurorozwojowym. Objawy autyzmu pojawiają się we wczesnym dzieciństwie i trwają całe życie. Zaburzenia ze spektrum autyzmu są obecnie najczęściej występującymi zaburzeniami na świecie. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nie jedno na 300 dzieci. W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii – jedno na 100.

Autyzm to zaburzenie rozwojowe, w którym ważną rolę odgrywa funkcjonowanie mózgu. Choroba polega na odcięciu się człowieka od zewnętrznego świata, ograniczeniu wymiany informacji ze środowiskiem, subiektywnym poczuciu odizolowania. Prowadzone badania wskazują, że autyzm może oznaczać wewnętrzną pustkę lub olbrzymie bogactwo przeżyć wewnętrznych. Tak naprawdę słowo „autyzm” jest pojęciem zbiorczym obejmującym szerokie spektrum autystyczneautyzm wczesnodziecięcy, autyzm atypowy, zespół Aspergera itp. Czym charakteryzują się zaburzenia autystyczne?

Zobacz film: "Dziecko autystyczne w przedszkolu"


Chłopiec z autyzmem

Autyzm to choroba, której przyczyny nie są jeszcze do końca wyjaśnione. Wiadomo, iż na jej rozwój składa się obecność kilku różnych czynników ryzyka zarówno...

Przyczyny autyzmu

Przyczyny autyzmu nie są do końca poznane. Najprawdopodobniej na autyzm wpływają czynniki biologiczne i psychologiczne. Czynniki biologiczne to uszkodzenia mózgu, które powstają na skutek obecności teratogenów w okresie ciąży i porodu. Autyzm jest powikłaniem związanym z niedotlenieniem w okresie płodowym i noworodkowym. Niedotlenie skutkuje mikrouszkodzeniami mózgu, a to wpływa na upośledzenie mowy i wszystkich sfer osobowości. Wśród przyczyn autyzmu dominował niegdyś pogląd, że to wina matki, która odrzuciła swoje dziecko – obecnie neguje się ten czynnik.

ROZWIĄŻ TEST

Autyzm można rozpoznać u dziecka jeszcze zanim ukończy 3 rok życia. Czy znasz jego objawy? Rozwiąż nasz test i przekonaj się.

Najprawdopodobniej podłoże autyzmu stanowią defekty neurologiczne o szczegółowo nieznanej etiologii. Najczęściej wymieniane potencjalne przyczyny autyzmu, to:

Objawy i diagnostyka autyzmu

Kto pierwszy nadał etykietę zbiorowi charakterystycznych objawów dla wycofanego dziecka, które zamiast bawić się z rówieśnikami, ucieka w swój świat? Była to para psychiatrów – Leo Kanner i Hans Asperger, którzy niezależnie od siebie opublikowali opisy owego zaburzenia. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwojowym, który daje objawy najczęściej do trzeciego roku życia dziecka. Chorobę można opisać jako wycofanie z życia społecznego, stąd słowo „autyzm”, które pochodzi od greckiego „autos”, co oznacza „sam”.

Leo Kanner stworzył kryteria autyzmu, które obowiązują do dzisiaj. Obserwując dzieci, wyróżnił spośród nich grupę, u której zaobserwował inne objawy niż u dzieci z niedorozwojem umysłowym, schizofrenią czy innymi zaburzeniami na tle psychicznym. Autyzm stwierdza się u 2-9 na 10 000 dzieci. Choroba 4 razy częściej pojawia się wśród chłopców. Na ryzyko autyzmu nie wpływa ani rasa, ani kolor skóry, ani warstwa społeczna.

Rodzina dziecka autystycznego

Autyzm u dziecka może wywoływać lęk i bezradność u wielu rodziców. Brak komunikacji z dzieckiem, problemy z nauką i zaburzenia intelektualne u dziecka...

Rozróżnia się następujące rodzaje autyzmu:

 • autyzm schizofreniczny – charakteryzuje się on unikaniem kontaktów z innymi ludźmi, zamknięciem w sobie, życiem w świecie wewnętrznym naznaczonym pustką;
 • autyzm dziecięcy – jego nazwa odnosi się do wieku, w którym obserwowane są pierwsze jego objawy, a nie do tego, że dotyka wyłącznie dzieci. Określenie to zostało wprowadzone dla odróżnienia tego zaburzenia od innych charakteryzujących się podobnymi objawami, np. od schizofrenii.

