Dieta dla chorego po resekcji żołądka

Witam Jak powinna wyglądać dieta dzienna po usunięciu żołądka ,co podawać choremu do jedzenia ,proszę o podanie np. jednego dnia od śniadania do kolacji.

Witam,

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na objaw będący następstwem resekcji żołądka, czyli zespół poresekcyjny żołądka (dumping syndrom). Jeśli chodzi głównie o to aby ograniczyć objętości posiłków, żeby zapobiec rozdęcie jelit.

Przede wszystkim zaleca się:
1. Stosowanie gęstych, małych objętościowo posiłków.
2. Ograniczenie cukrów prostych - słodyczy, produktów gdzie znajduje się cukier. Zwłaszcza w początkowej fazie po zabiegu resekcji nie zaleca się w ogóle spożywania cukrów prostych, miodu lub produktów gdzie cukier jest na pierwszych 3-4 miejscach w liście składników na etykiecie.
3. Nie powinno się też dużo jednorazowo przyjmować płynów. Zawsze około 30-60 minut przed lub po posiłku.
4. Ważne jest żeby sprawdzić czy pojawiła się nietolerancja laktozy (mleko i produkty mleczne) Jeśli tak należy zrezygnować z takich produktów.
5. Ważne jest żeby dokładnie przeżuwać jedzenie i jeść wolno.

I tak:
2-3 dni po operacji stosuje się dietę płynną
Kolejne 11 dni po zabiegu - pokarmy przetarte, miksy i mocno rozdrobnione, kleiki.
2-4 tygodnie: dieta lekkostrawna
Potem tak jak wyżej napisałam stosujemy dietę z obniżoną ilością cukrów prostych, ale zwracamy uwagę, żeby nie była ona też bogata w tłuszcze.

Pozdrawiam,
A. Erdmann
www.kalorynka.pl