Przejdź na WP

Eozynofile - rola, ciąża, badanie, normy

Eozynofile to krwinki kwasochłonne będące jednym ze składników szpiku kostnego. Pełnią ważną rolę w organizmie, przyczyniają się do zwalczania pasożytów, odgrywają też rolę w przebiegu reakcji alergicznych Eozynofile są aktywowane w przypadku wystąpienia niektórych chorób alergicznych oraz infekcji.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Eozynofile – rola

Eozynofile są bardzo istotne w prawidłowej pracy naszego organizmu. Pomagają one zwalczać różnego rodzaju drobnoustroje. Odgrywają również dużą rolę w przypadku chorób pasożytniczych i alergicznych.

Eozynofile są wytwarzane przez szpik kostny, po czym docierają do krwioobiegu. Stamtąd w przeciągu kilkunastu godzin trafiają do układu pokarmowego, dróg oddechowych i skóry.

Uaktywniają się podczas pasożytniczych zakażeń i reakcji alergicznych w naszym organizmie. Eozynofile mają właściwości żerne. Pozwala to unicestwiać różne grzyby, bakterie i pasożyty. Są także odpowiedzialne za wydzielanie substancji aktywujących limfocyty i komórki tuczne. Służy to wspomaganiu układu odpornościowego.

2. Eozynofile - badanie

Lekarz może zlecić badanie liczby eozynofili, jeżeli wyniki innego badania krwi nie spełniają norm.
 Badanie to może pomóc zdiagnozować:


 • ostrą hipereozynofilię;
 • reakcje alergiczne;
 • wczesne stadia choroby Cushinga;
 • zakażenia pasożytnicze.

Specjalne przygotowanie do zabiegu nie jest konieczne. Jednak morfologia krwi powinna być wykonywana na czczo. Pobierana jest próbka krwi z żyły łokciowej, opuszki palca lub z pięty u noworodków, po uprzednim zdezynfekowaniu miejsca wkłucia igły. Badana próbka trafia do pojemnika z antykoagulantem i wykonywane jest w niej oznaczanie eozynofilów. Polega to na wybarwianiu normalnie prawie przezroczystych krwinek barwnikiem chemicznym eozyną, otrzymując ceglasto-czerwoną barwę (metoda Giemsy).

5 chorób, na które może narażać cię grupa krwi
5 chorób, na które może narażać cię grupa krwi [5 zdjęć]

Styl życia oraz dietę można zawsze zmienić na zdrowsze. Grupy krwi natomiast nikt z nas sobie nie wybiera,...

zobacz galerię

3. Eozynofile - normy

Norma dla eozynofili wynosi: 0,02 - 0,67 x 109/l
tj. 35 - 350 w 1mm³. Należy pamiętać, że wyniki mogą się nieznacznie różnić pomiędzy poszczególnymi laboratoriami. Eozynofile stanowią 2 - 5% wszystkich białych krwinek w [rozmazie krwi]((https://portal.abczdrowie.pl/rozmaz-krwi-obwodowej) obwodowej. Bezwzględną liczbę eozynofili można obliczyć mnożąc wskaźnik WBC i procentową zawartość tych białych krwinek oraz dzieląc uzyskana wartość przez 100.

Wysoka liczba eozynofili, tj. eozynofilia, występuje, gdy poziom granulocytów kwasochłonnych będzie większy niż 5%. Ze względu na ilość krwinek eozynofilię możemy podzielić na:

 • łagodną, gdy liczba eozynofilów wynosi 600-1500/1 mm³;
 • umiarkowaną - 1500-5000/1 mm³;
 • ciężką >5000/1 mm³;

Jest to zwykle związane z chorobami alergicznymi i zakażeniami pasożytniczymi. Może być spowodowana:

Podwyższony poziom eozynofili związany jest także współistnieniem takich chorób, jak kolagenozy, np. reumatoidalne zapalenie stawów, ziarnica złośliwa, (choroba Hodgkina), choroba Addisona, złuszczające zapalenie skóry, eozynofilowe zapalenie przełyku.

Niektóre leki mogą spowodować zwiększenie liczby eozynofili. Należą do nich:


 • niektóre leki przeczyszczające;
 • niektóre antybiotyki;
 • Interferon;
 • leki uspokajające.

W latach 80. w Hiszpanii doszło do śmiertelnego zatrucia suplementami zanieczyszczonymi L-tryptofanem, które wywołały zespół eozynofilia-mialgia, charakteryzujący się silnym bólem mięśni i dużym poziomem eozynofili we krwi.

Niski poziom eozynofili jest to, tzw. eozynopenia. Pojawia się, gdy poziom tych krwinek spadnie poniżej 50/μl. Może to być spowodowane zatruciem alkoholowym bądź alergiami, a także stosowaniem glikokortykosteroidów lub nadczynnością kory nadnerczy. Wpływ ma także niedokrwistość) aplastyczna, toczeń trzewny] rozsiany, stres związany z zabiegiem chirurgicznym, urazem, wysiłkiem.

4. Eozynofile – ciąża

Podczas ciąży zmienia się gospodarka całego organizmu. U kobiet w ciąży różne normy badań zyskują inne wartości. Nieprawidłowa liczba eozynofilii nie musi być zatem czymś niebezpiecznym. Przed przystąpieniem do badań należy powiadomić lekarza o ciąży.

Podwyższony poziom eozynofili związany jest także współistnieniem różnych chorób
Podwyższony poziom eozynofili związany jest także współistnieniem różnych chorób (123rf.com)

U ciężarnych kobiet zwiększają się wartości leukocytów (10-15 tys./mikrolitr). Rośnie także liczba krwinek białych.

Podwyższone stężenie eozynofilii nie występuje tylko i wyłącznie przy chorobach nowotworowych, zakażeniach, stanach zapalnych lub uszkodzeniach tkanek. W czasie ciąży istotne są stałe badania kontrolne. Wszelkie niepokojące objawy i odstępstwa od normy, należy natychmiast zgłaszać lekarzowi.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy