3 z 6Udar mózgu
Udar mózgu to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Każdego roku u około 70 tys. Polaków rozpoznaje się to schorzenie.
Bardzo ważne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem w przypadku podejrzenia udaru. Dzięki temu można nie tylko ocalić życie osoby poszkodowanej, ale również uchronić ją przed nieodwracalnym kalectwem. W tym roku z powodu udaru odeszli m. in.: Bogusław Kaczyński, znany krytyk muzyczny oraz Szimon Peres, izraelski polityk odznaczony Pokojową Nagrodą Nobla, który pełnił funkcję prezydenta i premiera.
Udar może mieć charakter krwotoczny bądź niedokrwienny. Pierwszy z nich objawia się nagłym bólem głowy, nudnościami i wymiotami, zaburzeniami świadomości, podwyższoną temperaturą, zwiększonym ciśnieniem, przyśpieszonym oddechem oraz zwolnieniem akcji serca. Drugi rodzaj udaru występuję znacznie częściej. Może występować przy nim wiele symptomów, np.: problemy z wysłowieniem się i utrzymaniem równowagi, paraliż części ciała, zawroty głowy, czkawka, drętwienie twarzy, niemożność wykonania prostych ruchów (np. dotknięcia palcem nosa), omamy i majaczenie, zaburzenia pisania, czytania, leczenia.
Niektóre zachowania są dość niecharakterystyczne, dlatego łatwo je przeoczyć. Jeśli cokolwiek zwróci naszą uwagę w zachowaniu bliskiej osoby, obserwujmy ją bacznie i bądźmy gotowi do wezwania pomocy.
Zobacz więcej: Co jeść, aby uniknąć udaru mózgu?