Norma TSH dla 20-latki, 30-latki, dla mężczyzn, dla kobiet w ciąży
Norma TSH dla 20-latki jest inna, niż dla osób starszych i znacznie odbiega od ogólnie przyjętych norm laboratoryjnych. Warto wiedzieć, że płeć i wiek mają wpływ na to, jaki poziom TSH jest odpowiedni, aby móc szybko zareagować na wszelkie nieprawidłowości.
- 1. Czym jest TSH?
- 2. Poziom TSH
- 3. Co to jest badanie TSH i na czym polega?
- 4. Wskazania do wykonania badania TSH
- 5. Normy TSH dla kobiet
- 6. TSH w ciąży
- 7. Normy TSH dla mężczyzn
- 8. Normy TSH u dzieci
- 9. Przyczyny zmniejszonego stężenia TSH
- 10. Przyczyny zwiększonego stężenia TSH
- 11. TSH a choroba Hashimoto
1. Czym jest TSH?
Co to jest TSH? TSH, czyli tyreotropina, to hormon produkowany przed przysadkę mózgową. Stymuluje on pracę tarczycy i warunkuje pozostałe parametry związane z tym gruczołem, a więc poziom fT3 i fT4.
2. Poziom TSH
Poziom TSH jest podstawowym parametrem, który pozwala na ocenę pracy tarczycy.
Oznacza się go poprzez badanie krwi, bardzo często w ramach corocznej profilaktyki. Poziom TSH, choć ma ustalone laboratoryjne normy, różni się u każdego badanego. Zależy to od płci i wieku badanego, a także stylu jego życia lub diety.
Ogólna norma TSH mieści się w przedziale 0.4 – 4.0 mU/l.
3. Co to jest badanie TSH i na czym polega?
Badanie stężenia TSH jest zlecane przez lekarza rodzinnego zazwyczaj wtedy, kiedy istnieje podejrzenie, że u pacjentki występuje niedoczynność bądź nadczynność tarczycy. Ten rodzaj badania stanowi niezwykle ważne narzędzie diagnostyczne.
Dzięki przeprowadzeniu oznaczenia stężeń TSH możliwe jest zdiagnozowanie zaburzeń hormonalnych, które są ściśle związane z niepoprawnym funkcjonowaniem gruczołu tarczowego. W trakcie badania TSH od pacjenta pobiera się krew żylną z okolicy zgięcia łokciowego. Krew jest pobierana na tzw. skrzep, czyli z aktywatorem, który przyspiesza proces krzepnięcia krwi.
Czy wykonanie badania TSH na czczo jest konieczne? Okazuje się, że nie. Często zdarza się, że pacjenci muszą spożyć ostatni posiłek dwanaście godzin przed pobraniem krwi żylnej. Zasada ta nie tyczy się badania TSH. Pacjent nie musi stawiać się na pobranie krwi z pustym żołądkiem. Mimo wszystko, lekarze zalecają przychodzić na badanie TSH w godzinach porannych, między godziną szóstą trzydzieści, a dziewiątą - to odpowiedź na częste pytanie "kiedy badać TSH?".
4. Wskazania do wykonania badania TSH
Badanie TSH najczęściej wykonywane jest wówczas, gdy istnieje podejrzenie chorób gruczołu tarczowego takich jak nadczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy. Badania laboratoryjne TSH zalecane są również tym pacjentom, którzy znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka chorób tarczycy ze względu na predyspozycje genetyczne wykazane w wywiadzie.
Badanie krwi TSH warto wykonać w celu skontrolowania leczenia, np. w trakcie stosowania hormonalnej terapii zastępczej. Hormon tyreotropowy TSH, a dokładnie jego stężenie, warto sprawdzić profilaktycznie raz do roku.
Apteki w okolicy nie posiadają Twoich leków? Skorzystaj z KtoMaLek.pl i sprawdź, która apteka ma na stanie potrzebny lek. Zarezerwuj go on-line i zapłać za niego w aptece. Nie trać czasu na bieganie od apteki do apteki.
5. Normy TSH dla kobiet
Kobiety znacznie częściej mają kłopoty z pracą tarczycy, a normy TSH często odbiegają od tych laboratoryjnych. Z wiekiem tolerancja dla tego hormonu rośnie i jego wartości mogą odbiegać od norm.
Prawidłowy poziom TSH dla 20-latki to zwykle poniżej 2.0, a najlepiej poniżej 1.0. Każda wartość przewyższającą wartość 2.5 jest podstawą do podjęcia dalszej diagnostyki – może to wskazywać na niedoczynność tarczycy lub chorobę Hashimoto. Jeśli jednak poziom TSH jest zbyt niski, może to świadczyć o nadczynności.