W autyzmie dziecięcym obserwuje się nadwrażliwość na bodźce – dotyk, zapach, dźwięk, światło, obrazy. Uszkodzenia mózgu najprawdopodobniej powodują, że maluch nie umie prawidłowo odbierać i interpretować docierających do niego sygnałów, co skutkuje wewnętrznym chaosem. Dziecko radzi sobie z tym poprzez uciekanie w swój świat – przestaje odbierać sygnały zewnętrzne i reagować na nie – w ten właśnie sposób maluch stwarza schronienie dla swojej osoby.

Rozpoznanie autyzmu jest długotrwałym procesem, ponieważ prawidłowa diagnoza opiera się na skrupulatnej obserwacji dziecka i jego reakcji oraz zazwyczaj na wielokrotnych wizytach w przychodniach specjalistycznych. Diagnostyka autyzmu polega na obserwowaniu malucha w różnych sytuacjach, np. w trakcie spontanicznej aktywności, w samotności, z rodzicami, z terapeutą i podczas zabaw.

Diagnoza autyzmu skupia się na trzech grupach objawów – są to: zaburzenia umiejętności społecznych, zaburzenia komunikacji werbalnej i niewerbalnej, a także upośledzenie procesów związanych z wyobraźnią i niewielki repertuar zainteresowań oraz reakcji.

Autyzm dziecięcy objawia się następującymi cechami:

 • zaburzenie lub całkowity brak zdolności językowych i społecznych, mutyzm,
 • brak reakcji na usłyszane własne imię,
 • niewykonywanie świadomych gestów po pierwszym roku życia,
 • słaby kontakt wzrokowy,
 • nagłe zamieranie w bezruchu,
 • nadmierne porządkowanie zabawek i innych przedmiotów,
 • obsesyjny przymus niezmienności otoczenia,
 • wycofanie się z kontaktów społecznych,
 • nierozumienie komunikatów werbalnych i niewerbalnych.

Objawów zachowania autystycznego jest jeszcze bardzo wiele, ale nie wszystkie występują u każdego pacjenta. Często zdarza się, że dany objaw jest reakcją indywidualną chorego dziecka.

Leczenie autyzmu

Leczenie autyzmu opiera się przede wszystkim na specjalnej edukacji oraz zastosowaniu terapii behawioralnej. W leczeniu farmakologicznym stosuje się:

Ostatnie badania wskazują jednak, że antydepresanty są nieskuteczne, przynajmniej w terapii krótkoterminowej. Terapia dzieci autystycznych to pomoc psychologiczna i edukacyjna.

Rozwój choroby powoduje, że niektóre obszary mózgu nie są aktywowane, co skutkuje zaburzeniami w wielu aspektach rozwoju dziecka. Specjaliści zajmujący się dziećmi autystycznymi starają się pobudzić odpowiednie obszary w mózgu i polecają podobną pracę opiekunom. Leczenie lekami psychotropowymi stosuje się wyłącznie, gdy zachowanie dziecka autystycznego jest niemożliwe do opanowania.

Autyzm – to słowo budzi lęk. Przywodzi nam na myśl obraz ludzi, którzy żyją odizolowani, w swoim świecie. Do niedawna uważano, że jest to uszkodzenie mózgu i w związku z tym nie ma nadziei na wyzdrowienie. Tymczasem najnowsze badania pokazują, że z autyzmu można się wyleczyć. Dzięki wczesnej diagnozie i interwencji oraz odpowiednio dobranym działaniom terapeutycznym udaje się zniwelować wiele objawów zachowań autystycznych i ułatwić przystosowanie do życia w społeczeństwie.

Weronika Buczkowska, 7 miesięcy temu

Bibliografia

 • Cytowska B., Winczura B., Dziecko z zaburzeniami w rozwoju, Impuls, Kraków 2006, ISBN 83-7308-725-7.
 • Pisula E., Autyzm u dzieci. Diagnostyka, klasyfikacja, etiologia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001, ISBN 83-01-13063-6.
 • Pisula E., Małe dziecko z autyzmem – diagnoza i terapia, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2005, ISBN 978-83-7489-298-8.

