Trwa ładowanie...

Mocne zaparcia

Mocne zaparcia są dolegliwością, na którą cierpi około 20% populacji. O zaparciach mówimy wtedy, kiedy stolec występuje rzadziej niż trzy razy w tygodniu i jest zbity i twardy. To efekt zbyt długiej wędrówki pokarmu przez układ trawienny. Poznaj skuteczne metody na zaparcia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Zaparcia a inne choroby

Zaparcia to objaw, który pojawia się, gdy nasz organizm walczy z chorobami, takimi jak:

 • schorzenia układu pokarmowego: polip jelita grubego, nowotwór jelita, blizny w ścianie jelita, zrosty jelit, wypadanie odbytu,
 • niedoczynność tarczycy,
 • nadczynność przytarczyc,
 • niedoczynność przysadki mózgowej,
 • cukrzyca,
 • choroby układu nerwowego.

2. Przyczyny zaparć

Do powstawania zaparć może się przyczynić przyjmowanie niektórych leków przeciwbólowych, przeciwdepresyjnych, przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych. Mocne zaparcia coraz częściej uwarunkowane są naszą psychiką. Na zaparcia wpływa współczesny tryb życia i niewłaściwe nawyki żywieniowe, których nabywamy już w okresie dzieciństwa: stres, życie w pośpiechu, brak czasu na defekację, hamowanie odruchu wypróżniania, siedzący tryb życia, ciężkostrawna i niezdrowa żywność, nadużywanie leków przeczyszczających, błędy dietetyczne: pice małej ilości wody i niejedzenie owoców i warzyw.

3. Co jest dobre na zaparcia?

 • Błonnik – jest niezbędny do prawidłowej pracy jelit. Jego źródłem są owoce i warzywa, a także ziarna zbóż. Niestety nasza codzienna dieta jest uboga w błonnik. Trzeba ją wzbogacić o otręby pszenne, płatki owsiane, suszone śliwki i morele.
 • Duże ilości płynu – trzeba pić około dwóch litrów dziennie. Tymi niezbędnymi płynami powinna być woda mineralna, soki owocowe niesłodzone.
 • Ćwiczenia fizyczne – każdego dnia trzeba znaleźć czas na aktywny wypoczynek: spacer, jazda na rowerze, pływanie. Ruchy naszego ciała działają pobudzająco na pracę jelit.
 • Regulacja wypróżnień – powinniśmy układać sobie dzień w taki sposób, aby brać pod uwagę stałe pory wypróżnień. Należy pamiętać o tym, że nie można hamować odruchu defekacji, ponieważ sprzyja to zaparciu nawykowemu.
 • Warto unikać stresowych sytuacji.
 • Nie można palić papierosów i pić nadmiernych ilości alkoholu i kofeiny.

O problemach z mocnymi zaparciami powinniśmy porozmawiać z naszym lekarzem. Może to być objaw poważnej choroby. Specjalista może przepisać nam środki przeczyszczające. Musimy wiedzieć, czy można zażywać je z konkretnymi lekami. Pamiętajmy, że od środków przeczyszczających można się łatwo uzależnić. Istnieją także naturalne sposoby na zaparcia, jak na przykład środki ziołowe. Warto po nie sięgnąć zanim zdecydujemy się na środki przeczyszczające. Przeczyszczający środek na zaparcia stosujemy tylko w ostateczności.

Następny artykuł: Objawy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.