U 30-latek zwykle normy pokrywają się z tymi laboratoryjnymi, choć część lekarzy nadal utrzymuje, że wartość TSH nie powinna przekraczać 2.0. Im kobieta jest starsza, tym normy bardziej się rozciągają. U 70-latki nawet wartość 5.2 nie jest zwykle powodem do niepokoju.
Jeśli poza wysokim poziomem TSH nie obserwuje się zaburzeń pozostałych parametrów tarczycowych ani objawów niedoczynności, taki wynik można zaakceptować u osób starszych, które ogólnie są zdrowe.
6. TSH w ciąży
Poziom TSH w ciąży może różnić się, w zależności od danego trymestru. Przyjmuje się, że:
- normy w I trymestrze – 0.1-2.5
- normy w II i III trymestrze – 0.1-3.0
Kobiety spodziewające się dziecka powinny zbadać poziom hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową. Jest to niezbędne do oceny funkcjonowania pracy gruczołu tarczowego. Hormon tyreotropowy (tyreotropina), wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu przyszłej matki, ale nie tylko.
W okresie życia płodowego dziecka, tyreotropina odpowiada za prawidłowy rozwój centralnego układu nerwowego oraz układu kostnego. Zaburzeniom rozwojowym płodu może sprzyjać sytuacja, kiedy diagnozuje się zbyt wysokie stężenie poziomu hormonów tarczycowych (mowa wówczas o niedoczynności gruczołu).
Prawidłowy poziom TSH w ciąży może zostać zaburzony wskutek różnorodnych czynników. Niskie TSH u kobiety spodziewającej się dziecka może skutkować:
- obniżeniem masy ciała,
- zmęczeniem,
- nadmierną sennością,
- nadmierną potliwością,
- zdenerwowaniem,
- tachykardią.
TSH poniżej normy może również doprowadzić do nadciśnienia tętniczego.
Podwyższone TSH u ciężarnej to sytuacja zdecydowanie bardziej niebezpieczna od tej, gdy ciężarna ma obniżony poziom hormonu tyreotropowego. Za wysokie TSH skutkuje zazwyczaj:
- wzrostem masy ciała,
- obrzękami,
- przesuszeniem skóry,
- zaparciami,
- zmęczeniem,
- sennością.
Objawy te bardzo często są bagatelizowane, co wiąże się z niebezpieczeństwem powikłań. Niedoczynność tarczycy TSH u kobiety ciężarnej może doprowadzić do niedociśnienia tętniczego oraz niedokrwistości. Dodatkowo, zwiększa ryzyko odklejenia się łożyska. Skutkiem podwyższonego TSH w ciąży może być przedwczesny poród lub krwotok w trakcie okresu połogu, niska masa urodzeniowa dziecka, problemy rozwojowe u dziecka.
7. Normy TSH dla mężczyzn
U młodych mężczyzn zwykle normy są podobne, jak w przypadku kobiet. Najlepiej jest, jeśli poziom TSH u 20-latka trzyma się w granicach 0.4-3.0. U mężczyzn po 30 i 40 górna granica to 4.5 mU/l. U 50-latka zakres ten zwiększa się do 5.0.
U starszych panów TSH może wzrosnąć nawet do 10 mU/l i jeśli nie towarzyszą temu żadne dodatkowe objawy ani nieprawidłowości w morfologii, wynik uznaje się za prawidłowy.
8. Normy TSH u dzieci
Norma TSH u dzieci, podobnie jak w przypadku osób dorosłych, zależy od wieku. U dzieci urodzonych przedwcześnie, tzw. wcześniaków prawidłowy poziom hormonu tyreotropowego, mierzony w trzeciej lub czwartej dobie życia powinien wynosić od 0,8 do 6,9 µU/ml. U noworodków, które przyszły na świat w planowanym terminie, norma TSH mierzona w czwartej dobie życia powinna oscylować w granicach od 1.3-16 µU/ml.
Poziom hormonu tyreotropowego u niemowlaków od pierwszego do jedenastego miesiąca życia powinien wynosić nie mniej niż 0,9 i nie więcej niz 7,7 µU/ml. U dzieci od dwunastego miesiąca życia do wejścia w okres dojrzewania norma TSH wynosi od 0,6 do 5,5 µU/ml. Orientacyjna norma TSH dla dzieci po okresie pokwitania oraz dla osób dorosłych wynosi od 0,4 do 4,0 ml U/l.
9. Przyczyny zmniejszonego stężenia TSH
Zmniejszone stężenie TSH może wiązać się z występowaniem choroby Gravesa i Basedowa. Jest to schorzenie autoimmunologiczne o podłożu genetycznym, które przebiega wraz z nadczynnością tarczycy. U osoby, która cierpi na tę chorobę występują przeciwciała przeciwko receptorowi dla TSH. Połączenie tego receptora oraz przeciwciał doprowadza do nadmiernej aktywacji oraz nadmiernego wydzielania hormonów tarczycy, zwanego nadczynnością tarczycy.
Nadmiar hormonów tarczycowych skutkuje zmniejszonym wydzielaniem TSH. Choroba Gravesa i Basedowa uznawana jest przez lekarzy za najbardziej powszechną przyczynę nadczynności tarczycy u pacjentów.
Niskie TSH może wiązać się również z występowaniem woli guzkowych toksycznych. Niski poziom TSH u niektórych pacjentów spowodowany jest guzem przysadki mózgowej lub tkanek, które otaczają przysadkę. Wskutek ucisku przysadki, wydzielanie TSH zostaje zahamowane.
Wśród innych powodów niskiego stężenia TSH u pacjentów lekarze wymieniają zespół Sheehana. Za główną przyczynę tego schorzenia uważa się niedobór hormonów przedniego płata przysadki mózgowej, do czego prowadzi martwica wywołana przez krwotok i wstrząs hipowolemiczny podczas porodu lub tuż po urodzeniu dziecka.
10. Przyczyny zwiększonego stężenia TSH
Przyczyny zwiększonego stężenia TSH mogą być bardzo różne. Wysoki poziom hormonu nazywanego tyreotropiną może być ściśle chorobami o podłożu autoimmunologicznym. Są to schorzenia z autoagresji, powiązane z nieprawidłowo działającym układem odpornościowym. Przykładem takiej choroby może być np. choroba Hashimoto. Zwiększony poziom hormonu TSH może być również spowodowany stosowaniem hormonalnej terapii zastępczej w niewystarczającej dawce.
Podwyższone TSH wraz z obniżoszym FT4 jest typowe dla pierwotnej niedoczynności tarczycy.
Podwyższony poziom TSH, a także FT4 w normie jest z kolei typowe dla subklinicznej niedoczynności tarczycy. Zwiększone stężenie TSH oraz podwyższony poziom FT4 występuje u pacjentów z wtórną nadczynnością tarczycy. Taka sytuacja najczęściej spowodowana jest obecnością w przysadce gruczolaka, który działa stymulująco na wydzielanie TSH.
11. TSH a choroba Hashimoto
Choroba Hashimoto dotyka bardzo wielu kobiet. Schorzenie stanowi najczęstszą przyczynę zapalenia gruczołu tarczowego. U osoby dotkniętej tego rodzaju problemem zdrowotnym poziom hormonów tarczycy zostaje zaburzony (występuje niedoczynność tarczycy).
Za główną przyczynę choroby Hashimoto lekarze uznają reakcje autoimmunologiczne. Komórki układu immunologicznego w sposób negatywny zaczynają działać na komórki ochraniające gruczoł tarczowy. Na skutek tej sytuacji dochodzi do przewlekłego stanu zapalnego tarczycy.
Niedoczynność tarczycy wywołuje niskie TSH u pacjentek, a wraz z nim następujące objawy takie jak:
- nadmierne i długotrwałe krwawienie miesiączkowe,
- dolegliwości bólowe mięśni oraz stawów,
- bladość skóry,
- przesuszenie skóry,
- zaparcia,
- nadmierną senność,
- wrażliwość na zimno,
- powiększenie języka,
- bóle głowy,
- obniżony nastrój,
- problemy z koncentracją i pamięcią.
Diagnozę zapalenia tarczycy Hashimoto stawia się na podstawie objawów klinicznych oraz wyników badań krwi, które mierzą poziomy TSH wytwarzanego w przysadce mózgowej. Zalecane jest wykonanie badania poziomu TSH, fT3, fT4, PRL,TPO, TG oraz USG tarczycy.
Poziom TSH w przebiegu Hashimoto u większości osób jest podwyższony. Poziom T3 oraz T4 może natomiast mieścić się w normie lub być nieco obniżony. O występowaniu choroby może świadczyć także występowanie przeciwdział anty-TPO i anty-TG.
Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.