Trwa ładowanie...

Palenie marihuany - objawy, działanie, skutki

Marihuana to jeden z narkotyków, po które najczęściej sięgają ludzie w różnym wieku. Poprawia nastrój, gdyż wpływa na wyostrzenie zmysłów. Odczucia i doznania po użyciu marihuany są bardzo silne. Wywołuje to substancja psychoaktywna zwana THC. Marihuana powstaje po wysuszeniu kwiatów konopi indyjskichi siewnych. Palenie marihuany działa pobudzająco, ale też uspokaja. Człowiek, który jej używa czuje euforię. Marihuana również uśmierza ból, ale też może wzmagać apetyt, działa rozkurczająco na mięśnie, a także rozszerza oskrzela. W Polsce konopie indyjskie uznawane są za nielegalne.

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

spis treści

1. Jakie są objawy palenia marihuany?

Palenie marihuany wywołuje wiele negatywnych skutków dla ludzkiego organizmu. Używanie tego narkotyku może się objawiać nagłymi, niespodziewanymi zmianami nastroju. Mogą również występować zaburzenia koncentracji, a także luki w pamięci.

Przy paleniu marihuany ojawiają się także bóle i zawroty głowy, a także suchość w ustach.

Osoba paląca marihuanę może też mieć nagłe napady głodu oraz przyspieszone tętno.

Jeśli rodzice, czy opiekunowie chcą rozpoznać, czy ich wychowanek jest pod wpływem narkotyku mogą to ocenić po zaburzeniach koordynacji ruchowej podopiecznego. Będzie on miał także przekrwione oczy.

Palenie marihuany wywołuje też wzmożone pocenie się. Takie objawy mogą się utrzymywać przez ok. 3 godziny od momentu palenia marihuany.

2. Jak palenie marihuany działa na organizm człowieka?

Palenie marihuany może wywoływać różne odczucia i doznania. Człowiekowi wydaje się, że umie latać i nie potrafi dokładnie ocenić czasu. Czasami pojawiają się zwidy i zaburzenia odczuwania.

Palenie marihuany wprawia w euforię, podnosi samoocenę, dodaje odwagi, ale też powoduje brak hamulców i spadek samokontroli. Następuje też wyostrzenie zmysłów.

Osoba po wypaleniu marihuany może mieć skłonność do ciągłego mówienia, głośno się śmieje bez żadnej przyczyny, jak też może nagle zacząć płakać. Często jest senna i zbytnio spokojna.

Substancja znajdująca się w marihuanie działa także na pamięć, zaburza koncentrację i koordynację ruchową. Reakcja na bodźce przy paleniu marihuany jest zwolniona. Występuje też zaburzona płynność ruchów i osłabienie siły mięśniowej.

To musisz wiedzieć

3. Jakie są skutki palenia marihuany?

Palenie marihuany jest traktowane jako dobry sposób na udane życie towarzyskie i imprezowanie. Jednak dobra zabawa jest tylko na początku. Późniejsze skutki używania narkotyku mogą mieć poważne konsekwencje. Konopie indyjskie uzależniają psychicznie.

Przy regularnym paleniu marihuany w późniejszym okresie nawet mała dawka może wywoływać negatywne skutki. Zdarzają się zaburzenia snu, ale też brak chęci życiowych i apatia.

Uzależnienie od palenia marihuany może objawiać się także niechęcią do kontaktów z innymi. Człowiek przestaje logicznie myśleć i ma problemy z pamięcią, przez co ma trudności w zdobywaniu wiedzy.

Pojawiają się natomiast urojenia, postrzeganie zjawisk, które w rzeczywistości nie mają miejsca, a także zachowania irracjonalne trudne do wytłumaczenia w sposób logiczny.

Z fizycznych objawów najbardziej charakterystyczne dla palenia marihuany to wychudzenie. Występują też napady kaszlu oraz przewlekłe zapalenia krtani.

Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków
Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków [10 zdjęć]

Ta piękna aktorka to obecnie przykładna matka i żona. Niemniej jednak, gwiazda wcale nie była taka poukładana...

zobacz galerię

Palenie marihuany prowadzi także do przekrwienia spojówek. Problemy zdrowotne objawiają się również zapaleniem oskrzeli.

Uzależnienie od marihuany powoduje stałe rozdrażnienie. Chory chce spać lub też cierpi na bezsenność. Pojawiają się także zaburzenia związane z łaknieniem.

Regularne palenie marihuany może powodować zaburzenia snu, problemy z pamięcią i koncentracją, logicznym myśleniem, uczeniem się, a także tzw zespół amotywacyjny, kiedy osoba nie ma siły i energii do działania, potrafi całe dnie spędzać w łóżku lub np przy komputerze.

Inne skutki częstego palenia marhiuany to też zobojętnienie uczuciowe, które może również u osób podatnych uaktywnić zaburzenia psychotyczne, lękowe czy depresyjne.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.