Mocne zaparcia

Mocne zaparcia są dolegliwością, na którą cierpi około 20% populacji. O zaparciach mówimy wtedy, kiedy stolec występuje rzadziej niż trzy razy w tygodniu i jest zbity i twardy. To efekt zbyt długiej wędrówki pokarmu przez układ trawienny. Poznaj skuteczne metody na zaparcia.

Zaparcia a inne choroby

Zaparcia to objaw, który pojawia się, gdy nasz organizm walczy z chorobami, takimi jak:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Przyczyny zaparć

Do powstawania zaparć może się przyczynić przyjmowanie niektórych leków przeciwbólowych, przeciwdepresyjnych, przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych. Mocne zaparcia coraz częściej uwarunkowane są naszą psychiką. Na zaparcia wpływa współczesny tryb życia i niewłaściwe nawyki żywieniowe, których nabywamy już w okresie dzieciństwa: stres, życie w pośpiechu, brak czasu na defekację, hamowanie odruchu wypróżniania, siedzący tryb życia, ciężkostrawna i niezdrowa żywność, nadużywanie leków przeczyszczających, błędy dietetyczne: pice małej ilości wody i niejedzenie owoców i warzyw.

Co jest dobre na zaparcia?

  • Błonnik – jest niezbędny do prawidłowej pracy jelit. Jego źródłem są owoce i warzywa, a także ziarna zbóż. Niestety nasza codzienna dieta jest uboga w błonnik. Trzeba ją wzbogacić o otręby pszenne, płatki owsiane, suszone śliwki i morele.
  • Duże ilości płynu – trzeba pić około dwóch litrów dziennie. Tymi niezbędnymi płynami powinna być woda mineralna, soki owocowe niesłodzone.
  • Ćwiczenia fizyczne – każdego dnia trzeba znaleźć czas na aktywny wypoczynek: spacer, jazda na rowerze, pływanie. Ruchy naszego ciała działają pobudzająco na pracę jelit.
  • Regulacja wypróżnień – powinniśmy układać sobie dzień w taki sposób, aby brać pod uwagę stałe pory wypróżnień. Należy pamiętać o tym, że nie można hamować odruchu defekacji, ponieważ sprzyja to zaparciu nawykowemu.
  • Warto unikać stresowych sytuacji.
  • Nie można palić papierosów i pić nadmiernych ilości alkoholu i kofeiny.

O problemach z mocnymi zaparciami powinniśmy porozmawiać z naszym lekarzem. Może to być objaw poważnej choroby. Specjalista może przepisać nam środki przeczyszczające. Musimy wiedzieć, czy można zażywać je z konkretnymi lekami. Pamiętajmy, że od środków przeczyszczających można się łatwo uzależnić. Istnieją także naturalne sposoby na zaparcia, jak na przykład środki ziołowe. Warto po nie sięgnąć zanim zdecydujemy się na środki przeczyszczające. Przeczyszczający środek na zaparcia stosujemy tylko w ostateczności.

Komentarze (6)
~Bernie
~Bernie 7 miesięcy temu

ćwiczenia są bardzo istotne, warto też podkladać sobie pod stopy podczas załatwiania się stołeczek i wtedy ponoć jelita lepiej są ustawione. Słyszałam o tych czopkach co Nina stosuje od koleżanki z pracy, ona jak była w ciąży to niestety miała problem z zaparciami.

Odpowiedz
~Celina
~Celina ponad rok temu

Ja stosuje dietę błonnikową, chociaż czasami gdy przydadzą mi się zaparcia do biorę dicopeg, ponieważ naturalnie pobudza prace jelit, a na tym mi bardzo zależało. Trzymajcie dietę to powinno pomóc albo przynajmniej zminimalizować częstotliwość tej dolegliwości.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaparcia - rodzaje, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zaparcia - rodzaje, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Owoce

Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania opuncji

Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania opuncji

enzymatycznych i metabolicznych, w tym budowania tkanki kostnej i mięśniowej. Mocne kości i zęby Wapń stanowi niezbędny składnik zdrowej diety, a opuncja (...) , dzięki czemu pomaga regulować trawienie. Błonnik wspomaga przemieszczanie...

Higiena jamy ustnej

Prawdy i mity na temat mycia zębów

Prawdy i mity na temat mycia zębów

jednak unikać? Szkodliwe szorowanie Mocne szorowanie zębów z pewnością ich nie wybieli, co najwyżej uszkodzi szkliwo. Mocna szczoteczka (...) To nieprawda, że twarde szczoteczki są skuteczniejsze od miękkich...

Makijaż - techniki, makijaż a kształt twarzy

Makijaż dla brunetki - oczy (WIDEO)

Makijaż dla brunetki - oczy (WIDEO) Odtwórz wideo

kobiet o tym typie urody są ciemnoniebieskie, brązowe i piwne. Kobiety o takim rodzaju urody to najczęściej typy chłodne, którym masują mocne makijaże

Astygmatyzm - rodzaje, leczenie

Za mocne okulary? (WIDEO)

Za mocne okulary? (WIDEO) Odtwórz wideo

. Może jednak zdarzyć się taka sytuacja, że pacjent po otrzymaniu takich okularów będzie miał wrażenie, że są one dla niego zbyt mocne. Co zrobić w takiej sytuacji

Choroby jamy ustnej

Higiena jamy ustnej u dzieci

Higiena jamy ustnej u dzieci

Opiekunowie dziecka nie mogą zapominać o wypracowaniu u malucha nawyku regularnego mycia zębów, najlepiej po każdym posiłku. To zagwarantuje mocne zęby w przyszłości.