Trwa ładowanie...

Choroby nerek to już epidemia

Półtora miliona Polaków zagrożonych jest śmiercią z powodu choroby nerek – alarmują nefrolodzy. Bezpośrednią przyczyną tych zgonów będą zawały, udary, infekcje i nowotwory. Jednak to chore nerki i toksyny, które z tego powodu kumulują się w organizmie, zniszczą przez lata inne narządy.

Zobacz film: "Kamica nerkowa"

Co roku ok. 4 tys. Polaków, by ratować życie, musi rozpocząć stałe leczenie dializami. Połowa z nich dopiero wtedy, gdy ich nerki całkowicie przestają działać, dowiaduje się o swojej chorobie. Pilnie potrzebny jest ogólnopolski program nefroopieki, czyli wczesnego wykrywania i leczenia chorób nerek oraz rejestr chorych na nerki – apelują specjaliści.

11 marca w konferencji „Choroby nerek a dzieci – działaj wcześnie, by zapobiegać” w Warszawie biorą udział lekarze i pacjenci skupieni wokół Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego i Stowarzyszenia Nefrologia Polska, NEFRON Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz pacjenci nefrologiczni skupieni w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Osób Dializowanych.

 • Schorzenia nefrologiczne rozwijają się podstępnie, nawet 20 lat, bo długo nie dają niemal żadnych objawów. Łatwo je wykryć, zarówno u dzieci jak i dorosłych, za pomocą prostych i tanich badań – oznaczenia stężenia kreatyniny we krwi i badania ogólnego moczu. Jednak Polacy za rzadko lub też wcale nie badają nerek – alarmuje prof. Ryszard Gellert, kierownik Kliniki Nefrologii i Chorób Wewnętrznych Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i organizator konferencji. - Większość pacjentów dowiaduje się o chorobie po wielu latach leczenia u różnych specjalistów.

Dzieci, nierzadko cierpiące na wrodzone choroby nerek, zaczynają leczenie w wieku dorosłym. Mógłby to zmienić narodowy program wczesnego wykrywania i leczenia tych chorób.

 • Chcemy uwrażliwiać pediatrów, lekarzy rodzinnych, diabetologów i kardiologów na subtelne oznaki chorujących nerek. Dobry pomysł to także włączenie np. ogólnego badania moczu do katalogu badań okresowych – dodaje prof. Gellert.

Wczesne wykrycie choroby da wielu pacjentom szansę na uniknięcie ostatniej fazy leczenia przewlekłej choroby nerek, czyli dializ i przeszczepiania nerki. Większość chorób nefrologicznych można bowiem skutecznie leczyć farmakologicznie lub zatrzymać ich postęp na wiele lat, pod warunkiem wczesnego ich rozpoznania.

Średnio na wizytę u nefrologa czeka się w Polsce siedem miesięcy.

 • Trudno skutecznie leczyć nerki, gdy widzi się pacjenta tak późno – mówi prof. Marian Klinger, krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii. - Edukacja dotycząca chorób nerek, badania przesiewowe, lepszy dostęp do specjalisty nefrologa w przychodni i w oddziale szpitalnym to efektywna droga ograniczenia rozmiarów epidemii chorób nerek.

Rejestr chorych na nerki to kolejny pomysł specjalistów, który pozwoliłby realnie oszacować skalę zjawiska. Ogromna liczba 4,5 miliona chorych w Polsce to szacunki na podstawie nielicznych badań przesiewowych i światowych statystyk, nie zaś realne dane z systemu ochrony zdrowia.

Zanim jednak sposób diagnozowania i leczenia zmieni się, pozostaje nam zadbać o to, żeby zachować nerki w jak najlepszym stanie. Poniżej złota ósemka zasad dla zdrowia nerek, czyli podstawowe rady, które pozwolą wielu osobom uniknąć chorób nefrologicznych.

 • Bądź osobą aktywną. Wybierz spacery, jogging lub jazdę na rowerze lub jeszcze inny rodzaj aktywności i ćwicz! Aktywność fizyczna uchroni cię przed nadciśnieniem, które niszczy nerki.
 • Mierz ciśnienie. Jeśli jest za wysokie, musi być skutecznie leczone.
 • Kontroluj poziom cukru we krwi. Połowa chorych na cukrzycę na świecie zachoruje też na nerki.
 • Jedz zdrowo i utrzymuj prawidłową wagę.
 • Ogranicz spożycie soli. Nigdy nie jedz jej więcej, niż małą łyżeczkę dziennie.
 • Ogranicz przetworzone produkty w swojej diecie. Nigdy nie wiesz ile soli zawierają.
 • Dbaj o nawodnienie organizmu. Pij co najmniej 1,5 do 2 litrów wody każdego dnia, najlepiej 3 litry, jeśli lekarz pozwoli.
 • Nie pal.
 • Nie nadużywaj leków, nawet tych bez recepty. Popularne środki przeciwbólowe, zażywane kilka razy w tygodniu, mogą niszczyć nerki.
Grozi nam epidemia chorób nerek?
Grozi nam epidemia chorób nerek?

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.