Źródła zewnętrzne

Neurologia

Komentarze (22)
~Piotrek
~Piotrek 2 miesiące temu

@~Justyna: Opowiadanie z autopsji? Justyna. Zrozumialabys to wszystko kiedy byłabyś sama Matka dziecka autystycznego. A tak, tylko wyrażasz swoje emocje które na pewno z czegoś wynikają. Z czego? Ty dobrze wiesz z czego.

Odpowiedz
~Kasia
~Kasia 3 miesiące temu

@~Justyna: Ja byłam w taki sposób ja Ty piszesz wychowywana, jadłam warzywa z ziemi wytarta ziemia w bluzkę, owoce prosto z drzewa, mleko ciepłe od krowy. Mój mąż podobnie był wychowywany. Naszego syna też tak wychowywaliśmy, do momentu aż się od nas odizolował i przestał na nas zwracać uwagę. Diagnoza :autyzm. To jest takie uczucie jakbyśmy drugie dziecko stracili i pochowali (młodszy syn zmarł w trakcie produ). Więc Justyna z tego co piszesz to widze, że nie wiesz co to autym i nie masz wyobrażenia o przebiegu i leczeniu choroby. Jeśli chcesz pomóc to nie pisz takich głupot i przy tym nie rań uczuć rodziców, którzy muszą się pogodzić z nią, żeby pomóc swoim maluchom.

Odpowiedz
~Serwus777
~Serwus777 3 miesiące temu

@~Justyna: Zgodzę się z tym, że dziś dzieciaki są pielęgnowane jak wspomniane jajeczka - praktycznie są ponad prawem, nie można mocniej dotknąć, skrzyczeć, nic, za to gówniarz robi co chce bo go chroni prawo. To akurat jest chore. Jednak z kolejną częścią tekstu jak najbardziej zgodzić się nie mogę. Po pierwsze, marzenia ma się po to, by je w mniejszym lub większym stopniu realizować. "Nawet" taka kasjerka, sprzątacz ma marzenia. Tymczasem serwujesz w swojej tezie jakąś komunistyczną papkę ideologiczną (zakładam, że jesteś osobą z pokolenia, które żyło w PRLu, bo to nie możliwe, by takie stwierdzenie padło z ust (tudzież klawiatury) zdrowej osoby, nie mówiąc o urodzeniu się koło 89). Druga sprawa, autyzmy i depresje nie przechodzą same z siebie. Jesteś kobieto oszołomem i tyle, który nic poza pracą i czubkiem swojego nosa nie widzi, a wszystkie odstępstwa od swojej komunistycznej wizji świata traktuje jako zagrożenie.

Odpowiedz
~Justyna
~Justyna 4 miesiące temu

Kiedyś nie było czegoś takiego jak autyzm. Jak się dziecko źle zachowywało, nie potrafiło skupić się na danej czynności, to dostało od matki po łbie, albo od ojca po tyłku i zaraz wszystkie wymyślne choroby przechodziły. Autyzm to bujda na resorach, nakręcana marketingiem. Za komuny dzieci dostawały szczepionki z rtęcią, niepasteryzowane produkty mleczne, jadły warzywa prosto z ziemi, a owoce prosto z drzewa i były zdrowe, szczęśliwe i wyrastały z nich rozumne, odpowiedzialne dorosłe osoby, potrafiące poradzić sobie w życiu. Obecnie traktuje się dzieci jak złote jajeczka, które trzeba dotykać w odpowiedni sposób, żywić w odpowiedni sposób i mówić do nich unikając konkretnych słów, co by biedny dzieciaczek nie zamknął się w sobie. I wyrastają z tych "przegłaskanych, przechuchanych" jajeczek, dorośli, którzy bujają w obłokach i żyją nierealnymi marzeniami, szukając całe życie swego księcia z bajki, w swoim idealnym miejscu na świecie, stworzonym specjalnie dla nich. I w pewnym momencie dostają plaskacza w twarz i jest wielkie zdziwienie, bo "Ale jak to do pracy? Jak to jako sprzedawca w biedronce? Ale ja mam marzenia, cele, plany, predyspozycje do bycia kimś innym. Jak to tak - żyć wbrew własnym marzeniom?". Bańska pryska, domek z kart się rozpada i nagle przechodzą wszystkie choroby - autyzmy, depresje, zaburzenia koncentracji i zaczyna się prawdziwe życie.

