Kobieta , 20 lat Dzień dobry. Chciałam sie dowiedziec jakie warzywa mogę jeść w diecie lekkostrawnej? I czy mogę jeść rosół? Lekarz zalecil mi dietę lekkostrawną,ponieważ wykryl nieżyt żołądka. Jak powinnam jeść?
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Mgr Aleksandra Józwik 71
Mgr Aleksandra Józwik Dietetyk, Wrocław 71 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam serdecznie,

Dieta lekkostrawna to taka dieta, która nie dostarcza produktów powodujących zwiększenie produkcję kwasu solnego, a co za tym idzie pojawienie się dolegliwości bólowych. Produkty te najczęściej mają dużą zawartość błonnika lub są ciężkostrawne, przez co dłużej zalegają w żołądku.
W diecie tej zaleca się małe, ale częste posiłki (5-6), aby nie obciążać żołądka. Może Pani spożywać warzywa, ale ważne żeby były one młode, świeże i pozbawione skórki. Powinna je Pani przygotować na parze lub gotować. Należy unikać jedzenia świeżych warzyw w dużych ilościach, bo zawierają one dużo błonnika.
Z diety powinna Pani wyeliminować: mocne herbaty i kawy; słodycze; alkohol; owoce cytrusowe; przyprawy: pieprz czarny; chilli; czosnek granulowany; tłuste wędliny i mięso; sery żółte.
Warzywa, które spokojnie może Pani jeść: młoda cukinia, marchewka, pomidor bez skórki, ogórki bez skórki i pestek, gotowany kalafior, brokuły.
Dieta lekkostrawna może dawać wytyczne, ale nie jest powiedziane, że w Pani przypadku spełni się w 100%, dlatego należy próbować jeść wszystkie warzywa (oczywiście wcześniej gotowane) i sprawdzać czy nie pojawiają się dolegliwości bólowe.
Zachęcam też do skorzystania ze strony naszej poradni dietetycznej www.kalorynka.pl, gdzie znajdzie Pani informacje na temat zdrowej i prawidłowej diety.

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann

Mgr inż. Aleksandra Żyłowska 17
Mgr inż. Aleksandra Żyłowska Dietetyk, 17 poziom zaufania
Zaufany specjalista
Edytuj odpowiedź

Witam. W diecie lekkostrawnej powinna Pani unikać warzyw kapustnych, cebuli, czosnku, porów, ogórków, rzepy, czy rzodkiewki. Pozostałe warzywa może Pani jeść, najlepiej dojrzałe i gotowane. Musi Pani wyeliminować potrawy smażone oraz ciężkie sosy. Najlepsze metody przyrządzania posiłków to gotowanie, gotowanie na parze i pieczenie. Proszę unikać ostrych przypraw, tłustych produktów, a także ograniczyć ilość błonnika. Rosół może Pani jeść, ale na delikatnym wywarze z mięsa, a nie z kości.
Pozdrawiam.

Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

W diecie lekkostrawnej zaleca się aby warzywa i owoce były poddawane obróbce termicznej np. gotowaniu lub pieczeniu. A co do rosołu to jednak zgodnie z naszą tradycją jest to tłusta zupa (im tłuściejszy rosół tym lepszy) - natomiast przy diecie lekkostrawnej nie powinno się spożywać tłustych produktów. Możemy owy rosół zamienić na rosołek warzywny czyli tzw. "zupę nic".

Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam serdecznie

Witam. W diecie lekkostrawnej zalecana jest obróbka termiczna warzyw i owoców - należy ograniczyć ilość błonnika. Proszę unikać: warzyw kapustnych, czosnku, cebuli, porów, rzodkiewek, ogórków. Najlepsze metody przyrządzania posiłków to gotowanie, gotowanie na parze i pieczenie (w folii, rękawie). Rosół może Pani jeść, ale na delikatnym wywarze z mięsa, a nie z kostki rosołowej.

Pozdrawiam,
Katarzyna Wawrzyniak
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Dieta lekkostrawnaDieta lekkostrawna ma na celu dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych oraz ograniczenie produktów i potraw ciężkostrawnych.
  • Warzywa – Warzywa to jedna z najzdrowszych grup produktów spożywczych, odpowiednia zarówno dla osób odchudzających się, jak i dla cierpiących na cukrzycę, a mimo tego warzywa nie są doceniane w diecie przeciętnego Polaka.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Artykuły na ten temat
Diety dla chorych

Dieta lekkostrawna

Dieta lekkostrawna ma na celu dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych oraz ograniczenie produktów i potraw ciężkostrawnych. Dieta lekkostrawna nie zawiera więc głównie smażonych i tłustych dań. Ważne jest także regularne...

Dieta lekkostrawna

Dieta lekkostrawna dla dzieci

Dieta lekkostrawna dla dzieci przyspiesza trawienie, pomaga zrzucić zbędne kilogramy i daje wytchnienie żołądkowi. Zakazane produkty to ukochane potrawy dzieci, czyli pizza, frytki i inne dania typu fast food. Dieta lekkostrawna zalecana jest osobom z...

Dieta lekkostrawna

Produkty lekkostrawne

Produkty lekkostrawne

Dieta lekkostrawna zalecana jest osobom, które mają problemy z przewodem pokarmowym, ale tak naprawdę mogą ją stosować wszyscy, zwłaszcza osoby starsze. Zalecane jest unikanie potraw smażonych, kwaśnych, pikantnych, wędzonych, które mogą działać drażniąco...

Dieta pooperacyjna

Dieta po operacji przepukliny

Dieta po operacji przepukliny

Dieta po operacji przepukliny powinna być lekkostrawna. Wszystkie zalecenia, a przede wszystkim lekka dieta powinny być przestrzegane, aby nie doszło do żadnego powikłania po operacji przepukliny pachwinowej, udowej lub brzusznej. Operacja przepukliny...

Diety dla chorych

Dieta pooperacyjna

Dieta pooperacyjna to przede wszystkim dieta lekkostrawna - taka, która pomaga w szybkim powrocie do zdrowia. Posiłki w diecie pooperacyjnej nie mogą podrażniać przewodu pokarmowego, ale jednocześnie muszą zawierać jak największe ilości witamin i składników...

Skuteczna dieta odchudzająca - wpływ diety na zdrowie, zasady zdrowego odchudzania, najskuteczniejsze diety

Dieta na płaski brzuch - produkty żywnościowe, produkty zakazane

Dieta na płaski brzuch charakteryzuje się obecnością dużej ilości warzyw i owoców będących źródłem błonnika. W diecie tej obecne są również zioła wspomagające proces trawienia. Oprócz specjalnej diety należy stosować ćwiczenia na płaski brzuch, by wspomóc...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

48 naukowo udowodnionych sposobów na zrzucenie wagi

48 naukowo udowodnionych sposobów na zrzucenie wagi

Każdy, kto choć raz próbował zmierzyć się ze zbędnymi kilogramami, wie, że nie jest to zadanie łatwe. Nawet najsilniejsze postanowienie zmiany destrukcyjnych nawyków żywieniowych na zdrowsze przegrywa często w zderzeniu z rzeczywistością - brakiem czasu...

Skuteczna dieta odchudzająca - wpływ diety na zdrowie, zasady zdrowego odchudzania, najskuteczniejsze diety

Dieta dla 30-latki

Po 30 roku życia w organizmie kobiety zwalnia się podstawowa przemiana materii. W związku z tym następuje zmniejszenie tempa spalania kalorii, których nadmiar ma tendencję do odkładania się w okolicy bioder i jamy brzusznej. Dlatego też panie w tym wieku...