Odpowiedz
~Effectis
~Effectis 5 miesięcy temu

Jeśli zaobserwują Państwo u swoich dzieci problemy wymagające porady specjalisty, zapraszamy na bezpłatne konsultacje prowadzone przez Niepubliczny Punkt Przedszkolny "Effectis" działający na rzecz dzieci ze spektrum autyzmu i ich rodzin na Warszawskim Ursynowie.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Autyzm
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Autyzm
Autyzm

Czym jest zespół Aspergera? (WIDEO)

Czym jest zespół Aspergera? (WIDEO) Odtwórz wideo

funkcjonujące z autyzmem lub zespołem Aspergera to właściwie ta sama grupa. Pod wieloma względami są to osoby bardzo do siebie podobne. Jednak część (...) dzieci z autyzmem jest upośledzona umysłowo, a zespół Aspergera...

Autyzm

Charakterystyka dziecka z autyzmem (WIDEO)

Charakterystyka dziecka z autyzmem (WIDEO) Odtwórz wideo

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwojowym. O zaburzeniach autystycznych możemy mówić, kiedy charakterystyczne dla niego objawy pojawiają (...) się przed ukończeniem 3. roku życia. Dziecko, które ma stwierdzony autyzm,...

Autyzm

Autyzm a rodzina

Autyzm jest ciężkim zaburzeniem powodującym powstanie w rodzinie stanu przewlekłego napięcia i stresu, który może negatywnie wpływać na rozwój (...) ? Przystosowanie do dziecka chorego na autyzm Po postawieniu diagnozy...

Autyzm

Wybór odpowiedniego przedszkola (WIDEO)

Wybór odpowiedniego przedszkola (WIDEO) Odtwórz wideo

U dzieci autyzm diagnozuje się ok. 3. roku życia. Także w tym wieku dziecko zaczyna uczęszczać do przedszkola i mniej przebywać z rodzicami (...) , programu, wykształcenia kadr, a także wielkości grup i jakości opieki. Dzieci z autyzmem...

Autyzm

Leczenie autyzmu

Nie istnieje jedna metoda leczenia autyzmu podobnie, jak nie istnieją dwa identyczne przypadki tej choroby. Każde dziecko (...) intencji innych ludzi - wszystko zależy od tego, czego najbardziej dziecku brakuje. Należy pamiętać, że podejście...

Autyzm

Diagnostyka autyzmu - choroba, rozpoznanie

Autyzm jest schorzeniem, które dotyka wielu aspektów życia pacjentów. Niestety nieleczony powoduje, że funkcjonowanie w społeczeństwie staje (...) się trudne, zarówno dla osoby chorującej jak i dla osób, które muszą współegzystować z...

Autyzm

Rodzaje autyzmu

Rodzaje autyzmu

Autyzm to złożone i tajemnicze zaburzenia związane z upośledzeniem zdolności odczytywania motywów innych ludzi, posługiwania się językiem (...) i uczestniczenia w interakcjach społecznych. Nie ma dwóch podobnie zachowujących się dzieci...

Autyzm

Diagnoza - Autyzm (WIDEO)

Diagnoza - Autyzm (WIDEO) Odtwórz wideo

Diagnostyka autyzmu jest jednym z trudniejszych zadań postawionych przed lekarzami. Postawiona diagnoza ma diametralny wpływ na resztę życia (...) , gdyby w procesie diagnostycznym autyzmu uczestniczył także lekarz pediatra. Diagnoza...

Autyzm

Chłopiec z autyzmem

Chłopiec z autyzmem

Autyzm to choroba, której przyczyny nie są jeszcze do końca wyjaśnione. Wiadomo, iż na jej rozwój składa się obecność kilku różnych czynników ryzyka zarówno o podłożu genetycznym, jak i środowiskowym.